Στην έδρα του είναι… αλλιώς! (Vids)

Η αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών άνοιξε στο «Ποσειδώνιο» κολυμβητήριο, με τον ΠΑΟΚ να υποδέχεται τον ΝΟ Χανίων.

Ύστερα από ένα παιχνίδι δίχως υψηλό ρυθμό στο ξεκίνημα, ο «Δικέφαλος» κατάφερε να επικρατήσει 14-9 και να φθάσει στη 2η νίκη του στο πρωτάθλημα, δείχνοντας μια διαφορετική δυναμική στη Θεσσαλονίκη, απ’ότι εκτός έδρας όπου μετρά δύο ήττες.

To 4-2 του ημιχρόνου φανέρωνε την έλλειψη ταχύτητας στον αγώνα, ωστόσο από το 3ο οκτάλεπτο ο ΠΑΟΚ με δύο γκολ από τον Σαρησσάβα, ένα του Καλαϊτζή σε παραπάνω και ένα του Λέκιτς κατάφεραν να χτίσουν διαφορά ασφαλείας (8-3) κόντρα στους παίκτες του Ηλία Μαχαίρα. Μέσα στην τρίτη περίοδο, ο Χαριτάκης μείωσε για τα Χανιά, ωστόσο ο Κεχαλάρης με δυνατό σουτ πάνω από το σώμα του Χανιώτη πορτιέρε έγραψε το 9-4 και ο Πόλυς Προσινικλής ως φουνταριστός με ένα όμορφο τέρμα έκανε το 10-4!

Η διαφορά του ΠΑΟΚ ήταν μη αναστρέψιμη για τους φιλοξενούμενους, με τον «Δικέφαλο» να μεγαλώνει την απόσταση του από τον ΝΟΧ στο 4ο οκτάλεπτο, καθώς τα γκολ διαδέχονταν το ένα το άλλο, ενώ το 13-5 πέτυχε ο νεαρός Σγουρίδης, σημειώνοντας το παρθενικό του τέρμα στην Α1 ανδρών φέτος.

Το τελικό σκορ ήταν 14-9 υπέρ του ΠΑΟΚ που έφθασε τους 6 βαθμούς, ενώ ο ΝΟΧ μετρά 3 από την νικηφόρα έξοδο του στη Χίο την 1η αγωνιστική.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Λέκιτς με 3 τέρματα, ενώ για τα Χανιά από δύο έκαστος σημείωσαν οι Βουλγαράκης, Χαριτάκης και Νάστραν.

ΠΑΟΚ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 14-9

Οκτάλεπτα: 4-1, 0-1, 6-2, 4-5.

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Γρηγοριάδης, Σαρησάββας 2, Λέκιτς 3, Προσινικλής Ν., Σγουρίδης 2, Κεχαλάρης 1, Καλαϊτζής 1, Παυλίδης 1, Παπάκος 2, Προσινικλής Π. 1, Μπλάζεβιτς 1, Κουγιούνης, Μανθογιάννης, Βοζίκης, Νικολαΐδης Ι.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Αποστολάκης, Σαρτζετάκης 1, Νάστραν 2, Φωκάς, Μπατάκης 1, Βουλγαράκης 2, Χαριτάκης 2, Μπαριωτάκης, Κατσουλάκης, Αγιωργούσης, Μαζοκοπάκης 1.

Διαιτητές: Μπουδραμής, Κυράνης Κ.

Αλυτάρχης: Μιχάλης Ράντσος