Πρώτο δείγμα θετικό για την Εθνική γυναικών!

Ύστερα από πολλούς μήνες χωρίς αγώνα και στο πρώτο της επίσημο φιλικό παιχνίδι, η Εθνική γυναικών είχε θετική εικόνα, παρά την ήττα, στην αναμέτρηση με την Ισπανία στη Μάλαγα.

Τα κορίτσια του Τεό Λοράντου έως τώρα μπορούσαν μόνο να προπονηθούν στην Αθήνα και στην Ισπανία δίνουν τα πρώτα τους φιλικά, με στόχο να παρουσιαστούν έτοιμες στο Προολυμπιακό της Τεργέστης.

Οι Ισπανίδες επικράτησαν 15-12 στο επίσημο φιλικό που διεξήχθη μπροστά σε 400 (!) θεατές και τηρώντας όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα κατά του COVID-19. Η Εθνική παρουσιάστηκε βελτιωμένη.

Στο ξεκίνημα η ομάδα του Μίκι Ότσα πήρε προβάδισμα 4-0, ωστόσο τα κορίτσια του Λοράντου αντέδρασαν, έγιναν πιο επιθετικές και κατάφεραν να μειώσουν σε 6-5 στο ημίχρονο, ενόσω η Ταραγκό είχε αστοχήσει σε δύο πέναλτι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο (σ.σ έπαιζαν σε δεκάλεπτα) η «γαλανόλευκη» ισοφάρισε, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν νέο προβάδισμα 9-8 και στις αρχές της τέταρτης περιόδου μεγάλωσαν τη διαφορά σε 15-9, πριν μειώσει η Εθνική Ελλάδος στο τελικό 15-12 με μίνι σερί 3-0.

Σημαντικό επίσης ότι αγωνίστηκαν όλα τα κορίτσια, σύμφωνα με όσα μπορέσαμε να αντλήσουμε ως πληροφορίες.

Πρώτες σκόρερ της Εθνικής ομάδας ήταν η Τσουκαλά με τέσσερα γκολ και η Νικόλ Ελευθεριάδου με τρία γκολ. Μεγάλη ζημιά από ισπανικής πλευράς έκανε η Μάικα Γκαρσία με τέσσερα τέρματα.

Ισπανία: Ράμος, Πένια, Ορτίζ 2, Εσπάρ 1, Εσπάρ Άννι 2, Ταραγκό 2, Λέιτον, Πασκουάλ 1, Γκονζάλες 1, Φόρκα 2, Κρέσπι, Γκαρσία 4, Σάντσεζ, Παλμασες, Αθνάρ, Κάμους.

Ελλάδα: Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά 4, Ελευθεριάδου 3, Πλευρίτου Μ. 1, Ξενάκη 2, Πάτρα, Πλευρίτου Ε. 1, Κοντονή 1, Νίνου, Κότσια, Πλευρίτου Β. 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Τριχά, Τορνάρου, Σωτηρέλη.