Ψυχολογία στα ύψη για Γιούγκ και Παπαναστασίου πριν τον Ολυμπιακό !

Ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι έλαβε χώρα στο Ντουμπρόβνικ ανάμεσα στη Γιούγκ του Αλέξανδρου Παπαναστασίου και τη σπουδαία αντίπαλο της, Μλάντοστ Ζάγκρεμπ.

Παίκτες του υψηλότερου επιπέδου έδωσαν μια μάχη μέχρις εσχάτων, με την ομάδα του Έλληνα διεθνή να επικρατεί στο φινάλε 16-15 χάρη σε ένα γκολ του Λόρεν Φάτοβιτς στα 57 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και πήραν ισχνό προβάδισμα που δεν διήρκησε πολύ, καθώς η Μλάντοστ του Άντρο Μπούσλιε ανέτρεψε τα δεδομένα και πήρε εκείνη προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Εν συνεχεία, το παιχνίδι ισορρόπησε και με το σκορ στο 10-10, ενώ κατά τη διάρκεια του τρίτου οκταλέπτου η Μλάντοστ βρέθηκε μπροστά με 14-13, με τον Παπαναστασίου να σκοράρει στο διάστημα αυτό

Μάχη.. πρώην «ερυθρόλευκων» ακολούθησε, Ομπράντοβιτς σκοράρει, Μπούσλιε απαντά, ενώ ο Λούκα Λόντσαρ ισοφάρισε σε 15-15, για να έρθει το λυτρωτικό γκολ του Φάτοβιτς, που έδωσε στη Γιούγκ μια νίκη ψυχολογίας για την 8η αγωνιστική του κροατικού πρωταθλήματος, λίγες ημέρες πριν την έναρξη του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ

Η Γιούγκ βρίσκεται στον Όμιλο του Ολυμπιακού και τίθεται απέναντι στην ομάδα του Θοδωρή Βλάχου την 3η αγωνιστική, στις 16/12.