Πρώτος τίτλος για τη Μπαρτσελονέτα στη σεζόν! Πήρε το Super Cup απέναντι στη Σαμπαντέλ!

Τον πρώτο φετινό τίτλο κατέκτησε η Μπαρτσελονέτα, επικρατώντας στον τελικού του ισπανικού Super Cup με 8-7 της Σαμπαντέλ σε ένα συγκλονιστικό γκραν γκινιόλ!

Οι Πρωταθλητές Ισπανίας αγωνίστηκαν απέναντι στην Σαμπαντέλ σε μία «μάχη» καταλανική η οποία κράτησε τους πάντες με κομμένη την ανάσα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Σαμπαντέλ να δείχνει ότι μπορεί να ελέγξει το ρυθμό προηγούμενη παραπάνω από μία φορά με δύο γκολ διαφορά στην αναμέτρηση, παρόλα αυτά η Μπαρτσελονέτα κατάφερνε συνεχώς να επιστρέφει και ισοφάρισε μέχρι το ημίχρονο σε 4-4.

Ουσιαστικά οι νικητές του πρώτου φετινού τίτλου στην Ισπανία, προηγήθηκαν μόνο μία φορά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη, αλλά ήταν αρκετό για να τους χαρίσει τη νίκη και το τρόπαιο, χάρη στα γκολ των Ντε Τόρο και Καμπάνας που μετέτρεψαν το 6-7 σε 8-7.

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 4-3, 1-2, 2-1

MVP αναδείχθηκε ο Αλεχάνδρο Μπούστος, ενώ MVG ο Έντου Λόριο.

Με αυτή την κατάκτηση, η Μπαρτσελονέτα έφτασε τις 17 (ο θεσμός ξεκίνησε το 2001), η Σαμπαντέλ έμεινε στις 4, ενώ μία έχει και η Sant Andreu.