Προελαύνει η Νόβι στα πλέι οφ – Νίκες εκτός για Ραντνίτσκι και Ερυθρό Αστέρα!

Στο ντέρμπι του δεύτερου γύρου των πλέι οφ στη Σερβία, η Νόβι ανατρεπτικά νίκησε την Παρτιζάν με απουσία Βλαχόπουλου!

Συνεχίζεται με πολλή δράση το σερβικό πρωτάθλημα με τα πλέι οφ και την Νόβι Μπέογκραντ, η οποία αγωνιζόταν χωρίς τον Άγγελο Βλαχόπουλο, να επικρατεί με μεγάλη ανατροπή μετά το ημίχρονο της Παρτιζάν με 16-10, νικώντας την συγκεκριμένη αντίπαλο για τέταρτη φορά στη φετινή σεζόν! Μεγάλες νίκες πέτυχαν εκτός έδρας και οι Ερυθρός Αστέρας και Ραντνίτσκι, επικρατώντας των Βοϊβοντίνα με 19-10 και Σάμπατς με 13-9 αντίστοιχα.

Η Παρτιζάν, από την οποία απουσίαζαν οι πρώην… Απολλώνιστές Στέφαν Μίτροβιτς και Άλεξ Μπόουεν, κατάφερε να προηγηθεί 5-2 στην πρώτη περίοδο, με την Νόβι να επιστρέφει στο παιχνίδι υπό τα… ηνία του αρχηγού της, Ντούσαν Μάντιτς και να ισοφαρίζει σε 8-8 στη λήξη του ημιχρόνου. Η Νόβι μπήκε για πρώτη φορά μπροστά με τον Νίκολα Γιάκσιτς στην αρχή της τρίτης περιόδου, κάνοντας το 9-8, με την Παρτιζάν να ισοφαρίζει σε 9-9 πριν η ομάδα του Γιόβοβιτς τρέξει ένα σερί 4-0 και από εκεί και πέρα το προβάδισμα με 13-9 δεν κατάφερε να ανατραπεί στην τελευταία περίοδο. Πρωτοστάτης της Νόβι στο παιχνίδι ήταν ο Ντούσαν Μάντιτς με έξι γκολ, ενώ οι Στραχίνια Ράσοβιτς και Ντούσκο Πιέτλοβιτς πρόσθεσαν από τρία, με τον Γκόικο Πιέτλοβιτς να είναι για άλλη μία φορά εξαιρετικός στο τέρμα. Για την Παρτιζάν, ο αρχηγός Μίλαν Άλεκσιτς σημείωσε τέσσερα τέρματα.

ΝΟΒΙ ΜΠΕΟΓΚΡΑΝΤ – ΠΑΡΤΙΖΑΝ 16-10

Σκόρερ:

Νόβι Μπέογκραντ: Μάντιτς 6, Ράσοβιτς Σ. 3, Πιέτλοβιτς Ντ. 3, Γιάκσιτς Ν. 2, Ντράσοβιτς 1, Ράσοβιτς Β. 1

Παρτιζάν: Άλεκσιτς 4, Βέλκιτς 2, Βίτσκοβιτς 1, Βίτσο 1, Μίλος 1, Βάβιτς 1

Η περσινή πρωταθλήτρια Ραντνίτσκι κατάφερε να επιβληθεί της Σάμπατς με 13-9. Η Ραντνίτσκι, αγωνιζόμενη χωρίς τον Μίλος Τσουκ και τον Γιόζιπ Βρλιτς, βρισκόταν μπροστά καθ’ όλο το παιχνίδι, προηγούνταν στη δεύτερη περίοδο με 7-3 και με 9-4 στην τρίτη, και παρά τις προσπάθειες της Σάμπατς, που μείωσε σε 9-6, οι πρωταθλητές ανέβασαν τη διαφορά στο 11-6, με την τρίτη περίοδο να λήγει 11-8. Με γκολ των Στανόγιεβιτς και Λούκιτς, η Ραντνίτσκι μπήκε μπροστά με 13-8 δύο λεπτά πριν τη λήξη και όλα είχαν πλέον τελειώσει.

ΣΑΜΠΑΤΣ – ΡΑΝΤΝΙΤΣΚΙ 9-13

Σκόρερ:

Σάμπατς: Στογιάνοβιτς 3, Μάρκοβιτς 2, Ρεπάνοβιτς 2, Στάνιτς 1, Τσέτκοβιτς 1

Ραντνίτσκι: Στανόγιεβιτς 3, Λούκιτς 3, Τόχολι 2, Μίλιτσιτς 1, Ραντούλοβιτς 1, Κρουγκ 1, Γιάνκοβιτς 1, Μπράνκοβιτς 1

Η αναμέτρηση του Ερυθρού Αστέρα με την Βοϊβοντίνα ήταν ντέρμπι για ένα οκτάλεπτο, με τους «ερυθρόλευκους» Σέρβους να προηγούνται με 3-2 στην λήξη της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πήραν προβάδισμα 10-4 στο ημίχρονο, με την Βοϊβοντίνα να μειώνει ξανά στην τρίτη περίοδο, χωρίς να καταφέρει να πλησιάσει ιδιαίτερα στο σκορ, με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει χτίσει σημαντικά θεμέλια για την τελική νίκη με 19-10. Οι Πιέσιβατς, Τρτοβιτς και Βουκίτσεβιτς σημείωσαν τρία γκολ έκαστος για τους νικητές, ενώ ο πρώην «Χανιώτης» Νίκολα Μπογκντάνοβιτς ήταν εξαιρετικός για την Βοϊβοντίνα με έξι γκολ.

ΒΟΪΒΟΝΤΙΝΑ – ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 10-19

Σκόρερ:

Βοϊβοντίνα: Μπογκντάνοβιτς 6, Ραντάνοβιτς 2, Μπούρσατς 1, Νικολόφ 1

Ερυθρός Αστέρας: Βουκίτσεβιτς 3, Πιέσιβατς 3, Τρτοβιτς 3, Ράντοβιτς 2, Ντούρντιτς 2, Τάνκοσιτς 1, Μίσοβιτς 1, Μάρκοβιτς 1, Σούμποτιτς 1, Μπασάρα 1, Σμίλιεβιτς 1, Γκαρντάσεβιτς 1

Στα παιχνίδια για τις θέσεις 7-10, Νις και Πρόλετερ ήρθαν ισόπαλες 7-7 και η Βάλλις επικράτησε εκτός έδρας της Ζέμουν με 15-6.

ΝΙΣ – ΠΡΟΛΕΤΕΡ 7-7