Σιγά μην έλειπε η Μπαρτσελονέτα – Ραντεβού με Φερεντσβάρος οι Ισπανοί! (PICS+VIDS)

Αποστολή στο Ανόβερο: Ορέστης Κανελλόπουλος

Την πρόκριση της στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ πανηγυρίζει από την Πέμπτη η Μπαρτσελονέτα, η οποία επιβλήθηκε στον δεύτερο προημιτελικό της Sport Management με σκορ 12-7.

Στα ημιτελικά η ομάδα του Χεσούς Μαρτίν θα αντιμετωπίσει τη Φερεντσβάρος, σε έναν άκρως ελκυστικό αγώνα την Παρασκευή!

#FINAL8: Δεύτερος προημιτελικός

Zodiac Barceloneta – BPM 12-7

Το ιδιαίτερο στον συγκεκριμένο αγώνα ήταν ο τρόπος με τον οποίο ο Μπαλντινέτι «στήνει» την άμυνα της ιταλικής ομάδας με άμυνα ανάμεσα από την αρχή και δύο παίκτες πίσω να υψώνουν τείχος μπροστά από τον Λάζοβιτς (σ.σ ο οποίος μετά το πρώτο ημίχρονο έριξε κατακόρυφα την απόδοσή του και δεν μπορούσε να… πεταχτεί).

Αυτός ο τρόπος δυσκόλεψε την πρωταθλήτρια Ισπανίας στο ξεκίνημα, ωστόσο εν συνεχεία η Μπαρτσελονέτα βρήκε πολλά γκολ στην κόντρα και έχτισε υπέρ της διαφορά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 6-2.

Νωρίς – νωρίς, στο τρίτο οκτάλεπτοι οι Καταλανοί σκόραραν με Περόνε και Μουνιαρίθ, ενώ ο Πινέδο στην άμυνα αποτελούσε εγγύηση και κάπως έτσι διαμορφώθηκε μια μη αναστρέψιμη κατάσταση στον δεύτερο προημιτελικό.

Μια σημαντική διαφορά των δύο ομάδων ήταν η απόδοση του ανθρώπου κάτω από την εστία, με τον Πινέδο να κάνει εντυπωσιακές αποκρούσεις και τον Λάζοβιτς να δείχνει βαρύς, ενώ αντικαταστάθηκε στο τρίτο οκτάλεπτο για να περάσει ο Νικόσια στη θέση του.