ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ: ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ Ο ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ – ΦΟΒΕΡΟΣ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ!

Απίστευτος ο πρώτος ημιτελικός στην Πάτρα για το Πρωτάθλημα Παίδων με το Φάληρο του Νίκου Μπαμπάνα να παίρνει την νίκη κόντρα στον Ναυτικό Όμιλο Βουλιαγμένης, επικρατώντας σε ένα απολαυστικό ντέρμπι το πρωί της Δευτέρας 19/06 με 5-3!

Η διακύμανση…

Με το Φάληρο να ξεκινά καλά στην άμυνα και να βρίσκει νωρίς το πρώτο του τέρμα με τον Σάρρο, η Βουλιαγμένη έψαξε την ευκαιρία για ισοφάριση με παίκτη παραπάνω λίγο αργότερα όμως το τελικό σουτ πέρασε άουτ. Μετά από σειρά δυνατών φάσεων στην άμυνα και επεμβάσεις του Δημήτρη Μπερδέ, το Φάληρο διαμόρφωσε στα 2:00 το 2-0 με ωραίο γύρισμα του Καλκαβούρα σε ξεμαρκάρισμα στον φουνταριστό με τον αρχηγό του ΝΟΒ – Δημήτρη Χατζή να μειώνει με δυνατό σουτ από αριστερά σε 2-1 στα 56″.

Κερδίζοντας παραπάνω στην πρώτη επίθεση του δεύτερου οκταλέπτου, το σύνολο του Νίκου Μπαμπάνα είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα αναζητώντας το γκολ, ωστόσο τα μπλοκ στο λιγότερο του ΝΟΒ απέδωσαν σωστά, ενώ λίγο αργότερα – στα 04:37 ο Λεβαντής ισοφάρισε σε 2-2 για την Βουλιαγμένη σε παίκτη παραπάνω. Ο Μάρκογλου απάντησε για το 3-2 του Φαλήρου αμέσως μετά, με το σύνολο του Στέλιου Πρωτονοτάριου να κερδίζει πέναλτι από μάχη του Φωτόπουλου στον φουνταριστό και τον Δημήτρη Χατζή να ευστοχεί για το 3-3 λίγο πριν το ημίχρονο.

Ανεβάζοντας ρυθμούς στο τρίτο μέρος της αναμέτρησης με φόντο το πολυπόθητο εισιτήριο για τον τελικό, Βουλιαγμένη και Φάληρο έδιναν μεγάλες μάχες προκειμένου να αποκτήσουν ένα μικρό προβάδισμα από το 3-3 του ημιχρόνου, με διαδοχικές επεμβάσεις του Πιμπλή να διατηρούν το ισόπαλο σκορ στο απολαυστικό αυτό ντέρμπι, ενώ στα 38″ πριν την ολοκλήρωση του οκταλέπτου – ο Παναγιώτης Μάρκογλου πανηγύρισε το 4-3 του ΑΟΠΦ με εξαιρετικό σουτ από δεξιά!

Με οκτώ λεπτά να απομένουν για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι, ο Παναγιώτης Μάρκογλου εντυπωσίασε ξανά σκοράροντας για το 5-3 του Φαλήρου σε καίριο σημείο – και πάλι από δεξιά, πανηγυρίζοντας το προβάδισμα του ΑΟΠΦ, με τον Στέλιο Πρωτονοτάριο να καλεί τάιμ άουτ στα 05:03 για οργανωμένο παραπάνω του Ναυτικού Ομίλου. Το πολύ δυνατό σουτ του Χατζή βρήκε στο δοκάρι με τον Μπερδέ να αποκρούει λίγο μετά και να σφραγίζει την νίκη του Φαλήρου με 5-3!

ΑΟΠ ΦΑΛΗΡΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 5-3

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-2, 1-0, 1-0