Προπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε η Μαρσέιγ κόντρα στους πρωταθλητές Ευρώπης – Σάρωσαν οι Έλληνες της Γιουγκ στην πρεμιέρα!

Νίκες για Προ Ρέκο, Γιουγκ, Ερυθρό Αστέρα και Όρβοσι στην πρεμιέρα του Β’ ομίλου!

Ολοκληρώθηκε την Τετάρτη 27/10, με τα παιχνίδια του Β’ ομίλου, η 1η αγωνιστική στη φάση των ομίλων για το LEN Champions League της σεζόν 2021-22. Η μέρα άνοιξε με το συγκλονιστικό ντέρμπι στην Μασσαλία ανάμεσα στην Μαρσέιγ και την Προ Ρέκο, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να παίρνουν τα πάνω τους στο δεύτερο ημίχρονο και να επικρατούν τελικά με 13-7, προηγούμενοι με 9-4 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Παρ’ όλα αυτά, οι Μαρσεγιέζοι, που αγωνίζονταν χωρίς τον Ντέγιαν Λάζοβιτς στο τέρμα και τον Ούρος Τσούτσκοβιτς στην άμυνα, πρόβαλαν ηχηρή αντίσταση, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον νεαρό Τόμας Βερνό με 3 γκολ! Το πρώτο οκτάλεπτο έληξε ισόπαλο 2-2, με τον Βερνό να δίνει όλες τις επιθετικές λύσεις στην ομάδα του, ενώ στη δεύτερη περίοδο ο Βουκίτσεβιτς έβαλε τους Γάλλους μπροστά στο σκορ με γκολ στην κόντρα, πριν ο Αϊκάρντι ξεχασμένος στα 2μ (αφού ο αμυντικός του έφυγε με το κεφάλι μέσα) να κλέψει τη λάθος πάσα στον Χοφχάνισιαν και να ισοφαρίσει σε τετ α τετ φάση! Οι Ιταλοί, παρ’ όλα αυτά, κατάφεραν στην τρίτη περίοδο με διπλά γκολ των Ζαλάνκι και Ίβοβιτς να περάσουν μπροστά στο σκορ με 7-4 και να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Ούγγρος Γκέργκο Ζαλάνκι με 4 γκολ.

Επιμέλεια: Νίκος Δράκος

Μαρσέιγ – Προ Ρέκο 7-13

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 1-6, 1-4

Μαρσέιγ (Μίλος Σκεπάνοβιτς): Χοφχάνισιαν, Μπουέ, Ολιβόν 1, Σπάιτς, Πρλαΐνοβιτς 1, Βερνό 3, Κρουσιγιά 1, Βανπεπερστράτε, Μάριον- Βερνό, Κοβάτσεβιτς, Βουκίτσεβιτς 1, Μποντέγκας, Ζουμπέρ

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 1, Ζαλάνκι 4, Φιλιόλι 2, Γιάνγκερ 1, Μπερτόλι, Πρεσιούτι, Ετσενίκε 1, Ίβοβιτς 3, Βελόττο, Αϊκάρντι 1, Χάλλοκ, Νέγκρι

Διαβάστε το review της Πρεμιέρας του Champions League για τον Ά Όμιλο:

Champions League: Η Μπρέσια έβαλε «στοπ» στη Φερεντσβάρος – Με το δεξί ο Βλαχόπουλος!

Χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση επικράτησε η Γιουγκ Ντουμπρόβνικ των Παπαναστασίου, Αργυρόπουλου και Κάκαρη με 13-7 απέναντι στο Αννόβερο, με τους δύο πρώτους να πετυχαίνουν από τρία και ένα γκολ αντίστοιχα. Η ομάδα από την Κροατία βρέθηκε να προηγείται με 5-0 στη λήξη της πρώτης περιόδου και 7-2 στη λήξη του ημιχρόνου σε ένα παιχνίδι με αρκετές σκληρές μάχες και αρκετή ένταση, καθώς αποβλήθηκαν με αντικατάσταση οι Κρζιτς, Ζούβελα από τη Γιουγκ και ο Μπούρτνιελεζ από το Αννόβερο! Οι Έλληνες της Γιουγκ, έκαναν ένα ιδανικό ντεμπούτο στην Ευρώπη, όντες εξαιρετικοί τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Χρβόγιε Μπένιτς με 4 γκολ.

Γιουγκ – Ανόβερο 13-7

Τα οκτάλεπτα: 5-0, 2-2, 5-1, 1-4

Γιουγκ Ντουμπρόβνικ (Βιέκοσλαβ Κόμπεστσακ): Πόπαντιτς, Βουκόγιεβιτς, Φάτοβιτς 2, Μπουρντιέλεζ, Γιόκοβιτς, Παπαναστασίου 3, Τομάσοβιτς 1, Αργυρόπουλος 1, Κρζιτς 2, Κάκαρης, Μπένιτς 4, Ζούβελα 2, Γιούρισιτς

Ανόβερο (Κάρστεν Σεεχάφερ): Σένκελ, Κόρουσιτς, Μάτσαν, Ρεάλ, Μπργκούλιαν Ντάρκο 3, Ράντοβιτς Αλ. 3, Ναγκάεβ, Κούμπις, Μπργκούλιαν Ματίγια, Σούτζε 1, Βίνκελχορστ, Γκόετζ

Η γερμανική Σπαντάου του Δημήτρη Νικολαΐδη, δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ερυθρού Αστέρα το βράδυ της Τρίτης 26/10. Το 1ο ημίχρονο μπορεί να έληξε 5-5, ωστόσο η ισορροπία αυτή επήλθε δραματικά. Η Σπαντάου φαινόταν αποτελεσματική, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, ενώ βρέθηκε και μπροστά στο σκορ στο 2ο οκτάλεπτο με 3-1 (έπειτα από ατομική προσπάθεια του Έλληνα φουνταριστού στα 2μ), κρατώντας τους Σέρβους στο 1 γκολ για 12 περίπου λεπτά! Το μικρό αυτό «αβαντάζ» των Γερμανών, ανατράπηκε μέσα σε 76 δευτερόλεπτα (!), όπου ο Ερυθρός Αστέρας σκόραρε 3 φορές, σε 3 διαδοχικές επιθέσεις. Με ορόσημο την ανατροπή αυτή, η σερβική ομάδα διατήρησε το μομέντουμ έως το τέλος του αγώνα, με το επιμέρους 4-0 στο 3ο οκτάλεπτο να αποδεικνύει ότι η απόδοση της Σπαντάου έχει πέσει. Συγκεκριμένα, ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να μπλοκάρει την επίθεση της Σπαντάου για 09:50 λεπτά, ανατρέποντας το εις βάρους του 4-5 σε 10-5 (!) στην αρχή του 4ου οκταλέπτου. Στο σκοράρισμα αναμφίβολα ξεχώρισαν οι Ντούρντιτς και Βουκίσεβιτς για την σερβική ομάδα, ενώ από 2 τέρματα σημείωσαν οι: Νικολαΐδης, Μπόζιτς, Τσουκ και Χόλοντ για την Σπαντάου.

Ερυθρός Αστέρας – Σπαντάου 12 – 9

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 4-3, 4-0, 3-4

Ερυθρός Αστέρας (Αλεξάνταρ Φιλίποβιτς): Μίσοβιτς, Τάνκοβιτς 1, Ντούρντιτς 3, Μάρκοβιτς, Σούμποτιτς 1, Μιλόγεβιτς 1, Πιέσιβατς 2, Μπάσαρα 1, Ράτζεν, Βουκίσεβιτς 3, Γκαρντάσεβιτς, Τρτόβιτς, Ιβάνοβιτς

Σπαντάου (Πέταρ Κοβάσεβιτς): Μπάκσα, Νικολαΐδης 2, Μπόζιτς 2, Τσουκ 2, Τκατς, Γιούενγκλινγκ, Στρελέζκου, Ντέντοβιτς 1, Σταμ, Χόλοντ 2, Ρέστοβιτς, Πέρικας, Βερνέ-Σβάιμερ

Μπορεί η ουγγρική Όρβοσι να είχε κάποια σκαμπανεβάσματα στο παιχνίδι της πρεμιέρας κόντρα στην Στεάουα, ωστόσο ακόμα κι έτσι κατάφερε να επικρατήσει των Ρουμάνων 14-8, χτίζοντας σταθερά το προβάδισμά της και ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα. Στην αναμέτρηση δεν υπήρξε δραματική «πτώση» στο αγωνιστικό επίπεδο των δύο ομάδων ή την απόδοσή τους, γεγονός που υποδεικνύει ότι η Όρβοσι ήταν απλά και ξεκάθαρα καλύτερη, αν και δεν κυριάρχησε συντριπτικά. Το επιμέρους σκορ κινήθηκε χωρίς μεγάλες διαφορές (4-2, 3-2, 4-2, 3-2), ωστόσο στο ματς υπήρξαν αξιοσημείωτες στιγμές όπως η γρήγορη μείωση από 6-2 σε 6-4 από την Στεάουα, με δύο back-2-back γκολ στην αρχή του δεύτερου οκταλέπτου, ωθόντας τον Ούγγρο τεχνικό απευθείας σε τάιμ άουτ. Λίγο αργότερα, ένα γρήγορο «πάρε-βάλε» σε παίκτη παραπάνω από τον Γκέργκελι Μπούριαν ανακούφισε την Όρβοσι με την λήξη του 1ου ημιχρόνου, με την διαφορά να αυξάνεται και πάλι υπέρ των Ούγγρων (7-4). Τέλος, εντυπωσιακό ήταν και το γυριστό σουτ του Βινς Βιγκβάρι στο 3ο οκτάλεπτο, το οποίο όχι μόνο βρήκε δίχτυα αλλά αύξησε και την διαφορά της Όρβοσι ξανά στα 4 τέρματα (8-4).

Όρβοσι – Στεάουα Βουκουρεστίου 14 – 8

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 3-2, 4-2, 3-2

Όρβοσι (Ντάνιελ Βάργκα): Λεβάι, Σιλάντι 1, Μάνχερτζ 3, Βαρνάι, Σάλαμον 2, Κσακσόφσκι, Νταλά, Αράνεϊ 1, Βιγκβάρι 3, Μπούριαν 3, Μπούντσου, Χαράι 1, Ντεβάι

Στεάουα (Ορελιάν Τζεορτζέσκου): Τικ, Γκεόργκε Μ., Νεγκρεάν, Φουλεά 2, Βάνσικ 1, Νεαμτού 1, Μουντράζιγια, Τζεορτζέσκου 2, Γκεόργκε Α., Οάντα, Ιουντεάν 2, Ντραγκούσιν

Επιμέλεια: Δέσποινα Μπαλαχτάρη