Σπουδαίο τρίποντο στο… «νήμα» για την ΝΕ Πατρών! – Πέρασε τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία

Μία πολύ σημαντική νίκη κατάφερε και πήρε η ΝΕ Πατρών αφού νίκησε τον ΠΑΟΚ με 11-10 στο κολυμβητήριο «Α.Πέπανος» στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 7η αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή κλειστό ως προς τα προβαδίσματα, με το σύνολο του Μιχάλη Λαζαρίδη να έχει βραχεία κεφαλή ενός γκολ στο ημίχρονο με 5-4.

Στο δεύτερο μισό του τρίτου οκτάλεπτου, η γηπεδούχος κατάφερε να ξεφύγει από το 7-7 στο 9-7. Αύξησε στην τελευταία περίοδο τη διαφορά στο +4 (11-7) 4:44 από τη λήξη. Ο «Δικέφαλος» στην τελική του αντεπίθεση, μείωσε στο γκολ (00:28) αλλά η συνέχεια έβγαλε νικήτρια την ομάδα της Πάτρας η οποία επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από Γλυφάδα, ενώ παράλληλα διέκοψε το σερί της ομάδας του Πάνου Βέργου. Με αυτό το τρίποντο ο σύλλογος της Πάτρας έφτασε τους 9 βαθμούς ενώ οι Θεσσαλονικείς έμειναν στους 6.

Αποβλήθηκε στη διάρκεια της αναμέτρησης η βοηθός προπονητή του ΠΑΟΚ, Χρυσούλα Χατζέλη «για έντονη διαμαρτυρία προς τους διαιτητές», όπως σημείωσαν οι τελευταίο στο φύλλο αγώνα.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης η Γραίκου με 4 τέρματα.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΟΚ 11-10

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-3, 4-3, 2-3

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη 1, Παρασκευοπούλου, Λέβι 2, Ευφρ. Τσιμάρα, Μπαλάτσα 1, Πετάση 2, Κουρέτα 1, Μοίραλη 1, Μαρία Ντάσιου 3, Δήμητρα Κοντάκου, Νιαρχάκου, Ανδρ. Κοντάκου, Κρινά, Ρακ.

ΠΑΟΚ (Παναγιώτης Βέργος): Λεριώτη-Συκά, Μπίκου, Πουστινίκοβα 1, Τζελέπη, Καρυπίδου Μελίνα 1, Παρασκευοπούλου 1, Γραικού 4, Μαχίλη, Φραγκιά 2, Ντόνα –Τσιάκα, Τζούρκα, Καρυπίδου Ηρώ 1.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Μαρκοπούλου

Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιαννέλης