Πρωταθλητής… Χειμώνα!

Ως πρώτος και αήττητος ολοκλήρωσε τον Α’ γύρο της Α1 ανδρών ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 15-7 του Εθνικού και έφτασε τις 11 νίκες σε 11 αναμετρήσεις για τη φετινή σεζόν, ενώ η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου προετοιμάστηκε για τον αγώνα της Τετάρτης για το Τσάμπιονς Λιγκ με αντίπαλο τη Γιαντράν Σπλιτ στον Πειραιά.

Το παιχνίδι είχε φαβορί, ωστόσο δεν ήταν αδιάφορο καθώς ο «Αυτοκράτορας» ήταν ανταγωνιστικός και ως εκ τούτου η διαφορά κρατήθηκε χαμηλά, σε σύγκριση με προηγούμενα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων.

Έτσι, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έφτασε τις 149 σερί νίκες στην Α1, όμως σίγουρα δεν έδειξε όση συγκέντρωση συνηθίζει στο αποψινό παιχνίδι, με το παιχνίδι του Τσάμπιονς Λιγκ να βρίσκεται στο μυαλό των «ερυθρόλευκων».

Ολυμπιακός – Εθνικός Πειραιώς 15-7

Μετά από δύο καλές προσπάθειες του Μουρίκη από κοντά που δεν κατέληξαν στα δίχτυα, ο Γιάννης Φουντούλης άνοιξε το σκορ, ενώ η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έφτασε το σκορ στο 3-0 (σ.σ Φουντούλης και Νικολαΐδης οι σκόρερ), πριν μειώσει στο 1:18 ο Παναγιώτης Παπαδόγκωνας για τον Εθνικό σε 3-1. Μάλιστα, οι παίκτες του Φάνη Κουντουδιού έχασαν καλή ευκαιρία από κοντά στα τελευταία δευτερόλεπτα για να μειώσουν κι άλλο, με τον Πάβιτς να αποκρούει εξ επαφής.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Κάκαρης κέρδισε πέναλτι, όμως ο Δερβίσης σούταρε στο δοκάρι του Καραμπέτσου και το σκορ παρέμεινε στο 3-1 για πολλά λεπτά, με Καραμπέτσο και Πάβιτς να στέκονται εξαιρετικά. Τη δυστοκία έσπασε στο 2:24 ο Ολυμπιακός με τον Δερβίση να σκοράρει από κοντά από ασίστ του Αργυρόπουλου. Ο Εθνικός ωστόσο απάντησε με τον Λιαπάκη να σκοράρει σε παίκτη παραπάνω για το 4-2 ένα λεπτό μετά. Παρόλα αυτά ο Δερβίσης σε κόντρα σημείωσε το 5-2.

Μετά τη διακοπή του ημιχρόνου, ο Γενηδουνιάς με ωραίο διαγώνιο σουτ έγραψε το 6-2. Στην επόμενη φάση ο Φώσκολος κέρδισε πέναλτι και ο Λιαπάκης μείωσε σε 6-3 νικώντας τον Γαλανόπουλο που είχε περάσει στο τέρμα. Το 7-3 προήλθε από το χέρι του Αλέξανδρου Γούνα στο 3:19 στη συνέχεια, όμως ο Φώσκολος νίκησε στη μονομαχία τον Σκουμπάκη και σκόραρε για το 7-4.

Παρόλα αυτά ο Γούνας από κοντά σημείωσε το 8-4 στο 1:24 πριν τη λήξη, με τον Ολυμπιακό να κάνει συντήρηση δυνάμεων. Στα 15 δευτερόλεπτα ο Γενηδουνιάς σκόραρε για το 9-4, ενόσω ο Φίλιππος Καραμπέτσος είχε ματώσει κάτω από το μάτι σε φάση που προηγήθηκε με τον Σκουμπάκη να τον σημαδεύει εξ επαφής στο πρόσωπο. Ο έμπειρος πορτιέρε αντικαταστάθηκε από τον νεαρό Σπηλιώπουλο.

Στην τελευταία περίοδο, ο Μπεριστιάνος μείωσε σε 9-5 από κοντά στο ξεκίνημα. Στη συνέχεια ο Νικολαΐδης κέρδισε πέναλτι, όμως ο Γούνας δεν κατάφερε να σκοράρει με τον Σπηλιώπουλο απέναντι του, κάτι που κατάφερε έπειτα εξ επαφής για το 10-5.

Ακόμη ένα γκολ φύλαγε ο Γούνας στη συνέχεια, καθώς σκόραρε για το 11-5, ενώ ο ίδιος και πάλι σε κόντρα έκανε το 12-5, για να φτάσει τα 5 γκολ στον αγώνα. Το 12-6 έκανε με ωραία προσπάθεια ο Φώσκολος για τον Εθνικό με 2:15 να απομένουν.

To 13-6 έγινε από τον Κάκαρη και το 14-6 από τον ίδιο παίκτη. Ο Καλαϊτζής μείωσε σε 14-7 με όμορφο μακρινό σουτ στο φινάλε και το 15-7 στην εκπνοή από τον Φουντούλη.