ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε και τον τρίτο παιχνίδι απέναντι στον ΑΝΟΓ με 14-9 και στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδος!

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Γλυφάδα στο τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι για τους τελικούς της Α1 Γυναικών στο «Π.Καπαγέρωφ», έκανε το 3-0 και κατέκτησε και το 9ο συνεχόμενο Πρωτάθλημα Ελλάδος και 13ο συνολικά στην ιστορία του. Τα κορίτσια του Αλεξάνταρ Τσίριτς με αυτό τον τίτλο έφτασαν τους 3 μέσα στο 2022 μαζί με το Κύπελλο Ελλάδος και τη Euroleague.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ολυμπιακό να μπαίνει δυναμικά και την Μαργαρίτα Πλευρίτου με ένα «εκρηκτικό» ξεκίνημα με 3 γκολ σε 3μιση λεπτά να θέτει τον παλμό στην επίθεση. Οι «Ερυθρόλευκες» συνέχισαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο στον ίδιο ρυθμό και τελείωσαν το πρώτο μέρος με προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων. Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες ανέβασαν κατακόρυφα επιθετικό ρυθμό σημειώνοντας 10 τέρματα, 5 η κάθε μία. Το τελευταίο μέρος του αγώνα δεν περιείχε κάποια θεαματική αλλαγή, οι Πρωταθλήτριες Ευρώπης διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν ανέβηκαν στην κορύφη της Ελλάδος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Κίρα Κρίστμας να κερδίζει το σπριντ και τον Ολυμπιακό να βρίσκει πολύ γρήγορα σκορ στα 7:32 με την Μαργαρίτα Πλευρίτου να σκοράρει από την περιφέρεια έπειτα από πάσα της αδερφή της Ελευθερίας. Στην επόμενη επίθεση η Γλυφάδα ισοφάρισε από ριμπάουν με την Ελευθερία Φουντωτού με δυνατό σουτ. Όμως…η Μαργαρίτα Πλευρίτου ήταν πραγματικά ασταμάτητη και σκόραρε άλλα δύο πανομοιότυπα τέρματα, κάνοντας το 2-1 και το 3-1 αντίστοιχα φτάνοντας τα 3 προσωπικά γκολ σε 3μιση λεπτά! Τα μπλοκ του Ολυμπιακού στην άμυνα λειτούργησαν υποδειγματικά όπως και τα ρεφλέξ της Χρυσής Διαμαντοπούλου. Η Ελευθερία Πλευρίτου έκλεψε τη μπάλα στο πρες στην άμυνα κέρδισε φάουλ και βγήκε στην κόντρα ωστόσο η Κρίστμας από κοντά δεν κατάφερε να σημαδέψει εστία. Στο 2:32 η Μπριτζίτ Σλίκινγκ σημείωσε το 4-1 στην κόντρα από την περιφέρεια. Στα 23 πριν το τέλος η Εντίνα Γκανγκλ απέκρουσε εντυπωσιακά το πολύ δυνατό σουτ της Ελευθερίας Πλευρίτου. Στα 4΄ πριν το τέλος του οκταλέπτου η Γλυφάδα κέρδισε πέναλτι που καταλογίστηκε στην Έλενα Ξενάκη, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ η Ειρήνη Νίνου.

Το δεύτερο οκτάλεπτο του τρίτου τελικού ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να σκοράρει στα 7:02 στην κόντρα με την Κίρα Κρίστμας και να φέρνει τη διαφορά εκ νέου στα 3 τέρματα. Στη συνέχεια το σουτ της Ελευθερίας Πλευρίτου σταμάτησε στο δοκάρι όμως ο Ολυμπιακός πήρε το ριμπάουντ και η ίδια παίκτρια έδωσε εξαιρετική ασίστ στην Σλίκινγκ η οποία σημείωσε το 6-2 με το 2ο προσωπικό της τέρμα στην αναμέτρηση, με πολύ ωραίο σουτ από την περιφέρεια. Στη συνέχεια και ενώ ο ρυθμός είχε ανοίξει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε η Βάσω Πλευρίτου με ένα εντυπωσιακό τέρμα από το φουνταριστό. Ο ΑΝΟΓ βρήκε απάντηση με την αρχηγό του Τίνα Κοντογιάννη να σκοράρει από την περιφέρεια. Στη συνέχεια και ενώ ο Ολυμπιακός κέρδισε κατοχή η Γλυφαδα παραπονέθηκε για κλοτσιά στο πρόσωπο της Γρηγοροπούλου. Στο 4:18 η Ειρήνη Νίνου σκόραρε ξανά από το σημείο του πέναλτι κάνοντας το 7-4. Στα 2:00 πριν το τέλος η Γκανγκλ πραγματοποίησε 2 τρομερές αποκρούσεις. Στα 23’πριν το τέλος η Νικόλ Ελευθεριάδου έφερε τη διαφορά ξανά στα 4 τέρματα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να βρίσκει σκορ στον παίκτη παραπάνω με την Κίρα Κρίστμας να σκοράρει στον παραπάνω έπειτα από ποινή που χρεώθηκε στην Φουντωτού, ενώ στο 6:54 η Χριστίνα Σιούτη με ένα πολύ δυνατό σκαστό σουτ από την περιφέρεια έκανε το 10-4. Η Γρηγοροπούλου απάντησε 20 δευτερόλεπτα αργότερα, με εξαιρετικό γύρισμα στο φουνταριστό κάνοντας το 10-5. Η Ειρήνη Νίνου σημείωσε μία εκπληκτική λόμπα από την περιφέρεια μειώνοντας σε 10-6 για την ομάδα της. Στη συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι σκορ με την Μαργαρίτα Πλευρίτου στο 5:06 να σημειώσει το 4ο τέρμα της. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έχασε σημαντική ευκαιρία, αφού η Γλυφάδα με την Εύα Καρύτσα κάτω από τα δοκάρια, έβγαλε τρομερή άμυνα. Η Φωτεινή Τριχά στο 3:30 με ωραίο διαγώνιο σουτ στον παραπάνω έκανε το 12-7 ενώ στη συνέχεια η Τίνα Κοντογιάννη απάντησε από την περιφέρεια κάνοντας το 12-8. Η Κίρα Κρίστμας συνέχισε όμως στον ρυθμό που έχει σε όλους τους τελικούς πρωταθλήματος και σημείωσε άλλο ένα τέρμα από το δοκάρι κάνοντας το 13-8. Η Γλυφάδα έπειτα από ποινή της Μαργαρίτας Πλευρίτου, σκόραρε στον παραπάνω με την Κοντογιάννη έπειτα από ασίστ της Ειρήνης Νίνου.

Η τελευταία περίοδος ήταν εκείνη των…τερματοφυλάκων αφού Καρύτσα και Διαμαντοπούλου έκαναν την μία επέμβαση μετά την άλλη. Στο 1:16 η Έλενα Ξενάκη σημείωσε το 14-9 από το φουνταριστό.

Οκτάλεπτα: 4-2, 4-2, 5-5, 1-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Σλίκινγκ 2, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου, Ξενάκη, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου 4, Χαλδαίου, Β. Πλευρίτου 1, Κρίστμας 3, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Τριχά 1, Τορνάρου

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I REPAIR (Θοδωρής Ανδρεάκος): Γκανγκλ, Π. Νίνου, Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου 1, Ειρ. Νίνου 3, Αντωνιάδη, Κολιτσοπούλου, Κούλχας, Φουντωτού 1, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 2, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου.