Ψάχνει τη ρεβάνς η Γιούγκ του Κάκαρη στους τελικούς του πρωταθλήματος!

Με το…αριστερό μπήκε στη μάχη των τελικών του κροατικού πρωταθλήματος η Γιούγκ Ντουμπρόβνικ, στην οποία αγωνίζεται ο διεθνής φουνταριστός, Κώστας Κάκαρης, καθώς στο Σπλιτ, η Γιαντράν κέρδισε με 14-13 και υπερασπίστηκε το πλεονέκτημα έδρας.

Μάλιστα, η μεγάλη νίκη ήρθε με… ανατροπή από το αρχικό 0-4 της Γιούγκ, καθώς σε εκείνο το σημείο ο Μαρέλια κάλεσε τάιμ άουτ και έκτοτε οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παιχνίδι, ενώ σημεώνεται ότι αγωνίστηκαν με έναν τερματοφύλακα, τον Μάτε Άνιτς, καθώς ο Μάρτσελιτς ήταν άρρωστος.

Στο τέλος της τρίτης περιόδου λοιπόν, το σκορ ήταν 11-11 οπότε αντιλαμβανόμαστε όλοι για τι ντέρμπι γίνεται λόγος και στο ξεκίνημα του 4ου οκταλέπτου η Γιαντράν έκανε ένα τρομερό τρίλεπτο, καθώς σκόραρε τρεις φορές σε 92 δευτερόλεπτα για το 14-11. Ο Κώστας Κάκαρης έκανε ότι μπορούσε, καταφέρνοντας παράλληλα να σκοράρει ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε, ενώ ο Μάρο Γιόκοβιτς μείωσε στο τελικό 14-13, ένα λεπτό πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο, η Γιαντράν Σπλιτ δεν κατάφερε να σκοράρει, η Γιούγκ είχε κατοχή με οκτώ δευτερόλεπτα, αλλά την έχασε και έτσι έγινε το πρώτο βήμα για τους τελικούς. Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για τις 30 Απριλίου στο Ντουμπρόβνικ.