Επανέφερε την τάξη στην επιστροφή της η ΕΘΝΙΚΗ! (VID)

Στην επιστροφή της μετά το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βαρκελώνης, με αφορμή την πρεμιέρα του φετινού Europa Cup, η Εθνική αντιμετώπισε την Ισπανία στην ίδια πόλη και φρόντισε να… επαναφέρει την τάξη!

Ισπανία – Ελλάδα 5-7

Η «γαλανόλευκη» του Θοδωρή Βλάχου επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και κατά διαστήματα έπιασε τα στάνταρ απόδοσης που την καθιέρωσαν στην ελίτ τα τελευταία χρόνια.

Περισσότερο απ’όλα οι διεθνείς είχαν όρεξη και το απέδειξαν μέσα στο νερό, ενώ η γενικότερη εμφάνιση ήταν μεστή και η διάθεση στην άμυνα, προεξάρχοντος του του Μάνου Ζερδεβά που ντεμπουτάρισε για φέτος πανέτοιμος, ανταμείφθηκε με ένα χαμηλό παθητικό, κόντρα στην αργυρή πρωταθλήτρια Ευρώπης του φετινού καλοκαιριού.

Μάλιστα, το δυναμικό ξεκίνημα της «επίσημης αγαπημένης» ήταν ο οιωνός που δεν αντιλήφθηκαν έγκαιρα οι Ισπανοί, οι οποίοι δεν θύμισαν την ενθουσιώδη ομάδα που πρόσφερε συγκινήσεις στην έδρα της στο 33ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, σε αντίθεση με την Ελλάδα η οποία ήταν συγκεντρωμένη και έβγαλε αρκετές φορές όμορφες φάσεις παίζοντας υψηλού επιπέδου πόλο.

Υπενθυμίζουμε ότι στον Όμιλο της Εθνικής μας που έχει ήδη τρεις βαθμούς (Β’) μετέχουν ακόμα η Ολλανδία και η Ουκρανία που είναι αουτσάιντερ κόντρα στη «γαλανόλευκη». Οι δύο (2) πρώτες στην τελική βαθμολογία του Ομίλου θα προκριθούν την Τελική φάση της διοργάνωσης (5-7 Απριλίου 2019) και από εκεί οι τέσσερις (4) πρώτες στην Τελική φάση του World League, το οποίο θα δώσει ένα (1) εισιτήριο πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020.

Οκτάλεπτα: 1-4, 1-2, 2-1, 1-0.

Ισπανία – Ελλάδα 5-7 (1-4, 1-2, 2-1, 1-0)

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 1, Νικολαΐδης, Φουντούλης 1, Καπότσης 1, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γούνας 1, Βλαχόπουλος, Γαλανόπουλος.

Με γκολ του Γιώργου Δερβίση από ασίστ Γούνα σε παίκτη παραπάνω ξεκίνησε το φετινό ταξίδι της Εθνικής ανδρών, ενώ στη συνέχεια ο Μουρίκης σκόραρε για το 2-0 με ωραίο γύρισμα από πάσα του αρχηγού, Γιάννη Φουντούλη. Το καλό ξεκίνημα της Ελλάδας με τον Μανώλη Ζερδεβά να κάνει ντεμπούτο συνεχίστηκε στο πρώτο λιγότερο, όταν ο Γενηδουνιάς έκλεψε τη μπάλα.

Ο ίδιος από δεξιά νίκησε τον Πινέδο για το 0-3 της «γαλανόλευκης» στον αγώνα, με τον Νταβίδ Μαρτίν να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Σε παίκτη παραπάνω, στη συνέχεια, ο Μάλιαρακ μείωσε σε 1-3 με το αριστερό του χέρι, όμως ο Γούνας επίσης σε παραπάνω έγραψε με σκαστό στην πρώτη γωνία το 1-4 υπέρ της Ελλάδας με 4” να απομένουν για το τέλος του πρώτου οκταλέπτου!

Με ακόμη ένα γκολ, μέσω φοβερού σουτ του Φουντούλη από… δεξιά η Ελλάδα προηγήθηκε με 1-5 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τον αρχηγό να πανηγυρίζει το τέρμα του σφίγγοντας τη γροθιά του.

Στη συνέχεια, ο Δερβίσης έκλεψε τη μπάλα στην άμυνα κολύμπησε γρήγορα άλλαξε μπάλα με τον Καπότση και βγαίνοντας με το τέρμα προτίμησε να πασάρει ξανά στον ολομόναχο συμπαίκτη του, ο οποίος σκόραρε για το 1-6 της Εθνικής ομάδας, σε μια τέλεια συνεργασία.

Στο 1:51 ο Μουνιαρίθ στάθηκε τυχερός πήρε το ριμπάουντ και νίκησε τον Ζερδεβά για το 1-6 από κοντά και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δοκάρι από την περιφέρεια, το οποίο επιχείρησε ο… Μουρίκης που είχε βρεθεί εκεί ανέλπιστα.

Με ελληνικό γκολ ξεκίνησε και η 3η περίοδος με τον Σκουμπάκη να σκοράρει για το 2-7 από το δεύτερο δοκάρι, ύστερα από ασίστ του Φουντούλη.

Απάντηση είχε ο Φελίπε Περόνε σε παίκτη παραπάνω, με τον Ισπανό να μειώνει σε 3-7.

Έπειτα η Εθνική έπαιζε όμορφο πόλο, ωστόσο δεν σκόραρε σε δύο καλές περιπτώσεις, ωστόσο ο Ζερδεβας στα μετόπισθεν ήταν εκεί, όμως περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου οι Ισπανοί σκόραραν και μείωσαν σε 4-7.

Λίγα πράγματα άλλαξαν στο τελευταίο οκτάλεπτο του αγώνα, το οποίο αποδείχθηκε το πιο στείρο από άποψη παραγωγικότητας, με την Ελλάδα του Θοδωρή Βλάχου να κάνει συντήρηση δυνάμεων.

To μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 5-7 ένα λεπτό πριν το φινάλε.