ΣΑΡΩΤΙΚΗ Η ΕΘΝΙΚΗ ΠΑΙΔΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΑΙ… «20ΑΡΑ» ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ!

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο Πανευρωπαϊκό Κ15 της Ποντγκόριτσα η Εθνική Παίδων, με ευρεία και επιβλητική νίκη στην Πρεμιέρα της διοργάνωσης κόντρα στην Τουρκία. Ο θεσμός με τις περισσότερες και πολυπληθέστερες συμμετοχές στην Ευρώπη, συγκέντρωσε όλη την αγωνιστική δράση για την κατηγορία Παίδων, με την Ελλάδα να υπερτερεί σε όλους τους τομείς και να επικρατεί τελικά με 20-2 επί του τουρκικού συνόλου, με την ποιοτική διαφορά των δυο ομάδων να είναι εμφανής και δεδομένη.

Οι παίκτες των Λεμπέση – Μαρκόπουλου κράτησαν ανέπαφη την ελληνική εστία για τρία ολόκληρα οκτάλεπτα, με το σερί μετά το 6-2 του πρώτου μέρους να διευρύνεται με εξαιρετικές αντιδράσεις σε άμυνα και επίθεση, ενώ στον πίνακα των σκόρερ μπήκαν σχεδόν όλοι οι Έλληνες διεθνείς με πρωτοπόρο τον Ηλία Αγγελόπουλο – με 5 τέρματα – και τους Κρεμανταλά, Χατζή και Σάρρο να ακολουθούν με τρία ο καθένας! Η Εθνική Παίδων συνεχίζει την πορεία της προς το παρόν στο Group B, με την Δευτέρα 10/07 να περιλαμβάνει την 2η Αγωνιστική του Ομίλου και το Κροατία – Ελλάδα στις 16:40!

Η Επίσημη Αγαπημένη πήρε το μομέντουμ του αγώνα και κυριάρχησε στο δεύτερο οκτάλεπτο με ένα σερί 8-0, από δύο γκολ του Κρεμανταλά, του Ζουζούνη και του Αγγελόπουλου, ένα για τον Σάρρο και ένα για τον Πατσιλινάκο, φτάνοντας να προηγείται με 12 γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (14-2)! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε “κατεβασμένα τα ρολά” του και στην τρίτη περίοδο, ενώ με τα γκολ του Αγγελόπουλου, του Ράπτη και του Κρεμανταλά, διεύρυνε με άνεση σε 17-2.

Τέλος, η Εθνική συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο, όπου Σάρρος και Αγγελόπουλος, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ του αγώνα σε 20-2.

ΕΛΛΑΔΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ 20-2

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 8-0, 3-0, 3-0

Ελλάδα: Μπερδές, Αγγελόπουλος (5), Κρεμανταλάς (3), Καρατζάς (1), Ζουζούνης (2), Λαμπάτος, Χατζής (3), Μότσιας, Πατσιλινάκος (1), Ράπτης (2), Σάρρος (3), Μαρσέλλος, Πιμπλής