Στη Μπρέσια το ντέρμπι κορυφής – Νίκες για τα φαβορί στον Α’ όμιλο

Στην πρώτη θέση του Α’ ομίλου στο Τσάμπιονς Λιγκ «σκαρφάλωσε» η Μπρέσια και… του χρόνου πάλι!

Με τα παιχνίδια του Α’ ομίλου και της 6ης αγωνιστικής για το 2021 να ολοκληρώνονται σήμερα (22/12) στο ματς της Νόβι Μπέογκραντ του Άγγελου Βλαχόπουλου με την Ντιναμό Τιφλίδας στην Γεωργία, την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει η Μπρέσια στον όμιλο, η οποία νικώντας τον Ολυμπιακό με 8-7 στην Ιταλία, «άρπαξε» την πρωτιά που διατηρούσε έως τώρα, κατέχοντας το αήττητο με τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία. Υπενθυμίζουμε ότι για τον Ολυμπιακό αγωνιζόντουσαν ημι – προετοιμασμένοι οι δύο βασικοί φουνταριστοί του, ο Κώστας Μουρίκης και ο Χριστόδουλος Κολόμβος, όπου αμφότεροι αντιμετώπιζαν προβλήματα υγείας, με την απουσία του Κολόμβου να διαρκεί έναν μήνα. Έχοντας τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες, η Μπρέσια βρίσκεται (προς το παρόν) πρώτη με 14 βαθμούς και οι «ερυθρόλευκοι» ακολουθούν με 11, κουβαλώντας την μοναδική ήττα υπό αντίξοες συνθήκες.

ΜΠΡΕΣΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 8-7

Μπρέσια (Αλεσάντρο Μπόβο): Τεσάνοβιτς, Ντόλτσε, Πρεσιούτι Κ., Μπίκαρι 2, Λάζιτς, Βαπένσκι 1, Ρεντζούτο 1, Τζιανάζα Τ., Αλεσιάνι 1, Λουόνγκο 2, Ντι Σόμα 1, Τζίτο, Τζιανάζα Μ.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Μαθιόπουλος, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 1, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 2, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος, Ζερδεβάς

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Μπαρτσελονέτα στην Ισπανία, επικρατώντας της Ραντνίτσκι με 13-7. Η ομάδα του Έλβις Φάτοβιτς ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-2 στην πρώτη περίοδο, παίρνοντας προβάδισμα 9-3 στο ημίχρονο. Εκμεταλλευόμενοι τα εξαιρετικά περιφερειακά σουτ, ο Γκρανάδος, ο Φερνάντεζ και ο Παβιγιάρ «αψηφούσαν» την κλειστή ζώνη των Σέρβων και κυριαρχούσαν στην επίθεση, όπως και ο Μπούστος στα δοκάρια στον παραπάνω, όπου σημείωσε τρία γκολ, τα δύο μάλιστα με ριμπάουντ στην ίδια θέση! Από την άλλη οι Σέρβοι, μετά την αποβολή του Μίλος Τσουκ με αντικατάσταση λίγο πριν το ημίχρονο, για επιθετικό μαρκάρισμα στον Γκρανάδος, Περιορίστηκαν αρκετά στην επίθεση, ψάχνοντας πολύ τον Βρλιτς στα 2μ, με αποτέλεσμα να γίνουν αντιληπτοί από τους αντιπάλους τους και να ψάχνουν λύσεις κυρίως στον παραπάνω, όπου και εκεί η άμυνα της Μπαρτσελονέτα ήταν ηχηρή. Η Μπαρτσελονέτα βρίσκεται τρίτη στον όμιλο, έχοντας δέκα βαθμούς, ενώ η Ραντνίτσκι προτελευταία με τέσσερις.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ – ΡΑΝΤΝΙΤΣΚΙ ΚΡΑΓΚΟΥΓΙΕΒΑΤΣ

Μπαρτσελονέτα (Έλβις Φάτοβιτς): Πινέδο, Φάμερα, Γκρανάδος 3, Παβιγιάρ 2, Ντε Τόρο, Λαρούμπε, Πονφεράντα, Φερνάντεζ 2, Ασένσιο 1, Περόνε 1, Μπιέλ 1, Μπούστος 3, Αγκιρρέ

Ραντνίτσκι Κραγκούγιεβατς (Ούρος Στεβάνοβιτς): Ντομποζάνοβ, Μπράνκοβιτς, Στανόγιεβιτς 1, Γιάνκοβιτς 2, Τσουκ, Κρουγκ, Ουκρόπινα, Πλιέβαντσιτς, Ραντούλοβιτς 1, Μίλιτσιτς 2, Λούκιτς, Βρλιτς 1, Τοντορόβσκι

Εύκολο ήταν και το έργο της Φερεντσβάρος στην Ουγγαρία, η οποία επιβλήθηκε της Γιαντράν Σπλιτ με 14-8. Από νωρίς οι Ούγγροι προηγήθηκαν, έχοντας προβάδισμα 4-1 στην πρώτη περίοδο και 9-3 στο ημίχρονο, με κορυφαίο στο παιχνίδι τον Νεμάνια Ούμποβιτς, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στα 2μ, σημειώνοντας τρία γκολ. Η Γιαντράν, από την άλλη, έχοντας τον Γιέρκο Κράγκιτς να πρωταγωνιστεί σε ένα ακόμα παιχνίδι, σημειώνοντας τέσσερα γκολ, δεν εκμεταλλεύτηκε κάποιες ευκαιρίες που είχε στον παίκτη παραπάνω για να πλησιάσει στο σκορ, με την πλειονότητα των γκολ να έρχονται από την περιφέρεια. Με αυτή τη νίκη, η Φερεντσβάρος ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με την Μπαρτσελονέτα, έχοντας δέκα βαθμούς, ενώ η Γιαντράν βρίσκεται έκτη με έξι.

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ – ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ 14-8

Φερεντσβάρος (Ζολτ Βάργκα): Ζάκονι, Γκάμπορ 1, Νγίρι, Μερκούλοφ 2, Βάμος 2, Ούμποβιτς 3, Φέκετε, Βίγκβαρι 2, Μόλναρ, Βάργκα 2, Γιάνσικ 1, Νταμόντε 1, Βόγκελ

Γιαντράν Σπλιτ (Μίλε Σμόντλακα): Πόντρουγκ, Μπούριτς, Κράγκιτς 4, Τσάγκαλι 1, Μπούτιτς, Πέικοβιτς, Μπούκιτς, Καρκόφ, Ντέλιτς, Στόγιανατς, Σέτκα 2, Ντούζεβιτς 1, Άνιτς