Σταμάτησε τον Νηρέα ο ΝΟ Λάρισας!

Μεγάλη εντός έδρας νίκη για τον ΝΟ Λάρισας, ο οποίος επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς η ομάδα του Γιάννη Θεοχάρη κέρδισε τον Νηρέα Χαλανδρίου με σκορ 11-9 για τη 12η αγωνιστική της Α’ γυναικών.

Στη Λάρισα, η τοπική ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και προηγήθηκε με 5-1 στο ξεκίνημα, με τα κορίτσια του Ανέστη Πεσματζόγλου να μειώνουν σε 5-3 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Εν συνεχεία, στο ημίχρονο ο ΝΟΛ κατάφερε να διατηρήσει προβάδισμα και συγκεκριμένα με σκορ 9-5, ενώ στο τρίτο οκτάλεπτο η Λάρισα έκλεισε την περίοδο με σκορ 11-6 με τη Χρυσή Καζάνα να έχει πολύ καλή παρουσία κάτω από τα δοκάρια του ΝΟΛ.

Οδεύοντας προς το φινάλε, ο Νηρέας προσπάθησε να μειώσει και έφθασε στο 11-9 περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο η ανατροπή δεν επετεύχθη, με τον ΝΟΛ να παίρνει τη νίκη με σκορ 11-9 και να φθάνει τους 7 βαθμούς, ενώ ο Νηρέας που είχε σερί δυναμικών εμφανίσεων παρέμεινε στους 16 και έχασε ευκαιρία να κρατήσει την επαφή του με την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Σημειώνεται ότι είναι η δεύτερη σερί ήττα για τον Νηρέα, καθώς δεν είχε κερδίσει στο ντέρμπι με τον ΑΝΟΓ την προηγούμενη αγωνιστική.

Εξαιρετική εμφάνιση από την Αγγλίδα φουνταριστό, Άνι Κλάπερτον, η οποία σημείωσε 5 γκολ.

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 11-9

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 4-2, 2-1, 0-3.

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (προπονητής Γιάννης Θεοχάρης): Καζάνα, Κόκκινου, Τουλουμτζίδου, Τζελέπη 1, Μ. Καρυπίδου 2, Μάστορη, Κολτσίδα 1, Πετάση, Μανιάτη, Χασιώτη, Κλάπερτον 5, Ζοφώλη, Η. Καρυπίδου 2.

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (προπονητής Ανέστης Πεσματζόγλου): Λάζαρη, Σ. Κοβάτσεβιτς, Μπογκατσένκο 1, Μαυρωτά 2, Κουτσάφτη, Ν. Κοβάτσεβιτς 1, Ρουσσάκη, Πάτερου, Κανελλοπούλου, Μπόβαλη, Αγγελίδη 3, Παναγιότι, Κάσσαρη 1, Νιαρχάκου 1, Κονταλέξη.

Διαιτητές: Καρούλης – Αντζουλάκος

Αλυτάρχης: Δημήτρης Γκούγκλιας