«Σεφτέ» για τον Απόλλωνα Σμύρνης με «χρυσό» σκόρερ τον Σουσιασβίλι!

by Γιώργος Χρήστου

Με «χρυσό» σκόρερ τον Νίκα Σουσιασβίλι με σουτ από τη περιφέρεια στα 17 δευτερόλεπτα για τη λήξη του αγώνα ο Απόλλωνας Σμύρνης πέτυχε την πρώτη του καθώς επικράτησε με 11-10 της ουγγρικής Χόνβεντ για την 4η αγωνιστική του Α’ προκριματικού Ομίλου του Champions League που διεξάγεται στο Αννόβερο. Η «ελαφρά ταξιαρχία» που δεν είχε στο πάγκο της, το Νίκο Δεληγιάννη καθώς και το Νίκο Γαρδίκα που δέχθηκαν αμφότεροι κόκκινη κάρτα στη πρωινή αναμέτρηση απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, έφτασε στη νίκη και ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στον όμιλο απέναντι στη Μπαρτσελόνα (10/9, 11:30). Πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στη κλήρωση της Δευτέρας για τα προκριματικά του Euro Cup (22-24/9).

Απόλλων Σμύρνης – Χόνβεντ 11-10 (3-3, 1-2, 5-2, 2-3)

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Χόνβεντ πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση με πέναλτι του Έκλερ αλλά ο Χαράλαμπος Τρούλος απάντησε για το 1-1. Εν συνεχεία οι Ούγγροι με δύο τέρματα των Βάντοβιτς και Κέβι με παίκτη παραπάνω και πέναλτι αντίστοιχα έκαναν το 3-1 στο 2:59 του οκταλέπτου. Όμως η αντίδραση του Απόλλωνα ήταν άμεση καθώς έφτασε στην ισοφάριση με τέρματα των Κωνσταντίνο Μόκκα και Κωνσταντίνο Χονδροκούκη σε παραπάνω. Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και νευρικές με αποτέλεσμα η παραγωγικότητα να είναι χαμηλή. Παρόλα αυτά η «ελαφρά ταξιαρχία» πήρε το πρώτο προβάδισμα (4-3) στην αναμέτρηση με τέρμα του Μιχάλη Δίπλαρου στο 6:30 για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά οι Ούγγροι εν τέλει κατάφεραν να προηγηθούν με 5-4.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Απόλλωνας μπήκε αποφασισμένος να πάρει τη νίκη και με αντεπίθεση διαρκείας και επιμέρους σκορ 5-2 ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων (7-5, 8-6, 9-7) με κύριο εκφραστή το Χαράλαμπο Τρούλο που πέτυχε δύο τέρματα αλλά και τους Γωνιωτάκη, Σουσιασβίλι και Τσαχειλίδη να σημειώνουν κρίσιμα γκολ τη στιγμής που πλησίαζε η Χόνβεντ. Στη τελευταία περίοδο η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη που λίγο έλειψε να χάσει τη νίκη μέσα από τα χέρια της, αφού ισοφαρίστηκε σε 10-10 στο 1:04 σε παίκτη παραπάνω του Έκλερ έδειξε ψυχραιμία και με κρύο αίμα του Νίκα Σουσιασβίλι στα 0:17 με σουτ από τη περιφέρεια έφτασε στη τελική επικράτηση (11-10).

Πρώτος σκόρερ για τον Απόλλωνα Σμύρνης ήταν ο Χαράλαμπος Τρούλος που σημείωσε τρία τέρματα, ενώ από δύο πρόσθεσαν οι Νίκα Σουσιασβίλι και Μιχάλης Γωνιωτάκης. Από ένα πέτυχαν Κωνσταντίνος Μόκκας, Μιχάλης Δίπλαρος, Κωνσταντίνος Χονδροκούκης και Μάνος Τσαχειλίδης.