Αναδείχθηκαν οι 19 από τις 20 ομάδες που παίρνουν την πρόκριση στη Β’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών (Κ19), με την ολοκλήρωση των αγώνων -όλων πλην ενός- των Ομίλων της Α’ φάσης της διοργάνωσης, την Κυριακή (31/10). Εκκρεμεί ο αγώνας Παλαιό Φάληρο – Απόλλων Σμύρνης του Β’ Ομίλου Αττικής, που θα γίνει σε νέα ημερομηνία που θα ορίσει η ΚΟΕ και από το αποτέλεσμά του θα γίνει γνωστή κακι η 20ή ομάδα του παζλ των προκρίσεων.

Οι 19 που έχουν προκριθεί είναι οι: Παναθηναϊκός, Υδραϊκός, ΓΣ Ηλιούπολης (από τον Α’ Όμιλο Αττικής), Πανιώνιος, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Β’ Όμιλο Αττικής), ΝΟ Βουλιαγμένης, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Χίου (από τον Γ’ Όμιλο Αττικής), ΓΣ Περιστερίου, Νηρέας Γέρακα, Εθνικός Πειραιά (από τον Δ’ Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΟΥΚ Βόλου, ΟΦΘ (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), ΝΟ Πατρών, Ολυμπιακός, ΝΕ Πατρών (από τον Όμιλο Πελοποννήσου), ΝΟ Χανίων, ΟΦΗ (από τον Όμιλο Κρήτης).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι βαθμολογίες σε όλους τους Ομίλους:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ιλίσιο, Νίκαιας, Ηλιούπολης):

Παναθηναϊκός – Υδραϊκός 14-8, ΓΣ Ηλιούπολης – Ηλυσιακός 11-5, Άρης Νίκαιας – Παναθηναϊκός 0-17, Υδραϊκός – ΓΣ Ηλιούπολης 11-3.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Παναθηναϊκός 12

2. Υδραϊκός 9

3. ΓΣ Ηλιούπολης 6

……………………………

4. Ηλυσιακός 3

5. Άρης Νίκαιας 0

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Φαλήρου, Ν. Σμύρνης):

ΠΕΚΕΒ – Απόλλων Σμύρνης 12-17, Πανιώνιος – Παλαιό Φάληρο 10-9, Νηρέας Χαλανδρίου – ΠΕΚΕΒ 26-5, Απόλλων Σμύρνης – Πανιώνιος 12-26.

Η Βαθμολογία:

1. Πανιώνιος 12 (4 αγ.)

2. Νηρέας Χαλανδρίου 9 (4 αγ.)

3. Παλαιό Φάληρο 3 (3 αγ.)

……………………………………………..

4. Απόλλων Σμύρνης 3 (3 αγ.)

5. ΠΕΚΕΒ 0 (4 αγ.)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Ηλιούπολης, Περιστερίου):

ΝΟ Χίου – ΑΕ Χαϊδαρίου 11-7, ΝΟ Βουλιαγμένης – Μίλων 15-3, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Χίου 18-10, ΑΕ Χαϊδαρίου – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-14.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12

2. ΑΝΟ Γλυφάδας 9

3. ΝΟ Χίου 6

……………………………

4. ΑΕ Χαϊδαρίου 3

5. Μίλων 0

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια, Περιστερίου, Γέρακα):

Εθνικός Πειραιά – ΑΟ Πετρούπολης 15-3, Νηρέας Γέρακα – ΓΣ Περιστερίου 9-13, ΑΕΚ – Εθνικός Πειραιά 1-20, ΑΟ Πετρούπολης – Νηρέας Γέρακα 1-15.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΓΣ Περιστερίου 12

2. Νηρέας Γέρακα 9

3. Εθνικός Πειραιά 6

…………………………….

4. ΑΟ Πετροιύπολης 3

5. ΑΕΚ 0

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):

ΟΥΚ Βόλου – ΟΦΘ 7-7, ΠΑΣ Φοίβος – ΝΟ Λάρισας 12-19, ΠΑΟΚ – ΟΥΚ Βόλου 16-6, ΟΦΘ – ΠΑΣ Φοίβος 10-7.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΑΟΚ 12

2. ΟΥΚ Βόλου 7

3. ΟΦΘ 7

……………………..

4. ΝΟ Λάρισας 3

5. ΠΑΣ Φοίβος 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ (Κολυμβητήριο Καλαμάτας):

Ολυμπιακός – ΝΟ Πατρών 10-11, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Καλαμάτας 9-1, ΝΟ Ναυπλίου – Ολυμπιακός 5-16, ΝΟ Πατρών – ΝΕ Πατρών 20-7.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Πατρών 12

2. Ολυμπιακός 9

3. ΝΕ Πατρών 6

…………………….

4. ΝΟ Καλαμάτας 3

5. ΝΟ Ναυπλίου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Ηρακλείου):

ΝΟ Χανίων – Ιωνικός 19-2, ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ 4-12, Ιωνικός – ΝΟ Ρεθύμνου 3-5, ΟΦΗ – ΝΟ Χανίων 8-13.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χανίων 9

2. ΟΦΗ 6

…………………….

3. ΝΟ Ρεθύμνου 3

4. Ιωνικός 0

Τα αποτελέσματα της Παρασκευής δείτε τα ΕΔΩκαι τα αποτελέσματα του Σαββάτου ΕΔΩ.

Η Β’ φάση του πρωταθλήματος Νέων Ανδρών (Κ19) θα διεξαχθεί 4-6/1/2022.

Πηγή – φωτογραφία: koe.org.gr

Facebook Comments