Στο Αννόβερο το κύπελλο Γερμανίας- 2 γκολ ο Νικολαΐδης στον τελικό!

Το Αννόβερο κατάφερε, μετά το γερμανικό πρωτάθλημα, να κατακτήσει το εγχώριο νταμπλ, καθώς επικράτησε με 14-18 της Σπαντάου στον τελικό του κυπέλλου, που διεξήχθη στο Βερολίνο. Αυτό είναι το έκτο κύπελλο Γερμανίας για το Αννόβερο, σε έναν τελικό όπου σημειώθηκε ένα μοναδικό ρεκόρ: τα περισσότερα γκολ που επιτεύχθηκαν στην ιστορία του κυπέλλου Γερμανίας, που διεξάγεται από το 1972.

Η Σπαντάου ξεκίνησε δυνατότερα το παιχνίδι προηγούμενη με 1-0 και 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο. Έπειτα από απανωτές ισοφαρίσεις, με τελευταία να είναι το 11-11 στην τρίτη περίοδο, στα τελευταία τέσσερα λεπτά, το Αννόβερο κατάφερε να πάρει προβάδισμα 3 γκολ (16-13), όμως η Σπαντάου δεν τα παράτησε, με τον Κόλοντ να κάνει το 16-14. Παρ’ όλα αυτά, οι εμπειρότεροι παίκτες του αγώνα, Πέταρ Μούσλιμ και Αλεκσάνταρ Ράντοβιτς κλείδωσαν την νίκη για το Αννόβερο, σκοράροντας ένα γκολ ο καθένας.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ρώσσος Ντμίτρι Κόλοντ της Σπαντάου με πέντε γκολ, ενώ ο δικός μας Δημήτρης Νικολαΐδης σημείωσε δύο γκολ για την Σπαντάου.

Οι σκόρερ του αγώνα:

Σπαντάου: Κόλοντ 5, Τσουκ 2, Στρελέτζκι 2, Νικολαΐδης 2, Μπόζιτς 1, Γιούνγκλινγκ 1, Ντέντοβιτς 1

Αννόβερο: Ράντοβιτς 3, Μούσλιμ 3, Κούμπις 3, Ντάρκο Μπργκούλιαν 2, Ναγκάεβ 2, Κόρουσιτς 1, Μάτσαν 1, Ρεάλ 1, Ματίγια Μπργκούλιαν 1, Σούτζε 1

Αναλυτικά οι κάτοχοι των κυπέλλων: Σπαντάου 31, Αννόβερο 6, Ντουίσμπουργκ 4, Ρότε Έρντε Χαμ 4, Βούρζμπουργκ 1, Κάνσταττ 1, Μπάγερ Ουέρντιγκεν 1, Ντέλφιν Βούπερταλ 1