Στους τελικούς ο ΝΟΒ που θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό! (VIDs)

Με σοβαρότητα και πολύ καλή άμυνα, η γυναικεία ομάδα πόλο της Βουλιαγμένης προκρίθηκε στους τελικούς του ελληνικού πρωταθλήματος, καθώς τα κορίτσια της Αντιόπης Μελιδώνη πραγματοποίησαν το 3-0 στην ημιτελική σειρά κόντρα στον Εθνικό Πειραιώς.

Ο ΝΟΒ είχε «προίκα» το 2-0 από την κανονική περίοδο, ενώ τη Δευτέρα έκανε το τελευταίο βήμα για την είσοδο στους τελικούς, επικρατώντας του «Αυτοκράτορα» με σκορ 15-4.

Στους τελικούς, ο ΝΟΒ θα αντιμετωπίσει το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, τον πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακό, με την πρωταθλήτρια ομάδα να αναδεικνύεται στις τρεις νίκες.

Αντίθετα, ο Εθνικός Πειραιώς θα παίξει κόντρα στον ΑΝΟ Γλυφάδας, με στόχο την κατάκτηση της 3ης θέσης στο φετινό πρωτάθλημα.

Το σκορ άνοιξε σε κόντρα η Ιουλιάννα Κοντονή στο 6:42 για λογαριασμό της Βουλιαγμένης, ενώ η Έλενα Ξενάκη έγραψε το 2-0 για τον ΝΟΒ. Στη συνέχεια, η Ειρήνη Νίνου σκόραρε σε εκτέλεση πέναλτι για το 3-0, όμως ο Εθνικός κερδίζοντας αποβολή βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά με την Άννα Μαμόγλου για το 3-1. Η απάντηση του ΝΟΒ ήταν άμεση, με την Αθηνά Γιαννοπούλου να γράφει το 4-1, ενώ η Χριστίνα Κώτσια σημείωσε το 5-1. Εν τούτοις, η Άννα Μαμόγλου με ένα φανταστικό τέρμα, με λόμπα από το «5», μείωσε σε 5-2 για τον Εθνικό Πειραιώς, με το πρώτο οκτάλεπτο να ολοκληρώνεται.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Aquafeed24.com (@aquafeed24)

Στη δεύτερη περίοδο, ο ΝΟΒ άνοιξε το σκορ με τη Νίνου για το 6-2, ενώ η Κώτσια έκανε το 7-2 για τους γηπεδούχους που έπαιζαν εξαιρετική άμυνα. Εν συνεχεία, η Κούλχαας με πέναλτι έκανε το 8-2, ενώ η Μουστακαρία το 9-2 για να κλείσει το δεύτερο οκτάλεπτο.

Στην τρίτη περίοδο, η Αθηνά Γιαννοπούλου έκανε το 10-2, όμως η Έλενα Ελληνιάδη σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα της για το 10-3 ενόσω ο Κώστας Φιτσανάκης είχε αλλάξει στο τέρμα τη Σωτηρέλη με την Κατερίνα Ζαφειράκη. Εν τούτοις, η Γιαννοπούλου απάντησε με ακόμη ένα προσωπικό τέρμα για το 11-3 του ΝΟΒ. Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη βρήκε τρόπο να μειώσει σε 11-4 με την Άννα Μαμόγλου, όμως οι παίκτριες της Μελιδώνη σκόραραν εκ νέου για το 12-4, ενώ η Έλενα Ξενάκη σκόραρε για το 13-4 στο 3:03.

Στην τέταρτη περίοδο, η Κούλχαας σκόραρε από τα 2μ, έχοντας κερδίσει η ίδια την αποβολή, ενώ η Ολλανδέζα έγραψε και το 15-4 από τη θέση του φουνταριστού στο 5:26, ενώ έως το τέλος του αγώνα δεν έγινε ούτε μια αξιόλογη φάση.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 15-4

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 4-0, 4-2, 2-0.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (προπονήτρια Αντιόπη Μελιδώνη): Κοτσιώνη, Κούλχαας 3, Ανδρεάδη, Μουστακαρία 1, Γιαννοπούλου 2, Ξενάκη 2, Νίνου 2, Μ. Πάτρα, Κώτσια 2, Διαμαντοπούλου 1, Κοντονή 1, Καϊάφα 1, Ε. Πατρα, Καλογεροπούλου, Σάντα.

ΕΘΝΙΚΟΣ (προπονητής Κώστας Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Ρακιντζή, Κωνσταντοπούλου, Ελληνιάδη 1, Μαμόγλου 3, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη, Πέττα, Δούλη, Μπιτσάκου, Γκοτζιά, Ζαφειράκη, Παναγιωτοπούλου, Χέλμη.

Διαιτητές: Δαμιανάκης – Παντελής