Πρώτη νίκη για Γιαντράν και Μπρέσια – «Λύτρωσε» την Ραντνίτσκι ο Τσουκ!

Όλα τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής του Α’ ομίλου για το LEN Champions League!

Συγκλονιστικά ήταν τα παιχνίδια της δεύτερης αγωνιστικής στον Α’ όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ των ανδρών για τη σεζόν 2021-22, με την τεράστια νίκη του Ολυμπιακού επί της Νόβι Μπέογκραντ με 12-9 να ξεχωρίζει. Ωστόσο, τρεις ακόμη συναρπαστικές αναμετρήσεις έλαβαν χώρα σε Κροατία, Ιταλία και Σερβία, με τις δύο από αυτές να προκαλούν δέος με τα αποτελέσματά τους!

Η Γιαντράν υποδέχθηκε στο Σπλιτ την Ντιναμό Τιφλίδας, με τις δύο ομάδες να προέρχονται από ήττες στα παιχνίδια της πρώτης αγωνιστικής με Μπαρτσελονέτα (11-6) και Ολυμπιακό (20-9) αντίστοιχα. Αν και η Ντιναμό άνοιξε το σκορ με ένα τρομερό σουτ του Σάριτς στο 5:55 της πρώτης περιόδου στον παίκτη παραπάνω, η ομάδα του Μίλε Σμόντλακα κατάφερε να ισοφαρίσει με σουτ του Μπούκιτς από τη θέση 2, ενώ έδειχνε πιο έτοιμη στις επιλογές της στην επίθεση και βρέθηκε να προηγείται με 10-5 στο ημίχρονο και 14-7 στην τρίτη περίοδο, οι Γεωργιανοί κατάφεραν στην τέταρτη περίοδο, μετά την τρίτη αποβολή του Καρκόφ, να τρέξουν ένα σερί 4-0 με γκολ των Γέλατσα, Βάσιτς και Μαγκρακβελίντζε και οριακά να γυρίσουν το ματς, το οποίο και έληξε 15-13! Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Ντούσαν Βάσιτς με τέσσερα γκολ, ενώ τρία πρόσθεσαν για την Γιαντράν οι Γιέρκο Μάρινιτς, Νίκσα Ντόμπουντ και ο αρχηγός Άντελο Σέτκα.

ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ – ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ 15-13

Γιαντράν Σπλιτ (Μίλε Σμόντλακα): Πόντρουγκ, Μπούριτς 1, Μάρινιτς 3, Τσάγκαλι, Μπούτιτς, Πέικοβιτς, Μπούκιτς 1, Καρκόφ 1, Ντέλιτς 1, Ντόμπουντ 3, Σέτκα 3, Ντούζεβιτς 2, Άνιτς

Ντιναμό Τιφλίδας (Ντέγιαν Στανόγιεβιτς): Ραζμάντζε, Τκεσελασβίλι 1, Νταντβάνι, Ιμναϊσβίλι, Μπιτάντζε 1, Γέλατσα 2, Αντεϊσβίλι, Σάριτς 3, Γκιοργκάντζε, Μαγκρακβελίντζε 2, Βάσιτς 4, Ακβλεντιάνι, Γκβετάντζε

Ματσάρα σημειώθηκε στην Ιταλία ανάμεσα σε Μπρέσια και Μπαρτσελονέτα, με την ομάδα του Αλεσάντρο Μπόβο να φεύγει τελικά με την νίκη με σκορ 14-12 σε ένα παιχνίδι επανάληψη του περσυνού μικρού τελικού του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου και πάλι η ιταλική ομάδα είχε επικρατήσει. Η Μπρέσια, με τον Μπόρις Βαπένσκι να είναι ασταμάτητος στον παραπάνω, σημειώνοντας τρία γκολ και άλλο ένα από την περιφέρεια, κατάφερε να προηγηθεί 4-3 στη λήξη της πρώτης και μετέπειτα 7-6 στη λήξη της δεύτερης περιόδου, με την ομάδα του Έλβις Φάτοβιτς να πραγματοποιεί απανωτές ισοφαρίσεις, τόσο στα δύο μέτρα με τους Ντε Τόρο, Μπούστος και Ασένσιο, όσο και με τον νεαρό Παβιγιάρ στην περιφέρεια αλλά και με ένα από τα «γνωστά» πέναλτι του Γκρανάδος! Στην τρίτη περίοδο η Μπρέσια κατάφερε να πάρει προβάδισμα τριών γκολ και να προηγηθεί με 11-8, με τον Ρεντζούτο και τον Βαπένσκι να κάνουν ένα εξαιρετικό έως τώρα παιχνίδι. Ο Λουόνγκο ανέβασε τη διαφορά σε 12-8 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ενώ μετά την τρίτη ποινή των Ντι Σόμα και Ντόλτσε, δύο συνεχόμενα γκολ του Φερνάντεζ από την ίδια θέση στον παραπάνω έφεραν το σκορ στο 12-10, πριν ο Λάζιτς ανεβάσει πάλι τη διαφορά στα τρία γκολ. Παρ’ όλα αυτά, οι Ισπανοί δεν τα παράτησαν και ο «σωτήρας» Γκρανάδος με δύο τρομερά γκολ από δεξιά μείωσε σε 13-12. 55 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Βαπένσκι αποβλήθηκε, η Μπαρτσελονέτα δεν κατάφερε όμως να ισοφαρίσει, με τον Τεσάνοβιτς να αποκρούει το σουτ του Λαρούμπε από το 1 και τελικά η μπάλα να πηγαίνει στον Αλεσιάνι που είχε φύγει στην κόντρα, ο οποίος και κλείδωσε τη νίκη σε τετ α τετ φάση. Πρώτος σκόρερ του αγώνα για τη Μπρέσια ο Βαπένσκι με τέσσερα γκολ και για την Μπαρτσελονέτα ο Γκρανάδος με επίσης τέσσερα γκολ.

ΜΠΡΕΣΙΑ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ 14-12

Μπρέσια (Αλεσάντρο Μπόβο): Τεσάνοβιτς, Ντόλτσε 2, Πρεσιούτι Κ., Τζιανάζα Τ., Λάζιτς 2, Βαπένσκι 4, Ρεντζούτο 3, Μπαλζαρίνι, Αλεσιάνι 1, Λουόνγκο 1, Ντι Σόμα 1, Γκίττο, Τζιανάζα Μ.

Μπαρτσελονέτα (Έλβις Φάτοβιτς): Πινέδο, Φαμέρα, Γκρανάδος 4, Παβιγιάρ 1, Ντε Τόρο 2, Λαρούμπε 1, Πονφεράντα, Φερνάντεζ 2, Ασένσιο 1, Περρόνε, Μπιέλ, Μπούστος 1, Αγκιρέ

Το πιο ανατρεπτικό παιχνίδι της αγωνιστικής σημειώθηκε στην Σερβία, όπου η Ραντνίτσκι αντιμετώπισε την φιναλίστ του Τσάμπιονς Λιγκ την περσινή σεζόν, Φερεντσβάρος, με το ματς να λήγει ισόπαλο 11-11, παρ’ ότι οι Ούγγροι προηγήθηκαν με 11-7 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης! Με την πρώτη και δεύτερη περίοδο να λήγουν ισόπαλες 2-2 και 6-6 αντίστοιχα, η ομάδα του Ζολτ Βάργκα κατάφερε να προηγηθεί με 8-7 στο τέλος της τρίτης περιόδου, με γκολ των Γιάνσικ και Νταμόντε στον παίκτη παραπάνω και τον Ουκρόπινα να βρίσκει ένα απίστευτο κενό στη γωνία του Βόγκελ, προσθέτοντας ένα γκολ για τους Σέρβους. Στην τέταρτη περίοδο και πάλι με γκολ του Γιάνσικ η Φερεντσβάρος αύξησε τη διαφορά στα δύο γκολ, ενώ το «μαγικό» χέρι του Βάργκα (αλήθεια τώρα, τι έβαλε πάλι αυτός ο άνθρωπος) διεύρυνε ακόμα περισσότερο το σκορ. Το εύστοχο πέναλτι του Βάμος έκανε το 11-7 και εκεί ήταν που η Ραντνίτσκι… πήρε μπρος! Αρχικά ο Λούκιτς, στην επόμενη κι όλας φάση, έκανε το 11-8 και δύο λεπτά αργότερα ο Μίλιτσιτς «κρέμασε» τον Βόγκελ από το 5, μειώνοντας σε 11-9. Μετά από χαμένη επίθεση της Φερεντσβάρος, οι Σέρβοι πήραν τάιμ άουτ και ο καλύτερος σουτέρ του κόσμου, Μίλος Τσουκ, «έγραψε» το 11-10 με εξάμετρο σουτ που δε το είδε… ούτε το VAR. Στην επόμενη επίθεση και ενώ ο Γιάνσικ είχε την ευκαιρία να κάνει την υπόθεση – νίκη ξεκάθαρη, η προσπάθειά του στα δύο μέτρα κατέληξε στο δοκάρι και οι Σέρβοι έφυγαν στην κόντρα. Ο Ουκρόπινα κατεβάζει την μπάλα και ο Τσουκ ανοίγει αριστερά, ο Μαυροβούνιος πασάρει την μπάλα και με την μία ο Σέρβος σουτάρει, η μπάλα κοντράρει στο χέρι του Βόγκελ και καταλήγει στο τέρμα, μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς των Σέρβων θεατών. Ο Ζολτ Βάργκα καλεί τάιμ άουτ, όμως το σουτ του Βάμος μπλοκάρεται από τον Μίλιτσιτς και οι δύο ομάδες μοιράζονται τον βαθμό. Πρώτος σκόρερ για τους Σέρβους ο «σωτήρας» Μίλος Τσουκ με τρία γκολ και για τους Ούγγρους ο Ζίλλαρντ Γιάνσικ που σημείωσε τέσσερα.

ΡΑΝΤΝΙΤΣΚΙ – ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ 11-11

Ραντνίτσκι (Ούρος Στεβάνοβιτς): Ντομποζάνοβ, Μπράνκοβιτς, Στανόγιεβιτς, Γιάνκοβιτς 1, Τσουκ 3, Κρουγκ, Ουκρόπινα 2, Ραντούλοβιτς 1, Τόχολι, Μίλιτσιτς 1, Λούκιτς 2, Βρλιτς 1, Τοντορόφσκι

Φερεντσβάρος (Ζολτ Βάργκα): Ζάκονι, Γκάμπορ, Πολ, Μερκούλοφ 1, Βάμος 3, Ούμποβιτς, Φέκετε, Βίγκβαρι Βεν., Μόλναρ, Βάργκα 2, Γιάνσικ 4, Νταμόντε 1, Βόγκελ