Πρώτος τίτλος για Νικολαΐδη με τη Σπαντάου μετά από ματς – θρίλερ!

Νικήτρια η Σπαντάου του Δημήτρη Νικολαΐδη σε ένα ακόμα ντέρμπι!

Η Σπαντάου, στην οποία αγωνίζεται ο Έλληνας διεθνής φουνταριστός Δημήτρης Νικολαΐδης, κατάφερε να κατακτήσει το Σούπερ Καπ Γερμανίας στο ντέρμπι που διεξήχθη στο Αννόβερο, επικρατώντας των νταμπλούχων Γερμανίας με 12-13, ύστερα από ένα συνταρακτικό παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες, που βρίσκονται στον Β’ όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, αναμετρήθηκαν σε ένα παιχνίδι με έντονες μονομαχίες και συγκλονιστικές ανατροπές, όπως προβλέπει η εξέλιξή του στα τελευταία τρεισήμισι λεπτά της αναμέτρησης. Οι οικοδεσπότες βρέθηκαν να προηγούνται με 4-3 στη λήξη της πρώτης περιόδου αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το σκορ και βρέθηκαν μπροστά 7-6 στο ημίχρονο, με τον Άντε Κόρουσιτς του Αννόβερο να αποβάλλεται με αντικατάσταση στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, το οποίο και επηρέασε τους νταμπλούχους Γερμανίας σημαντικά. Με τη συγκεκριμένη απώλεια, η ομάδα του Δημήτρη Νικολαΐδη κατάφερε να κάνει το +3, προηγούμενη με 9-6, με την τρίτη περίοδο να λήγει 10-8. Το Αννόβερο όμως επανήλθε, ισοφάρισε σε 11-11 στα τελευταία 3:30 του αγώνα με τον Σούτζε, και πέρασε ακόμα και μπροστά στο σκορ με 12-11 με γκολ του αρχηγού Αλεκσάνταρ Ράντοβιτς! Η ομάδα του Βερολίνου κατάφερε δύο λεπτά πριν τη λήξει να ισοφαρίσει με γκολ του Μάρκο Σταμμ και ενώ το Αννόβερο κάλεσε τάιμ άουτ στην τελευταία του επίθεση, ο Πέταρ Μούσλιμ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι! Έτσι η Σπαντάου στην τελευταία δικιά της επίθεση, κατάφερε να πετύχει το 12-13 και τελικά να κατακτήσει το Σούπερ Καπ!

Να σημειωθεί εδώ ότι «πικρά» ήταν τα γενέθλια του προπονητή του Αννόβερου, Κάρστεν Σεεχάφερ, ο οποίος απώλεσε το Σούπερ Καπ Γερμανίας την ημέρα που έκλεισε τα 52 του χρόνια!

Το Αννόβερο θα έχει ευκαιρία να πάρει την «εκδίκησή» του, καθώς θα συναντήσει την αιώνιά του αντίπαλο δύο φορές στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, μία την επόμενη Τετάρτη, 10 Νοεμβρίου στο Βερολίνο και μία στις 7 Ιουνίου στο επαναληπτικό παιχνίδι μέσα στο Αννόβερο!

Φωτογραφία: @spandau04_official