Στην Τέλιμαρ ο πρώτος τελικός δια χειρός… Ίρβινγκ!

Βήμα για  τον τίτλο του Euro Cup η Τέλιμαρ!

Μία ανάσα από τον πρώτο της τίτλο στην Ευρώπη βρίσκεται η Τέλιμαρ, επικρατώντας στο Παλέρμο της Σαμπαντέλ με 9-7 στον πρώτο τελικό του Euro Cup ανδρών της σεζόν 2021-22! Η ομάδα των Άντριγια Μπάσιτς και Μαξ Ίρβινγκ ήταν καλύτερη εξ αρχής από τους Ισπανούς, ενώ ο Αμερικάνος είχε τη μεγαλύτερη συνεισφορά, σημειώνοντας τρία γκολ.

Οι δύο ομάδες, όπως αναμενόταν, ήταν δίπλα – δίπλα στο σκορ σε όλο το παιχνίδι. Οι Ιταλοί είχαν καλύτερο ξεκίνημα, προηγήθηκαν 2-1 στην πρώτη περίοδο, ενώ μετά την ισοφάριση του Βάιχ σε 2-2 κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 4-2 με γκολ του Ίρβινγκ και του Βλάχοβιτς και να προηγούνται με 4-3 στο ημίχρονο, με τον Αβέρκα να μειώνει για τη Σαμπαντέλ σε 4-3 στα τελευταία πέντε δευτερόλεπτα. Με άλλο ένα γκολ του Ίρβινγκ και ένα του Οκιόνε, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά μέχρι και με 6-3, όμως οι Ισπανοί επέστρεψαν δυναμικά και τα γκολ των Σαναχούγια και Μπανίτσεβιτς έφεραν το παιχνίδι στο γκολ, και παρ’ ότι χρεώθηκαν τέσσερις αποβολές σε δύο λεπτά (!), η άμυνα στον παίκτη λιγότερο ήταν εξαιρετική και η τρίτη περίοδος έληξε 6-5 υπέρ της Τέλιμαρ. Η ισοφάριση και το 6-6 ήρθε και πάλι από τον Μπανίτσεβιτς στις αρχές της τελευταίας περιόδου, μέχρι που ο Λο Ντίκο ευστόχησε ξανά για το 7-6 με μόλις τρία λεπτά να απομένουν. Η Σαμπαντέλ κυνήγησε το παιχνίδι, δεν κατάφερε να αποτρέψει όμως ακόμη ένα γκολ, το οποίο ήρθε από τον Μαρτσιάλι στα τελευταία δύο λεπτά, κάνοντας το σκορ 8-6. Οι ελπίδες έμειναν ζωντανές, όταν ο Καμπάνας στο τελευταίο ενάμισι λεπτό μείωσε σε 8-7, αλλά ο Ίρβινγκ, προσθέτοντας το τρίτο προσωπικό του γκολ, έκλεισε το παιχνίδι με 9-7 υπέρ της ομάδας του μόλις πέντε δευτερόλεπτα μακριά από το τελευταίο σφύριγμα.

Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος να διεξαχθεί στο Σαμπαντέλ στις 26 Μαρτίου, την ίδια μέρα που διεξάγεται ο πρώτος τελικός του ΛΕΝ Τρόφι ανάμεσα σε Ντουναϊσβάρος και Εθνικό. Η Σαμπαντέλ έχει ακόμα ελπίδες για την ανατροπή, καθώς χρειάζεται νίκη με μόλις δύο γκολ και σκορ 7-5 ή χαμηλότερο. Τον δεύτερο τελικό του Euro Cup, μάλιστα, θα διαιτητεύσει ο Έλληνας διεθνής διαιτητής Νίκος Μπουδραμής.