Στο Φάιναλ Φορ ο Εθνικός με εξαιρετικό Καραμπέτσο!

Σε έναν αγώνα με πολύ χαμηλό ρυθμό όπου φάνηκε η επιρροή της διακοπής των υποχρεώσεων για τις δυο ομάδες εξού και οι λιγοστές ποινές, ο Εθνικός Πειραιώς κέρδισε επάξια την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον Πανιώνιο.

Πανιώνιος – Εθνικός 5-8

Η ομάδα του Φάνη Κουντουδιού στηρίχτηκε στην άμυνα και απειλήθηκε ελάχιστα, ενώ ο Φίλιππος Καραμπέτσος ήταν εξαιρετικά σταθερός.

Ο Εθνικός προηγήθηκε 3-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και αύξησε το προβάδισμα του στη δεύτερη περίοδο. Στη συνέχεια, ο Τεσάνοβιτς κέρδισε πέναλτι στο 7:07 από τον Βέκκο και ο Λιαπάκης νίκησε τον Φλέγκα για το 7-3.

Ο Βέκκος μείωσε σε 7-4 με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος αμέσως μετά, ενώ ο Καραμπέτσος απέκρουσε πέναλτι του Δήμου στο 2:21 και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα. Μάλιστα νωρίτερα μέσα στον αγώνα είχε τραυματιστεί στο χέρι ο Πρωτοψάλτης του Εθνικού.

Λίγο αργότερα ο Δήμου πήρε ρεβάνς και σκόραρε από μακριά για το 7-5. Στα τελευταία οκτώ λεπτά, ο Καραμπέτσος έκανε μεγάλες αποκρούσεις και στο 5:27 ο Παπαδόγκωνας έκανε το 8-5.

Στο 1:32 Φλέγκας και Καραμπέτσος απέκρουσαν από ένα τετ α τετ διαδοχικά και ο αγώνας ολοκληρώθηκε.

Σημειώνεται ότι στον πάγκο του Πανιωνιου δεν κάθισαν οι τιμωρημένοι Κώστας Δήμου και Παναγιώτης Πρίμπας.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 5-8

Οκτάλεπτα: 2-4, 1-2, 2-1, 0-1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Δημακόπουλος): Φλέγκας, Καζάζης 1, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ 1, Δημακόπουλος, Καρακάσης, Γιαννόπουλος, Κουκούνας, Αλεξίου 1, Γαβαλάς Σπ., Βέκκος 1, Δήμου 1, Σταθάς, Βλατάκης, Μπουζαλάς.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Θαλασσινός 2, Τεσάνοβιτς 1, Βαλλιανάτος, Τοράκης, Παπαδόγκωνας 2, Χονδροκούκης 1, Πρωτοψάλτης 1, Λιαπάκης 1, Καραβιώτης, Ξυλούρης, Ματθαίου, Μπέλεσης.

Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος, Κραβαρίτης

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός