Στις 4 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης η Εθνική Γυναικών κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Ολοταχώς για μετάλλιο η Ελλαδάρα που εξασφάλισε παράλληλα το εισιτήριο για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα!!!

Στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης προκρίθηκε η Εθνική Γυναικών καθώς επικράτησε με 15-7 της σκληροτράχηλης και καλά στημένης Γαλλίας του Τεό Λοράντου στον προημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Αϊντχόβεν. Το σύνολο της Αλεξίας Καμμένου έχει μπροστά του μια τεράστια πρόκληση κόντρα την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανίας (11/1, 20:00) σε μια επανάληψη του τελικού του Σπλιτ!

Η Ελλάδα που εξασφάλισε την συμμετοχή της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα θα επιδιώξει την πρόκριση στο τελικό της διοργάνωσης προκειμένου να πάρει ένα ακόμη μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αλλά και την μεγάλη επιστροφή στους Ολυμπιακούς Αγώνες μετά από 16 ολόκληρα χρόνια!

Οι Γαλλίδες που προετοιμάζονται για το μεγάλο αθλητικό γεγονός του πλανήτη που θα φιλοξενήσουν στο σπίτι τους έδειξαν εξαιρετικό πρόσωπο συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις υπό τις οδηγίες του Έλληνα τεχνικού.

Ελλάδα – Γαλλία 15-7

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ελλάδα μπήκε με το καλύτερο τρόπο αφού άνοιξε το σκορ στη πρώτη επίθεση με τρομερό γυριστό της Έλενας Ξενάκη μετά από ασίστ της Αθηνάς Γιαννοπούλου, ενώ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε ιδανικά και στο αμυντικό κομμάτι. Στο 5:59 η Εθνική μας ομάδα διπλασίασε τα τέρματά της χάρη σε τέρμα της Ελευθερίας Πλευρίτου σε παίκτρια παραπάνω από τη θέση 3 μετά από κερδισμένη αποβολή της Έλενας Ξενάκη, ενώ η Ελευθερία Πλευρίτου με το δεύτερο συνεχόμενο τέρμα της διεύρυνε το προβάδισμα στα τρία τέρματα (3-0) με ωραίο σουτ από τη θέση 1. Στο 1:21 η Ιωάννα Σταματοπούλου πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε σουτ της Μπουλουμπακτσί αλλά οι Γαλλίδες μείωσαν σε 3-1 χάρη σε τέρμα της Ραντοσάβλιεβιτς.

Στη δεύτερη περίοδο το σύνολο του Τεό Λοράντου μείωσε σε απόσταση αναπνοής (3-2) με γκολ της Νταουλέ από τη θέση 1 που εκμεταλλεύτηκε το κενό της ελληνικής άμυνας, ενώ η Γαλλία ισοφάρισε σε 3-3 μετά από λόμπα της Νταλουί που μετά το 3-0 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κόλλησε στην επίθεση δίνοντας τη δυνατότητα στις διοργανώτριες των Ολυμπιακών Αγώνων να μπουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού που με ένα σερί 4-0 πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (4-3) με γκολ Ζιλέ από τη θέση 5. Στο 2:18 η Νικόλ Ελευθεριάδου με προσωπική ενέργεια κέρδισε πέναλτι το οποίο αξιοποίησε η Ειρήνη Νίνου βάζοντας τέλος στο σερί της Γαλλίας αλλά και τα περίπου δέκα λεπτά που είχε να σκοράρει η Ελλάδα αλλά η Μπουλουμπακτσί στο παραπάνω έκανε το 5-4. Παρόλα αυτά το σύνολο της Αλεξίας Καμμένου ισοφάρισε 5-5 με τρομερό γκολ της Στεφανίας Σάντα από τη περιφέρεια, ενώ στα 16 δευτερόλεπτα η Ειρήνη Νίνου από τη περιφέρεια έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (6-5) στην Ελλάδα πηγαίνοντας προηγούμενες στο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η Εθνική ομάδα μπήκε πολύ καλά στο αμυντικό κομμάτι, ενώ πέρασε κάτω από τα δοκάρια η Χρυσή Διαμαντοπούλου στη θέση της Ιωάννας Σταματοπούλου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρήκε λύσεις στην επίθεση με την Ειρήνη Νίνου με το τρίτο προσωπικό τέρμα διεύρυνε την διαφορά στα δύο τέρματα (7-5) στην κόντρα. Στο 5:16 η Ελευθερία Πλευρίτου έκανε το 8-5 μετά το ριμπάουντ που πήρε η ίδια μετά το χαμένο πέναλτι που κέρδισε η Έλενα Ξενάκη, ενώ η Ιωάννα Χυδηριώτη με νέα κόντρα ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στα τέσσερα τέρματα (9-5) μετά από πάσα της Χρυσής Διαμαντοπούλου που με τη σειρά της πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση σε προσπάθεια της Μπατού στο παραπάνω. Στο 1:42 η Ειρήνη Νίνου με το τέταρτο προσωπικό της τέρμα έκανε το 10-5 σε παίκτρια παραπάνω, ενώ οι Γαλλίδες μείωσαν σε 10-6 χάρη σε τέρμα της Νταουλέ με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Στη τελευταία περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αλλά η Ελλάδα βρήκε ακόμη ένα γκολ αυτή τη φορά με τέρμα της Μαργαρίτας Πλευρίτου από τη θέση 2 και έκανε το 11-6, ενώ η Αθηνά Γιαννοπούλου στην κόντρα διεύρυνε την διαφορά στα έξι τέρματα (12-6), ενώ η Νικόλ Ελευθεριάδου από τη θέση 1 έκανε το 13-6 μετά από ασίστ της Έλενας Ξενάκη. Στο 3:27 οι Γαλλίδες κέρδισαν πέναλτι αλλά η μπάλα γλίστρησε από τα χέρια της Νταλουί αλλά η Μπατού μείωσε σε 13-7, ενώ στο 1:23 η Μαργαρίτα Πλευρίτου με το δεύτερο προσωπικό τέρμα πέτυχε ωραίο γκολ από τη θέση 2 διεύρυνε το προβάδισμα στα επτά τέρματα (14-7). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε η Αθηνά Γιαννοπούλου που έφτασε στα δύο τέρματα με εξαιρετικό τελείωμα από τη θέση 3.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-4, 4-1, 5-1

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 3, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 1, Μαργαρίτα Πλευρίτου 2, Ξενάκη 1, Ασημάκη, Πάτρα, Νίνου 4, Σάντα 1, Γιαννοπούλου 2, Τορνάρου, Σταματοπούλου

Γαλλία (Τεό Λοράντος): Ρικράβ, Αντρέ, Αρντί, Μπουλουμπακτσί 1, Ζιλέ 1, Χέρτζκα, Νταλουί 1, Μπατού 1, Βερνού, Ραντοσάβλιεβιτς 1, Ρασπό, Νταουλέ 2, Μαρτινό-Περέ