🏆 STR8 FROM #BELGRADE: Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΣΕΡΒΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ!

Η ιστορία γράφεται από Έλληνες! Ο Άγγελος Βλαχόπουλος έστειλε τη Νόβι στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ με 5/5 σουτ και το νικητήριο!

Η στόφα δεν δημιουργείται σε μια μέρα και οι κινήσεις του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς στον χώρο της πισίνας ήταν αυτό που είχε να φοβάται η πιο έμπειρη Μπρέσια από τη Νόβι Μπέογκραντ. Το eye contact με τον Αλεσάντρο Μπόβο ήταν έντονο 19 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα πριν ξεκινήσει η αναμέτρηση. Ο Σέρβος γίγαντας καθιστός σε μια καρέκλα έκανε διαλογισμό, έπειτα σηκώθηκε και έκανε κάτι σαν quantum flow όρθιος ενόσω η ιταλική «αλεπού» παρατηρούσε τους παίκτες του και εάν είναι σε καλή μέρα.

AN BRESCIA – VK NOVI BEOGRAD 13-14!

Στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ η Νόβι Μπέογκραντ με τον Άγγελο Βλαχόπουλο να σκοράρει το μεγαλύτερο γκολ του Τσάμπιονς Λιγκ! 5 σουτ, 5 γκολ για τον απίστευτο Έλληνα!

Ο ημιτελικός της Μπρέσια με τη Νόβι του Άγγελου Βλαχόπουλου ήταν δεδομένο ότι θα ξεσηκώσει όλους εμάς που ζούμε και αναπνέουμε για το πόλο, ειδικότερα εμάς που πληρώνουμε μόνοι μας τα έξοδα μας ως #AQF24 για να δίνουμε το «παρών» στα μεγάλα ραντεβού της υδατοσφαίρισης και όχι μόνο.

Λίγο νωρίτερα είδαμε μέσα στο Media Center τον Αλεσάντρο Καμπάνια να βλέπει στην τηλεόραση τον αγώνα ανάμεσα σε Γιούγκ και Μπαρτσελονέτα, ίσως για να αποφύγει κάποιο small talk, ποιος ξέρει, καθώς και για να παραμείνει συγκεντρωμένος στο να δει πρώτα τη Μπρέσια και μετά τη Ρέκο στον έτερο ημιτελικό. Δύο ιταλικές ομάδες στις κορυφαίες «4» δεν είναι και λίγο πράγμα.

Η πισίνα μάζεψε κόσμο επιτέλους και εμείς περιμέναμε τι θα σκαρφτιστεί ο Βλαχόπουλος, όσο υποδεχόμασταν στο Βελιγράδι τη Βούλα Κοζομπόλη και τον Κώστα Λούδη στην κερκίδα.

Ο πρώτος χρονικά ημιτελικός του Τσάμπιονς Λιγκ στην APRIL 11 ξεκίνησε με δοκάρι του Ντούσκο Πιέτλοβιτς από τα 2μ. ενώ αμέσως μετά στην πρώτη ιταλική επίθεση ο Βαπένσκι έστειλε ένα σουτ πολύ κοντά στα κεφάλια μας. Αυτό χρειαζόταν για να φύγει κόντρα 1-0 ο Ράσοβιτς, αλλά ο Τεσάνοβιτς είπε όχι εξ επαφής και ο Μπικάρι που είχε ξεμείνει έγραψε το 1-0 από κοντά για τη Μπρέσια. Η ισοφάριση ήρθε στο 6:24 από τον Ντράσοβιτς σε παίκτη παραπάνω για το 1-1. Η Μπρέσια κέρδισε παραπάνω με τον Μπικάρι αμέσως μετά και ο Ντόλτσε σκόραρε για το 2-1 των Ιταλών στο παραπάνω. Ο Ίγκορ Μιλάνοβιτς πέρασε στον αγώνα τον Βλαχόπουλο, ο οποίος στο 4:07 αποβλήθηκε στα 2μ. και στο ιταλικό παραπάνω ο Κοίμπρα έκανε δύο αποκρούσεις στην εστία της Νόβι. Ο ρόλος του φαβορί είχε αγχώσει τη Νόβι και η Μπρέσια προσπαθούσε στα πρώτα λεπτά να το εκμεταλλευτεί με τον Ρενζούτο να σκοράρει στο 2:57 για το 3-1! Εν τούτοις, στο 2:39 ο Πέρκοβιτς σε παραπάνω μείωσε για την πρωταθλήτρια Σερβίας, ωστόσο αμέσως μετά με σουτ από την περιφέρεια ο Αλεσιάνι έγραψε το 4-2, πανηγυρίζοντας έντονα. Μετέπειτα, η Μπρέσια έχασε δύο διαδοχικά παραπάνω και η Νόβι με αριθμητικό πλεονέκτημα μείωσε σε 4-3 στα 21” με σκόρερ τον νεαρό Βασίλιε Μαρτίνοβιτς! Στο πρώτο οκτάλεπτο η Μπρέσια είχε 1/4 παραπάνω και η Νόβι 3/4.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Aquafeed24.com (@aquafeed24)

Δεύτερο οκτάλεπτο του μεγάλου ημιτελικού και ο Βλαχόπουλος κέρδισε το επιθετικό στα 2μ. από τον Μπικάρι και ο Πιέτλοβιτς κέρδισε την ποινή μπροστά. Στο παραπάνω ο Γιάκσιτς δεν κατάφερε να πιάσει τη μπάλα από την πολύ έξυπνη ασίστ του Έλληνα διεθνή και το 4-3 παρέμεινε έως ότου η ραψωδία γραφτεί από τον Ντούσαν Μάντιτς, ο οποίος στο 3:57 με γυριστό από την περιφέρεια χωρίς να κερδίσει φάουλ ισοφάρισε σε 4-4 μέσα σε αποθέωση! Η απάντηση ήρθε στο 2:46 από ένα παληκαρίσιο γκολ του Ρενζούτο με παίκτη κρεμασμένο πάνω του για το 5-4 της ομάδας του Μπόβο στη 2η περίοδο. Εν συνεχεία, σε παραπάνω στο 2:11 ο Ντέγιαν Λάζιτς από το πρώτο δοκάρι σημείωσε στο 6-4 για τη Μπρέσια που έδειχνε ιδιαίτερη αυτοπεποίθηση και είχε εξαιρετική κυκλοφορία στο 6/5. Η απάντηση, ωστόσο, ήρθε από τον Πιέτλοβιτς ο οποίος στο 1:58 με ωραίο ξεκόλλημα έκανε το 6-5 από κοντά για τη Νόβι!

Στο 1:12 από ωραίο γύρισμα της μπάλας, ο Πιέτλοβτις κέρδισε παραπάνω και εκεί, με ένα τεράστιο γκολ, με πανέμορφη κίνηση του σώματος από δεξιά, ο Άγγελος Βλαχόπουλος ισοφάρισε σε 6-6 με ένα λεπτό να απομένει για το 2ο οκτάλεπτο. Πολύ γρήγορα, ο Ντί Σόμα κέρδισε την ποινή αριστερά και πήρε τη μπάλα για να εξαπολύσει έναν κεραυνό στον Κοίμπρα γράφοντας στα 50” το 7-6. Σε διπλό παραπάνω, ο Βούτσινιτς το πήρε πάνω του και ισοφάρισε σε 7-7 σε ένα πολύ δυνατό οκτάλεπτο!

Τα «λιοντάρια» κέρδισαν το σπριντ στην επανάληψη και είχαν παίκτη παραπάνω στην πρώτη επίθεση, όμως το μπλοκ του Μάντιτς εμπόδισε τον Αλεσιάνι να σουτάρει. Αργότερα, ο Τεσάνοβιτς έκανε μία τρομερή επέμβαση στο δεύτερο δοκάρι σε παίκτη λιγότερο και στη συνέχεια το προβάδισμα για τη Μπρέσια ήρθε εκ νέου με τρομερό σουτ του Ντι Σόμα για το 8-7. Ακολούθησε μικρή ένταση, όπου ο Ντράσοβιτς αποβλήθηκε με αντικατάσταση, ενώ αργότερα ο Μάντιτς έφερε την ισοφάριση σε 8-8 με άλλο ένα φοβερό σουτ στον παραπάνω. Άμεσα ο Μπίκαρι κέρδισε πέναλτι και ο Βούτσινιτς δέχθηκε την τρίτη του ποινή, υπό διαμαρτυρίες από πλευράς της Νόβι, όπου και ο Ιγκόρ Μιλάνοβιτς δέχθηκε κίτρινη κάρτα, στο οποίο ο Ντι Σόμα ευστόχησε για το 9-8. Με γκολάρα του Βλαχόπουλου οι ομάδες βρέθηκαν πάλι στα ίσα, με το σκορ να γίνεται 9-9 σχεδόν τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, ο Λάζιτς με ενέργεια από το δεύτερο δοκάρι σημείωσε το 10-9, που παρέμεινε έως τη λήξη της.

Τέταρτο οκτάλεπτο στον μεγάλο ημιτελικό ανάμεσα σε Μπρέσια και Νόβι, με τους Σέρβους να ψάχνουν την ισοφάριση και κυρίως το να σφίξουν τη λειτουργία τους στον παίκτη λιγότερο.

Στο 7:10 ο Πιέτλοβτις κέρδισε ποινή και στο παραπάνω ο Τεσάνοβιτς έκανε ακόμη μια μεγάλη απόκρουση εξ επαφής στο πρώτο δοκάρι. Παρ’όλα αυτά, στο 6:01 μίλησε εκ νέου η κλάση του Ντούσαν Μάντιτς ο οποίος πήρε το προβάδισμα στο προσωπικό μαρκάρισμα, υποδέχθηκε τη μπάλα και από κοντά σκόραρε για το 10-10! Ματσάρα, όσο ο Μιλάνοβιτς διαμαρτυρόταν για την αποβολή με αντικατάσταση του παίκτη του πολύ νωρίτερα και με τον Βαπένσκι να σκοράρει στο παραπάνω στο 5:40 για τη Μπρέσια και το 11-10!

Αμέσως μετά αποβλήθηκε ο Τζίτο με αντικατάσταση και ο Άγγελος Βλαχόπουλος μίλησε ξανά για να γράψει το 11-11 με ένα δυνατό σουτ στον παίκτη παραπάνω, δοκάρι και μέσα. Στο 4:48 ο Γιάκσιτς κέρδισε επιθετικό από τον Λάζιτς και ο Μιλάνοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Τίποτα δεν άλλαξε και μετά ο Ντι Σόμα κέρδισε ποινή με μπάσιμο, όμως ο Κοίμπρα απέκρουσε. Μάλιστα, η Νόβι κέρδισε αποβολή στην κόντρα και ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙΟΥ, Άγγελος Βλαχόπουλος σκόραρε ξανά στο παραπάνω με το 4ο προσωπικό του γκολ σε 4 σουτ για το 11-12! Παρ’όλα αυτά, στο 2:32 ο Λουόνγκο με άμεση εκτέλεση από αριστερά ισοφάρισε για την ψυχωμένη Μπρέσια σε 12-12

Η Νόβι κέρδισε αποβολή αμέσως μετά και μάλιστα διπλή και ο Νίκολα Γιάκσιτς στο παραπάνω σκόραρε… περνόντας πάνω από τον τερματοφύλακα για το 12-13 των Σέρβων με το κολυμβητήριο να βράζει από πανηγυρισμούς (και από ζέστη)!

Στο 1:14 ο Κοίμπρα έκανε μια τεράστια απόκρουση σε σουτ του Μπικάρι και απέμενε ένα λεπτό. Εκεί, ο Μπόβο κάλεσε τάιμ άουτ με 39 να απομένουν. Ο Τεσάνοβιτς ανένηκε από το τέρμα και σκόραρε στο 7/6 πετυχαίνοντας τη στιγμή της ζωής του στο άθλημα! Ο Μαυροβούνιος τερματοφύλακας βρήκε δίχτυα και ισοφάρισε σε 13-13 με 22 να απομένουν.

Ο Μιλάνοβιτς πήρε τάιμ άουτ, ο Βλαχόπουλος πήρε τη μπάλα και της έδωσε τα προσωπικά του γούρια και στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΟΣ ΣΚΟΡΑΡΕ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΤΟ 13-14!!!!!!!