Πρωτάθλημα Κροατίας: Ισοφάρισε την σειρά των τελικών (1-1) η Γιουγκ του Κώστα Κάκαρη – Σε 4ο ή και 5ο παιχνίδι ο τίτλος κόντρα στην Γιαντράν!

Λίγα βήματα μπροστά βρίσκεται η Κροατική Λίγκα σε σχέση με το ελληνικό πρωτάθλημα, με τους τελικούς ανάμεσα στην Γιουγκ του Κώστα Κάκαρη και την Γιαντράν να έχουν ήδη ξεκινήσει, ενώ το περασμένο Σάββατο η ομάδα του Βιέκοσλαβ Κόμπετσακ ισοφάρισε την σειρά σε 1-1 μετά το νωθρό ξεκίνημα στο Σπλιτ.

Με πολλά σκαμπανεβάσματα και ένα ενθαρρυντικό ξεκίνημα όπως εκείνο στην πρεμιέρα της σειράς στο Σπλιτ, σηματοδοτήθηκε η έναρξη της αναμέτρησης στο Ντουμπρόβνικ όπου η Γιουγκ κατάφερε να διαμορφώσει ένα μικρό αλλά πολύτιμο σερί με 3-0, σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά. Γρήγορα όμως, η Γιαντράν ανέβασε ρυθμό – με τον Μπούτιτς να σκοράρει δύο γκολ σε 50 δευτερόλεπτα και να μειώνει σε 3-2, ενώ ο Μάρκο Ζούβελα έκλεισε το πρώτο οκτάλεπτο με γκολ σε παίκτη παραπάνω για την Γιουγκ και το 4-2.

Η Γιαντράν επέμεινε και στο δεύτερο μέρος, με τον Τομάσοβιτς να φέρνει το ματς στο ίσα για το 5-5, και τον Μάριν Ντέλιτς να σκοράρει σε καίριο σημείο, βάζοντας για πρώτη φορά μπροστά την Γιαντράν με 6-5. Η ομάδα του Σπλιτ κατάφερε να διατηρήσει αυτό το βραχύ προβάδισμα έως και το ημίχρονο με τα πράγματα να παίρνουν ωστόσο διαφορετική τροπή μετά την ανάπαυλα…

Ο Κωνσταντίνος Κάκαρης ισοφάρισε σε 6-6 με συνοπτικές διαδικασίες, αλλά ο Cagalj απάντησε αμέσως για το 7-6 της Γιαντράν σε παίκτη παραπάνω με την Γιουγκ να αποκτά τον έλεγχο του ματς στα μέσα του τρίτου οκταλέπτου… Τρία τέρματα από τον Λόρεν Φάτοβιτς και ένα από τον Κρζιτς μέσα σε τέσσερα λεπτά, ανέτρεψαν ραγδαία το μικρό μομέντουμ που είχε η Γιαντράν (10-7) και με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 5-2, οι γηπεδούχοι έδειχναν υπομονή και επιμονή, θέτοντας καλές βάσεις για το 1-1 στην σειρά.

Με απόκρουση του Άνιτς σε πέναλτι του Μάρο Γιόκοβιτς, η Γιαντράν έδωσε σφυγμό στην αρχή του τελευταίου οκταλέπτου και δεν πτοήθηκε από το +3 της Γιουγκ. Το σύνολο του Marelja κέρδισε παραπάνω λίγο αργότερα και ο Σέτκα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 10-9, ωστόσο η Γιουγκ δεν άφησε άλλα περιθώρια μείωσης στην Γιαντράν… Οι «φιλοξενούμενοι» έχασαν δύο ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν και Κρζιτς διαμόρφωσε το τελικό 11-9 τρία λεπτά περίπου πριν την λήξη.

Jug – Jadran Split 11-9

(4-2, 1-4, 5-2, 1-1) –  Νίκες στην τελική σειρά: 1-1

Jug: Popadic, Burdjelez, Fatovic 4, Zvono, Jokovic 2, Vukojevic, Biljaka, Lazic, Krzic 2, Kakaris 2, Grgurevic, Zuvela 1, Jurisic, Mozara

Jadran Split: Marcelic, Buric, Marinic Kragic 2, Cagalj, Z.Butic 2, Pejkovic, Bukic, Tomasovic 1, Delic 1, Dobud, Setka 1, Duzevic, Anic, Zovic. Head coach: Marelja.