ΣΕΔΥ, πόλο: Με double score ο Πανιώνιος κέρδισε την ΑΕΚ στις γυναίκες και ντούμπλαρε τις νίκες του

Ακόμα πιο ανταγωνιστικό φαίνεται πως θα είναι το τμήμα γυναικών του Πανιωνίου από τη νέα περίοδο.

by Μάνος Φυρογένης

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο καθιερωμένο προπονητικό τουρνουά του ΣΕΔΥ η ομάδα γυναικών του Πανιωνίου. Μετά την επικράτηση και στην πρεμιέρα κόντρα στη Γλυφάδα (11-9 στην ουσία, 5-0 στα χαρτιά), οι «κυανέρυθρες» έκαναν το 2/2 πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (18-9)  απέναντι στην ΑΕΚ των 10 παικτριών.

Οι παίκτριες του Τάσου Παπαναστασίου μπήκαν αποφασισμένες να «καθαρίσουν» από νωρίς την υπόθεση νίκη και το 4-0 στο ξεκίνημα έδειχνε ασφαλές για πρώιμο συμπέρασμα με την Γιούμι Αρίμα ασταμάτητη (3 από τα 4 γκολ του Πανιωνίου).

Παρόλα αυτά η «Ένωση» όχι μόνο δεν παραδόθηκε αλλά ισορρόπησε λίγο πριν την ανάπαυλα. Με επιθετική πολυφωνία, το σύνολο του Κώστα Ακριτίδη ισοφάρισε σε 7-7.

Οι λιγοστές επιλογές ωστόσο στον πάγκο (2 τερματοφύλακες) φάνηκαν με το πέρασμα του χρόνου σε συνδυασμό με το την χρονική περίοδο που δεδομένα οι ομάδες δεν είναι ακόμα έτοιμες. Ο Πανιώνιος κράτησε ανέπαφη την εστία του για 10 περίπου λεπτά και μέχρι τότε είχε εξασφαλίσει διαφορά ασφαλείας (13-8) την οποία προστάτεψε και μεγάλωσε στο τελευταίο εξάλεπτο για το τελικό 18-9.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Ιαπωνίδα του «Ιστορικού» ενώ 3 γκολ είχε και η Λαμπροπούλου. Από δύο τέρματα πέτυχαν Αποστολίδου, Ξανθοπούλου και Λογοθέτη για την ΑΕΚ.

Πανιώνιος (Τάσος Παπαναστασίου): Γκανγκλ, Αρίμα 5, Νοροχλιάδου, Ρακιντζή 2, Λαμπροπούλου 3, Μαστροκάλου, Καραγιάννη Α. 2, Λούδη 1, Σταυρίδου 1, Δούλη 1, Παπανστασίου 1, Μπιτσάκου, Κάτσιου, Καραγιάννη Γ., Άλεν 2

ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Ακριτίδης): Πουλοπούλου, Κολιτσοπούλου, Αποστολίδου 2, Κωνσταντοπούλου, Ξανθοπούλου 2, Ρουμελιώτη 1, Λογοθέτη 2, Φελλά 1, Γαλιατσάτου 1, Κωστάκη

Το απόγευμα του Σαββάτου (21/9) στο κολυμβητήριο του Λαιμού, η ΑΕΚ παίζει με τον ΝΟΒ και ο Πανιώνιος με τα Χανιά στις 19:00 και 20:30 αντίστοιχα για την 3η αγωνιστική του τουρνουά.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ (18:00, Κολυμβητήριο ΓΛΥΦΑΔΑΣ)
ΑΕΚ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (19:00, Κολυμβητήριο ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ)
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ (20:30, Κολυμβητήριο ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ)