Στα ημιτελικά των 100μ. πεταλούδα ο Βαζαίος!

Το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκόβης έκανε πρεμιέρα στις 4/12 με τον Ανδρέα Βαζαίο να ανοίγει την αυλαία της ελληνικής αποστολής το πρωί της Τετάρτης στο αγώνισμα που έχει φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του όσον αφορά τα Πανελλήνια ρεκόρ 25άρας πισίνας, τα 100μ. πεταλούδα!

Ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου κολύμπησε στην 3η εκ των 7 σειρών και έκανε χρόνο 51.16, όντας φυσικά πρώτος στη σειρά του παρότι κολύμπησε στη διαδρομή νούμερο 1.

Συνολικά ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την 10η θέση, με ακριβώς ίδιο χρόνο με τον Γερμανό Κλενζ και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του αγωνίσματος που θα γίνουν την Τετάρτη το απόγευμα.

Οι μοναδικοί που κατέλαβαν τα 50 δευτερόλεπτα ήταν ο Νορβηγός Ζενιμότο, γεννημένος το 2000, με χρόνο 49.88 και ο Γερμανός Μάριους Κους με 49.90!