Σπουδαία νίκη του ΝΟ Χανιών στα Ιλίσια και πρώτο τρίποντο στη σεζόν!

by ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ

Με την καλύτερη του φετινή εμφάνιση, ο ΝΟ Χανιών επικράτησε του Ηλυσιακού στο κολυμβητήριο των Ιλισίων με 10-9 και πήρε το πρώτο τρίποντο στη φετινή σεζόν.

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησαν την αναμέτρηση τα Χανιά αφού στο πρώτο οκτάλεπτο, οι παίκτες του Μάνθου Βουλγαράκη κατάφεραν να σημειώσουν πέντε τέρματα, πολλά από εκείνα μάλιστα εντυπωσιακά. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έκαναν το δικό τους 3-0 σερί μειώνοντας και τελικά έφτασαν στην ισοφάριση στα μέσα του δευτέρου οκταλέπτου με 5-5. Σε εκείνο το σημείο όμως οι Χανιώτες, αντέδρασαν παίρνοντας εκ νέου τα ηνία του αγώνα, κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα 7-5, χάρη σε ένα γκολ του Σαμίρ Σπάχιτς από το φουνταριστό, ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, έχοντας τον Άρια Σολεϊμάνιπακ σε τρομερή μέρα σε άμυνα και επίθεση, κατάφεραν και έφτασαν το προβάδισμα στο 9-5 χάρη σε ισάριθμα γκολ Καναδού διεθνή. Το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού μετατράπηκε σε… roller coaster με πολλά γκολ, τον Ηλυσιακό του Τάσου Σχίζα να μην τα παρατάει και να μειώνει ξανά στα δύο γκολ (9-7). Μάλιστα στα πεντέμιση λεπτά πριν το τέλος ο Ασβέστης σταμάτησε τον ασταμάτητο μέχρι εκείνο το σημείο Άρια Σολεϊμάνιπακ από το σημείο του πέναλτι. Ο έτερος πορτιέρε της αναμέτρησης, ο Λεβεντάκης ήταν επίσης κομβικός αφου πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Άρη Καραβιώτη, ο οποίο όμως μείωσε με τρομερό περιφερειακό σουτ στο 2:10 σε 9-10 για την ομάδα του, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, αφού στα τελευταία δευτερόλεπτα έβγαλαν καθαρή άμυνα και πήραν το πρώτο τους «χρυσό» τρίποντο στη σεζόν.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Άρια Σολεϊμάνιπακ με 6 τέρματα.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 9-10

Οκτάλεπτα: 2-5, 3-2, 1-2, 3-1.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Τάσος Σχίζας): Κατσινούλας, Χριστοφίδης, Κρανιάς, Μπομπός, Γκανάτσιος, Λεμπέσης, Δήμου Π. 1, Καραβιώτης 2, Τουμπούρος, Τσιστράκης 2, Ξυλάς 1, Αράκι 1, Ασβέστης, Σφηκάκης, Αράι 2.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Μάνθος Βουλγαράκης): Λεβεντάκης, Παππάς, Πολύζος, Μητράκης, Αγιωργούσης, Μπατάκης, Αποστολάκης, Χαριτάκης 2, Ντα Σίλβα, Σολεϊμάνιπακ 6, Σπάχιτς 1, Μαζοκοπάκης, Κουτρουλάκης, Νικολαΐδης Γ. 1.

Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Κουρτίδης

Αλυτάρχης: Φίλιππος Κούκιος