Ανώδυνη ήττα και πρωτιά για τον Πανιώνιο στον Δ’ Όμιλο του LEN Euro Cup!

Την πρώτη θέση του Δ’ Ομίλου εξασφάλισε ο Πανιώνιος παρά την ήττα από την Τριέστε με 9-8 στην Ιταλία για την 6η αγωνιστική του LEN Euro Cup, καθώς η Ορτίτζια πήρε τεράστια νίκη στην έδρα Πρίμορατς Κότορ με 18-12. Η ομάδα από τις Συρακούσες προκρίθηκε στην επόμενη φάση ως δεύτερη αφού ισοβάθμησε με τους Μαυροβούνιους αλλά κάλυψε την διαφορά των πέντε γκολ (14-9) που είχε ηττηθεί στο πρώτο γύρο. Το σύνολο του Κώστα Δήμου ολοκλήρωσε τον όμιλο με 11 βαθμούς εκ των οποίων τους οκτώ τους πήρε στην έδρα του και πλέον αναμένει τον αντίπαλό του για την φάση των «16» της διοργάνωσης. Πρώτος σκόρερ για τον «Ιστορικό» ήταν ο Νίκολα Μοσκόφ που σημείωσε τρία τέρματα, ενώ δύο πρόσθεσε ο Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης και από ένα οι Αχιλλέας Γραμματικός, Αλέξανδρος Γούνας και Αλέξα Ουκρόπινα.

Τριέστε – Πανιώνιος 9-8

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Πανιώνιος ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με τον Αχιλλέα Γραμματικό σε παίκτη παραπάνω ενώ προηγουμένως η Τριέστε έχασε πέναλτι με τον Μλάσοντοσικ. Παρόλα αυτά οι Ιταλοί με ένα σερί 3-0 πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1). Αρχικά ισοφάρισαν σε 1-1 χάρη σε τέρμα του Βαλεντίνο και ανέκτησαν το προβάδισμα (2-1) με γκολ του Ντάσιτς, ενώ ο Βρλιτς έκανε το 3-1 αλλά ο Νίκολα Μοσκόφ στα οκτώ δευτερόλεπτα μείωσε σε 3-2 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στη δεύτερη περίοδο το σύνολο του Ντάνιελ Μπετίνι ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στα δύο τέρματα (4-2) με τέρμα του Μλάσοντοσικ αλλά ο Πανιώνιος με γκολ του Αλέξα Ουκρόπινα στα 35 δευτερόλεπτα μείωσε σε 4-3 με αριθμητικό πλεονέκτημα. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι απάντησαν με το ίδιο τρόπο με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μλάσοντοσικ στα 4 δευτερόλεπτα σε μια περίοδο που το σύνολο του Κώστα Δήμου δεν εκμεταλλεύτηκε το παίκτη παραπάνω με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων (5-3). Παράλληλα ο Έλληνας τεχνικός δέχθηκε κίτρινη κάρτα στα 46 δευτερόλεπτα της περιόδου, ενώ είχε καλέσει τάιμ άουτ.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η Τριέστε ανέβασε στροφές και εκτόξευσε την διαφορά μέχρι και στα πέντε τέρματα (8-3) με εκφραστές τους Μλάσοντοσικ που πέτυχε το τρίτο διαδοχικό του γκολ αλλά και τους Μπουλιούμπασιτς και Ράτσι, ενώ για τον Πανιώνιο μείωσε σε 8-4 ο Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης σε παίκτη παραπάνω. Στη τελευταία περίοδο ο «Ιστορικός» πλησίασε στα δύο γκολ (8-6) χάρη σε τέρματα των Κωνσταντίνο Γκιουβέτση και Νίκολα Μοσκόφ με αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά οι Ιταλοί έκαναν το 9-6 με τον Μαρτιζιάλι σε παίκτη παραπάνω. Παρόλα αυτά στο 3:05 ο Νίκολα Μοσκόφ με το τρίτο του προσωπικό τέρμα απάντησε με τον ίδιο τρόπο, ενώ ο αρχηγός Αλέξανδρος Γούνας στα 12 δευτερόλεπτα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (9-8) σε παίκτη παραπάνω.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 3-1, 1-4

Τριέστε (Ντάνιελ Μπετίνι): Ολίβα, Πόντγκορνικ, Πετρόνιο, Μπουλιούμπασιτς 1, Βρλιτς 1, Βαλεντίνο 1, Ντάσιτς 1, Μετσαρόμπα, Ράτσι 1, Μαρτζιάλι 1, Μπίνι, Μλάσοντοσικ 3, Καταρίνι

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Γαλανίδης, Κοπελιάδης, Μπουζάλας, Γκιουβέτσης 2, Παπάκος, Γραμματικός 1, Καλαϊτζής, Μοσκόφ 3, Μουρίκης, Γούνας 1, Ουκρόπινα 1, Καπετανάκης, Λιμαράκης