Πρωταθλητές Κροατίας οι… Fantastic Greeks!

Τον τίτλο των πρωταθλητών Κροατίας πανηγυρίζουν από το βράδυ της Τρίτης οι τρεις Έλληνες διεθνείς, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Στέλιος Αργυρόπουλος και Κώστας Κάκαρης, καθώς η Γιούγκ κατέκτησε το 17ο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Σε έναν τρομερό τρίτο τελικό κόντρα στη Γιαντράν Σπλιτ, στο Ντουμπρόβνικ, χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι για να στεφθεί πρωταθλήτρια η ομάδα του Κόμπετσακ, καθώς η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε στο 6-6. Στη συνέχεια, οι παίκτες της Γιούγκ ήταν αλάνθαστοι στην ψυχοφθόρο διαδικασία, την ώρα που η Γιαντράν είχε δύο άστοχες εκτελέσεις στα τρία πρώτα πέναλτι, με τους Ντέλιτς και Κράγκιτς να αστοχούν ενώπιον του Πόπαντιτς.

Στο 22ο λεπτό του αγώνα ο Κάκαρης ήταν αυτός που σκόραρε το 5ο γκολ της Γιούγκ και για περίπου δέκα λεπτά πρωταγωνιστές της αναμέτρησης έγιναν οι Πόπαντιτς και Μάρτσελιτς, κάτω από τα δοκάρια των δύο ομάδων. Έπειτα, 1:42 πριν το τέλος, ο Κάρκοφ, με το πρώτο του γκολ σε αυτούς τους τρεις τελικούς, κάτι σίγουρα μη αναμενόμενο, σκόραρε για το 5-5, ενώ με 35 να απομένουν, ο Ρίνο Μπούριτς βρήκε δίχτυα και έφθασε τη Γιαντράν μια ανάσα από τον τίτλο, όμως ο Χέρβο Μπένιτς από μακρινή απόσταση πέτυχε ένα μεγάλο γκολ με 9 δευτερόλεπτα να απομένουν και το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι.

Οι Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Στέλιος Αργυρόπουλος και Κώστας Κάκαρης είναι πρωταθλητές Κροατίες!