ΣΤΑ PLAY-IN Ο ΥΔΡΑΪΚΟΣ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΗΛΥΣΙΑΚΟΥ!

Μεγάλη ανατροπή του Υδραϊκού στο τρίτο οκτάλεπτο και λυτρωτική νίκη απέναντι στον Ηλυσιακό, με φόντο τα play-in! Γνωρίζοντας καλά τα ενδεχόμενα παραμονής και πλέι-άουτ, ο Υδραϊκός υποδέχτηκε το σύνολο του Τάσου Σχίζα με μοναδικό στόχο την νίκη στην τελευταία αυτή αγωνιστική της Β’ Φάσης, η οποία όχι μόνο θα του εξασφάλιζε την συνέχεια στην Α1 Ανδρών και την επόμενη χρονιά, αλλά θα αποτελούσε και δίαυλο για την 8άδα του Πρωταθλήματος. Σε κάθε περίπτωση, η ομάδα των Ιλισίων είχε κατά νου ότι θα ακολουθήσει την διαδικασία των πλέι-άουτ όμως το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα πήγαινε στο «Α. Δημητρόπουλος» με υποτονικότητα και… κατεβασμένα όπλα. Το βαθμολογικό τοπίο μετά τις χθεσινές νίκες της Χίου και των Χανίων, ουσιαστικά διαμόρφωνε μια τριπλή ισοβαθμία στην οποία ο Υδραϊκός υστερούσε και παρά τους 28β – θα ακολουθούσε τον Ηλυσιακό, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Νίκου Καραμάνη μπήκαν με νοοτροπία… «όλα ή τίποτα», ανέτρεψαν το μικρό προβάδισμα του Ηλυσιακού με 4-3 στο ημίχρονο και παρά την απουσία του πολύπειρου αρχηγού – Φώτη Μπλάνη – επικράτησαν τελικά με 9-6!

Με πολύ δυναμικό ξεκίνημα και συγκέντρωση, ο Ηλυσιακός του Τάσου Σχίζα κατάφερε να βρει περισσότερες λύσεις στο πρώτο μέρος και να προηγηθεί με 1-3, ενώ συνεχίζοντας στο 2ο οκτάλεπτο και αφού ο Υδραϊκός μείωσε σε 2-3, η μεγάλη ευκαιρία των «φιλοξενούμενων» από το σημείο του πέναλτι δεν μετουσιώθηκε σε γκολ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 3-4.

Δείχνοντας περισσότερο νεύρο και τόλμη στο τρίτο οκτάλεπτο, το σύνολο του Νίκου Καραμάνη πήρε τον δρόμο της… ανατροπής με ανεβασμένους ρυθμούς, ισοφάρισε και μάλιστα ξέφυγε στο σκορ με 8-5, εκμεταλλευόμενο όλες τις δυνατότητές του, αλλά και τα λάθη του Ηλυσιακού. Μια ομάδα που δομήθηκε αργά το περασμένο καλοκαίρι, όμως έδωσε το «παρών» και στην Ευρώπη και μάλιστα, θα διεκδικήσει μια θέση στα πλέι-οφ μέσω της αναμέτρησης τύπου «νοκ-άουτ» κόντρα στον πρωτοπόρο του G2 – ΑΝΟΓ. Με 32 βαθμούς η Γλυφάδα και 31β πλέον ο Υδραϊκός, οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν για τελευταία φορά το Σάββατο 01/04 σε ουδέτερη έδρα με τον νικητή να διεκδικεί την θέση του στα πλέι-οφ απέναντι στον ηττημένο του ματς Παναθηναϊκός – Εθνικός Πειραιά (Κυριακή 02/04).

ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 9-6

Οκτάλεπτα: 1-3, 2-1, 5-1, 1-1.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Νίκος Καραμάνης): Μάμαλης, Μπεκές, Τακάτα 2, Παπαδημητρίου, Γκαράνης 1, Σουζούκι 3, Ζώρζος, Ρομπόπουλος 2, Δημακόπουλος, Λιαπάκης 1, Κοντονής, Μπερτόλης Π., Μητράκης, Δαλαμπέκης, Μουρατίδης Ε.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Τάσος Σχίζας): Κατσινούλας, Αλευρόπουλος, Κρανιάς, Μπομπός, Μοσχοβέλης, Λεμπέσης, Δήμου Π. 3, Καραβιώτης 1, Αράι, Τσιστράκης 1, Ξυλάς 1, Αράκι, Ασβεστής, Σφηκάκης, Τσιτσιπά.

Διαιτητές: Σταυρίδης, Μοίραλης

Αλυτάρχης: Κείμης Μαρσέλλος