Πολύ καλή εμφάνιση από τη Βουλιαγμένη, επικράτησε του ΑΛΙΜΟΥ και έκανε το δύο στα δύο!

Στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης ημέρας του 7ου ΣΕΔΥ Γυναικών, ο ΝΟ Βουλιαγμένης αγωνίστηκε κόντρα στον ΑΛΙΜΟ, επικρατώντας με 12-6 πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Η ομαδα της Κικής Λιόση, που αγωνίστηκε χωρίς τις Έιμι Ριτζ και Έμα Ράιτ, ξεκίνησε το παιχνίδι βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, ενώ παράλληλα για μεγάλο διάστημα έπαιξε πολύ καλή άμυνα στο λιγότερο, καταφέρνοντας έτσι να πάρει διαφορά και να πάει στο ημίχρονο προηγούμενη με 7-3. Η συνέχεια ήταν παρόμοια, με τον ΑΛΙΜΟ να πιέζει χωρίς όμως να μπορέσει να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής και έτσι να διαμορφώνεται το τελικό 12-6. Πρώτη σκόρερ του παιχνιδιού ήταν η Έλενα Ελληνιάδη με 7 τέρματα.

Η διακύμανση του αγώνα…

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το ΝΟ Βουλιαγμένης να προηγείται στο 7:00 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Έλενας Ελληνιάδη, ενώ στο 6:12 η ίδια παίκτρια με διαγώνιο σουτ από τα αριστερά έκανε το 2-0. Το τρίτο γκολ για την ομάδα της Κικής Λιόση ήρθε από μία λόμπα της Δέσποινας Καλογεροπούλου, όμως λίγο αργότερα ο ΑΛΙΜΟΣ βρήκε το πρώτο του τέρμα στην αναμέτρηση στο 3:10 με την Ιωάννα Λυκοθανάση να σκοράρει από το δοκάρι για το 3-1. Στο 1:51 ο ΝΟΒ κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα στον παραπάνω με την Κική Στρατηδάκη να τελειώνει σωστά τη φάση από κοντά για το 4-1.

Στην εκκίνηση του δεύτερου οκταλέπτου η Βουλιαγμένη κέρδισε παραπάνω με την Έλενα Ελληνιάδη να σκοράρει για το 5-1, ενώ στην ακριβώς επόμενη φάση η παίκτρια της Βουλιαγμένης ζύγισε σωστά το σουτ στον παραπάνω μετά από προσποιήσεις και έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία για το 6-1 και το τέταρτο προσωπικό της γκολ στην αναμέτρηση. Στο 4:32 η Μαργαρίτα Μπιτσάκου σκόραρε ένα πολύ όμορφο τέρμα από μακριά μειώνοντας σε 6-2, όμως τρία περίπου λεπτά αργότερα, στο 1:19, η Έλενα Ελληνιάδη έκανε το 7-2 από τα αριστερά έπειτα από ασίστ της Στρατηδάκη. Ο ΑΛΙΜΟΣ βρήκε γρήγορη απάντηση με την Ιωάννα Λυκοθανάση να σκοράρει από τα αριστερά για το 7-3 μετά από πάσα της Έλενας Πάτερου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ειρήνη Πάτρα να περνάει κάτω από τα δοκάρια του ΝΟΒ. Οι γηπεδούχες κέρδισαν αποβολή, κυκλοφόρησαν τη μπάλα μέχρι να φτάσει στην Κική Στρατηδάκη η οποία από κοντά έκανε το 8-3. Ο ΑΛΙΜΟΣ στο πρώτο παραπάνω που κέρδισε στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε με την Νεφέλη Κοβάσεβιτς έπειτα από ασίστ της Νεφέλης Χαλδαίου. Η Έλενα Ελληνιάδη σκόραρε στον παραπάνω κάνοντας το 9-4, ενώ λίγο αργότερα στο 4:16 η Ιωάννα Λυκοθανάση με δυνατό σουτ έκανε το 9-5, επίσης στον παίκτη παραπάνω. Στο τελευταίο λεπτό του τρίτου οκταλέπτου, έπειτα από τάιμ άουτ κάλεσε η Κική Λιόση έπειτα από κερδισμένη αποβολή, η Φοίβη Αγγελίδη σκόραρε για το 10-5.

Το πρώτο γκολ της τελευταίας περιόδου, ήρθε από τα χέρια της Αλεξάνδρας Ασημάκη έπειτα από ξεμαρκάρισμα, αφού υποδέχθηκε την πάσα της Νεφέλης Χαλδαίου, σκόραρε από το φουνταριστό για το 10-6. Στο τελευταία λεπτό του αγώνα η Βουλιαγμένη σκόραρε δύο πολύ γρήγορα γκολ με την Έλενα Ελληνιάδη στην κόντρα και στην συνέχεια με την Δέσποινα Ανδρεάδη στο 11-6 και το 12-6 αντίστοιχα, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 3-2, 2-2, 3-1

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κική Λιόση): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Καλογεροπούλου 1, Ελληνιάδη 7, Γιαννοπούλου, Τανκέεβα, Μ. Πάτρα, Στρατηδάκη 2, Ανδρεάδη 1, Μιμίδη, Αγγελίδη 1, Ε. Πάτρα, Μαρκατσέλη, Κρασά

ΆΛΙΜΟΣ ΝΑΣ (Βαγγέλης Πάτερος): Λάζαρη, Χαλδαίου, Κοβάσεβιτς 1, Μπιτσάκου Α, Λυκοθανάση 3, Πάτερου, Ασημάκη 1, Λογοθέτη, Μιχαϊλοβιτς, Μπιτσάκου Μ. 1, Τσιμάρα, Χέλμη, Καραγιάννη, Κύρκου, Θεοφανοπούλου