Στον ΓΣ Περιστερίου ο ελληνικός «εμφύλιος» μέσω… της ρώσικης ρουλέτας!

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι ο ΓΣ Περιστερίου έκαμψε με 12-10 (8-8 κ.δ.) την αντίσταση του μαχητικού Παναθηναϊκού και μπήκε με το δεξί στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις. Η ομάδα του Κώστα Λούδη έφτασε τους δύο βαθμούς στο προκριματικό όμιλο του Euro Cup που διεξάγεται στο Μαυροβούνιο. Από την άλλη πλευρά οι «πράσινοι» υπέστησαν την δεύτερή του ήττα μετά την πρεμιέρα από την Πρίμορατς Κότορ αλλά πήραν το πρώτο τους βαθμό. Πλέον οι δύο ομάδες επικεντρώνονται στα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής με το ΓΣ Περιστερίου να αντιμετωπίζει το Αννόβερο (23/9, 11:00) και τον Παναθηναϊκό απέναντι στην ισπανική Τεράσα (23/9, 13:00).

ΓΣ Περιστερίου – Παναθηναϊκός 12-10 (8-8 κ.δ., 4-2 πέναλτι)

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στις άμυνες του και εξίσου και το χαμηλό σκορ. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0 στα μισά του πρώτου οκταλέπτου χάρη σε τέρματα των Νίκο Αλβέρτη και Δημοσθένη Δερμιτζάκη. Όμως στη δεύτερη περίοδο ο ΓΣ Περιστερίου πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα το «τριφύλλι» αφού με επιμέρους σκορ 2-0 έφερε το ματς στα ίσα με γκολ των Ανδρέα και Χρήστο Μπιτσάκο στο τελευταίο ενάμιση λεπτό του πρώτου ημίχρονου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε εξίσου δυνατά αφού με ένα επιμέρους σερί 3-0 πήρε «αέρα» τριών τερμάτων (5-2) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση χάρη σε δύο γκολ του Γιώργου Νικολαΐδη και Νίκο Αλβέρτη. Ο ΓΣ Περιστερίου μείωσε σε 5-3 με τον Θανάση Χρυσοσπάθη αλλά το συγκρότημα του Δημήτρη Μάζη διατήρησε το προβάδισμα των τριών τερμάτων (6-3) με τον Διονύση Μπραΐμη στο 0:50 του οκταλέπτου. Στη τελευταία περίοδο η ομάδα των δυτικών προαστίων έκανε την αντεπίθεσή της στέλνοντας το παιχνίδι στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι. Αρχικά μείωσε σε απόσταση αναπνοής (6-5) με δύο γρήγορα γκολ των Ανδρέα Μπιτσάκο και Νταλίνο Άτζιτς και παρά το γεγονός ότι οι «πράσινοι» είχαν συνεχώς το προβάδισμα ο ΓΣ Περιστερίου βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει το παιχνίδι με τον Διονύση Καρούντζο να ισοφαρίζει σε 8-8 στο 1:23 πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 2-0, 1-4, 5-2