Πρώτο βήμα για τους τελικούς ο ΝΟ Βουλιαγμένης!

Για την Α’ φάση των Πλέι Οφ, ο ΝΟ Βουλιαγμένης υποδέχθηκε τον Εθνικό Πειραιώς στο κολυμβητήριο του Λαιμού, σε μια ιδανική ημέρα για πόλο.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου, στο πρώτο της παιχνίδι μετά το Φάιναλ Φορ του Σαμπαντέλ, έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους Τελικούς, επικρατώντας 10-8, παρά τη σημαντική απουσία της Ιωάννας Χυδηριώτη.

Για τρία οκτάλεπτα ο ΝΟΒ ήταν το απόλυτο φαβορί, ωστόσο στην τελευταία περίοδο ο Εθνικός αντέδρασε και μείωσε σημαντικά τη διαφορά, χωρίς να μπορέσει ωστόσο το κάτι παραπάνω. Στο τελευταίο λεπτό μάλιστα, ο «Αυτοκράτορας» έχασε διπλή ευκαιρία σε παίκτρια παραπάνω για να μειώσει στο γκολ, με την ομάδα της Αλεξίας Καμμένου να επιτυγχάνει το 1-0 στη σειρά.

Με λόμπα της Έλενας Ελληνιάδη ξεκίνησε η αναμέτρηση, με το σκορ να ανοίγει στο 5:53, για την ομάδα της Αλεξίας Καμμένου, ενώ στη συνέχεια η Τζόνσον απέκρουσε εντυπωσιακά γύρισμα της Άλκηστης Μπενέκου.

Μάλιστα, στη συνέχεια η Έλενα Ξενάκη σκόραρε από το φουνταριστό για το 2-0 της Βουλιαγμένης στο 4:03, ωστόσο η Μπενέκου με δυναμική ενέργεια μείωσε σε 2-1 αμέσως μετά. Παρόλα αυτά, η Χαραλαμπίδη με μπάσιμο έγραψε το 3-1 στη συνέχεια και στη συνέχεια η Σωτηρέλη με δύο αποκρούσεις δεν επέτρεψε να μεγαλώσει η διαφορά.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Εθνικός έκανε λάθος πάσα σε παίκτρια παραπάνω και είχε 0/2 ως εκείνο το σημείο, ωστόσο εκ νέου η Μπενέκου στην κόντρα κέρδισε ποινή και η Αλεξία Καμμένου δέχθηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Στο παραπάνω, η Μπενέκου σκόραρε ξανά για το 3-2, ωστόσο η Χαραλαμπίδη από την περιφέρεια με σκαστό έκανε το 4-2 στο 4:18 και σε παίκτρια παραπάνω η Γιαννοπούλου με χαμηλό σουτ έγραψε το 5-2. Στο τέλος του ημιχρόνου, η Βασιλική Διαμαντοπούλου σκόραρε για το 6-2 των γηπεδούχων.

Στο ημίχρονο ο Κώστας Βαμβακάρης πέρασε στον αγώνα την Αλεξία Τζούρκα, ωστόσο στο 6:28 η Ειρήνη Νίνου σε παίκτρια παραπάνω σκόραρε για το 7-2.

«Ανάσα» στον Εθνικό Πειραιώς έδωσε η Κέλι ΜακΚί με ωραίο σουτ από την περιφέρεια στο 6:07, με το οποίο έκανε το 7-3, ωστόσο η Ειρήνη Νίνου με πέναλτι έκανε το 8-3.

Στο 3:23 η Άλκηστη Μπενέκου μείωσε σε 8-4, με εξαιρετική κίνηση στα 2μ. και παρά το στενό μαρκάρισμα που δέχθηκε από την αντίπαλη αμυντική.

Με δική της δυναμική ενέργεια, ωστόσο, η Έλενα Ξενάκη σκόραρε για το 9-4 στην επόμενη, ακριβώς, φάση.

Στο 2:09 η Τζούρκα απέκρουσε το σουτ της Ελληνιάδη σε παίκτρια παραπάνω και το σκορ διατηρήθηκε στο 9-4, με τη Σήλια Λογοθέτη να σημειώνει ένα εντυπωσιακό γκολ από την περιφέρεια για το 9-5.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, η Αλεξία Καμμένου πέρασε στον αγώνα τη Μαρίνα Κοτσιώνη, στη θέση της Άσλει Τζόνσον.

Στο 6:00 η Σήλια Λογοθέτη σκόραρε για το 9-6, επωφελούμενη την ποινή που κέρδισε η Άλκηστη Μπενέκου στα 2μ και στο 4:48 μια λόμπα της Μπενέκου από μακριά έκανε το 9-7.

Παρόλα αυτά, η Μαρία Πάτρα με σουτ από την περιφέρεια σκόραρε για το 10-7 της Βουλιαγμένης στο 3:49, ωστόσο η ΜακΚί στην επόμενη επίθεση μείωσε εκ νέου σε 10-8.

Στο 1:04 η Μπενέκου κέρδισε ακόμη μια αποβολή και ο Κώστας Βαμβακάρης κάλεσε τάιμ άουτ, ωστόσο ο Εθνικός δεν κατάφερε να σκοράρει σε διπλή προσπάθεια.

Οκτάλεπτα: 3-1, 3-1, 3-3, 1-3.

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη, Ιωαννίδη, Ελληνιάδη, Κοκκινάκη, Ξενάκη, Νίνου Ειρήνη, Πάτρα, Κώτσια, Διαμαντοπούλου, Ράνει, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Νίνου Παναγιώτα, Γιαννοπούλου.

Εθνικός Πειραιώς (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λούδη, Μπενέκου, Τζελέπη, Αποστολίδου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη, Πέττα, ΜακΚί, Μπάξτερ, Νιαρχάκου, Τζούρκα, Κατσιμπρή, Λιαπάκη.