Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα της Κυριακής (10/10) οι αγώνες του Β’ προκριματικού γύρου για το LEN Champions League για την σεζόν 2021-22, απ’ όπου και προέκυψαν οι οχτώ ομάδες που θα αγωνιστούν στα χιαστί παιχνίδια του Γ’ γύρου, διεκδικώντας ένα εισιτήριο για τους ομίλους της φάσης των 16. Δυστυχώς, τέλος έλαβε το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι των ΝΟ Βουλιαγμένης και Απόλλων Σμύρνης, καθώς οι δύο ελληνικές ομάδες κατέκτησαν την τρίτη θέση στους ομίλους τους.

Επιμέλεια: Νίκος Δράκος

Αναλυτικά οι οχτώ ομάδες που προκρίθηκαν στα νοκ- άουτ παιχνίδια του Γ’ γύρου:

Σόλνοκ, Σαβόνα (όμιλος Α), Ερυθρός Αστέρας, Μλάντοστ (όμιλος Β), Μπρέσια, Όρβοσι (όμιλος Γ), Γιαντράν Σπλιτ, Μπαρτσελόνα (όμιλος Δ).

Στον όμιλο των «μπέμπηδων», η οικοδέσποινα Σόλνοκ κατέλαβε την πρώτη θέση, έχοντας γενικό απολογισμό δύο νίκες (Γιαντράν ΧΝ, ΝΟΒ) και μία ισοπαλία (Σαβόνα). Από την άλλη, η ομάδα του Χέρβο Κόλιανιν δεν κατάφερε να αποσπάσει την νίκη από την περσινή κυπελλούχο Ευρώπης (ηττήθηκε με 13-12), ενώ η Σαβόνα έκανε το 3/3 στις… ισοπαλίες (11-11 στο παιχνίδι με τη Γιαντράν) και τερμάτισε δεύτερη στον όμιλο πίσω από τη Σόλνοκ με 3 βαθμούς.

Στον όμιλο της «ελαφράς ταξιαρχίας», η Μλάντοστ ήταν η έκπληξη της ημέρας, καθώς επιβλήθηκε του πολύ ισχυρού Ερυθρού Αστέρα με σκορ 9-8, με τρόπο που κανείς (και εννοούμε κανείς) δεν περίμενε. Έτσι, οι Κροάτες απέσπασαν τους τρεις βαθμούς και έφτασαν σε σύνολο τους 6, όσους δηλαδή είχαν και ο Απόλλων με τον Ερυθρό Αστέρα και σε συνδυασμό με την χθεσινή «βαριά» ήττα της ομάδας του Νίκου Δεληγιάννη από τους Σέρβους, οι νταμπλούχοι Κροατίας τερμάτισαν δεύτεροι στον όμιλο.

Στον τρίτο όμιλο, την πρωτιά εξασφάλισε η Μπρέσια, επικρατώντας της Τεράσσα με 9-7, ενώ δεύτερη ήρθε η Όρβοσι, έχοντας ίδιους βαθμούς αλλά  χειρότερη διαφορά τερμάτων με τις Τερράσα και Νουαζί. (+3). Στον τέταρτο όμιλο η Γιαντράν Σπλιτ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, καθώς ήταν η μόνη ομάδα σε αυτό τον γύρο που έκανε το 3/3 στις νίκες, ενώ η Μπαρτσελόνα προκρίθηκε ως δεύτερη, κλέβοντας το τρίποντο από την Πρίμορατς την οποία νίκησε με 14-10 την τελευταία ημέρα των αγώνων.

Οι πρώτες ομάδες του κάθε ομίλου θα κληρωθούν με τις δεύτερες, σε κλήρωση όπου θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 11/10. Θυμίζουμε ότι οι ηττημένοι των νοκ- άουτ παιχνιδιών συνεχίζουν στα προημιτελικά του Euro Cup, μαζί με τις τέσσερις ομάδες που προέκυψαν από τον προκριματικό γύρο της ίδιας διοργάνωσης. Τα εντός και εκτός έδρας νοκ- άουτ παιχνίδια θα πραγματοποιηθούν στις 16 και 20 Οκτωβρίου αντίστοιχα, με τις πρώτες ομάδες των τεσσάρων ομίλων να αποκτούν πλεονέκτημα έδρας.

Αναλυτικά οι βαθμολογίες στους τέσσερις ομίλους του Β’ προκριματικού γύου:

Όμιλος Α:

  1. Σόλνοκ- 7
  2. Σαβόνα- 3
  3. ΝΟ Βουλιαγμένης-2
  4. Γιαντράν Χέρτσεγκ Νόβι- 2

Όμιλος Β:

  1. Ερυθρός Αστέρας – 6
  2. Μλάντοστ Ζάγκρεμπ – 6
  3. Απόλλων Σμύρνης – 6
  4. Μονπελιέ – 0

Όμιλος Γ:

  1. Μπρέσια – 7
  2. Όρβοσι – 7
  3. Νουαζί – 3
  4. Τερράσσα – 0

Όμιλος Δ:

  1. Γιαντράν Σπλιτ – 9
  2. Μπαρτσελόνα – 6
  3. Πρίμορατς Κότορ – 3
  4. Οραντέα – 0
Facebook Comments