ΨΥΧΩΜΕΝΟΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΓΗΚΕ ΑΛΩΒΗΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ PLAY-IN ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ – ΔΥΟ ΑΠΟΚΡΟΥΣΕΙΣ ΠΕΝΑΛΤΙ Ο ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ

Απίστευτο ντέρμπι με φόντο μια σίγουρη θέση στα πλέι-οφ στην Ηλιούπολη και… «μπροστάρης» ο Ιάσονας Γρηγοριάδης στην μεγάλη νίκη του Εθνικού Πειραιά! Γκολ με το σταγονόμετρο, κλειστές άμυνες, αποκρούσεις πέναλτι… ένα ματς που θύμισε αναμετρήσεις από τα παλιά, ανάμεσα στο σύνολο του Φάνη Κουντουδιού και τον Παναθηναϊκό, με τις δυο ομάδες να συναντιούνται ξανά μετά τον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στην Πάτρα και τους «κυανόλευκους» να φέρνουν τα πάνω κάτω, επικρατώντας με 6-4 και εξασφαλίζοντας την παρουσία του στα πλέι-οφ!

Επιθετικά γνωρίζαμε ότι τόσο η ομάδα του Φάνη Κουντουδιού, όσο και το σύνολο του Δημήτρη Μάζη κινούνται συντηρητικά, ωστόσο κανένας δεν περίμενε ότι το τρίτο οκτάλεπτο θα ολοκληρωθεί με το σκορ στο 3-3, με τον Ιάσονα Γρηγοριάδη να μετρά ήδη μια απόκρουση πέναλτι σε εκτέλεση του Σγουρίδη! Στα τελευταία και κρισιμότερα οκτώ λεπτά, είδαμε καλύτερο ρυθμό, με τους κυανόλευκους να περνούν μπροστά από παλικαρίσιο γκολ του Τεσάνοβιτς στον φουνταριστό με 4-3, όμως ο Σγουρίδης κέρδισε πέναλτι λίγο μετά. Ο Άντζιτς πήγε στην εκτέλεση και ο Γρηγοριάδης έβαλε για 2η φορά στοπ στους Πράσινους, διατηρώντας το μικρό προβάδισμα του Εθνικού και δίνοντας τρομερή ώθηση για τις τελευταίες επιθέσεις. Λίγο μετά, ο Διονύσης Θεοδόσης πήρε το σουτ από δεξιά και με εντυπωσιακό διαγώνιο αύξησε την διαφορά στο 5-3 για τον Εθνικό, μετά και το 3-1 του πρώτου ημιχρόνου που όμως «ροκανίστηκε» από τέρματα των Τζελάτη και Σιαμά.

Στις τελευταίες επιθέσεις, ο Αλβέρτης βρήκε πολύτιμη λύση για τον Παναθηναϊκό και μείωσε ξανά στο γκολ για το 5-4, όμως με το τρίτο του προσωπικό τέρμα ο Κωνσταντίνος Μαθιόπουλος σφράγισε το τελικό 6-4 περίπου 2 λεπτά πριν την λήξη! Ο Δημήτρης Μάζης κάλεσε μεταγενέστερα τάιμ αουτ και κατέβασε τον επίσης εξαιρετικό, Ριστίσεβιτς, στην επίθεση για παραπάνω με τον τερματοφύλακα του, όμως η άμυνα για τον Εθνικό βγήκε και τα τελευταία δευτερόλεπτα η μπάλα παρέμεινε σε κυανόλευκα χέρια, με τους Πειραιώτες να παίρνουν μια μεγάλη νίκη μετά από τρία ματς στην διάρκεια της σεζόν σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο που είχε επικρατήσει ο Παναθηναϊκός.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 4-6

Τα οκτάλεπτα: 0-0, 1-2, 2-1, 1-3