Σερβία – Κροατία για το πρώτο εισιτήριο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020!

Η ιστορική πισίνα «Tašmajdan» αναμένεται να γεμίσει από Σέρβους φιλάθλους, οι οποίοι θα στηρίξουν την προσπάθεια των παικτών του Ντέγιαν Σάβιτς στον μεγάλο τελικό (17:45) του Super Final του World League στο Βελιγράδι κόντρα στην… παντοτινή αντίπαλο Κροατία!

Το διακύβευμα είναι μεγάλο: Ο νικητής του σημερινού τελικού παίρνει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020!

Σερβία και Κροατία θα παίξουν την «επανάληψη» του παιχνιδιού των ομίλων πριν από λίγες ημέρες με τους Σέρβους τότε να επικρατούν 11-10 χάρη στο εξαιρετικό γκολ του Άντρια Πρλαΐνοβιτς στο τελευταίο λεπτό.

Η Σερβία ήταν η πρώτη χρονικά που πήρε το εισιτήριο για τον τελικό επικρατώντας 16-11 της Αυστραλίας, χάρη σε ένα εξαιρετικό πρώτο οκτάλεπτο (6-2).

Filip Filipovic (SRB)

Στον έτερο ημιτελικό, η Κροατία με σκορ 10-8 επικράτησε της Ισπανίας, επίσης χάρη σε ένα πολύ καλό πρώτο οκτάλεπτο (5-1). Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιώργος Σταυρίδης.

Οκτάλεπτα: 5-1, 3-2, 2-4, 0-1