Πόλο, Super Cup: Το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς στον Ολυμπιακό!

Ο τελικός του Super Cup γυναικών ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Εθνικό Πειραιά, βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό με 13-8, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο.

by Κώστας Παππάς

Στο παιχνίδι που άνοιξε επισήμως την αγωνιστική χρονιά της υδατοσφαίρισης γυναικών εντός συνόρων, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρώτη κούπα της χρονιάς επικρατώντας με 13-8 του Εθνικού στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 13-8

Οι ερυθρόλευκες πραγματοποίησαν κάπως μουδιασμένο ξεκίνημα και βρέθηκαν πίσω με 1-4 στο πρώτο οκτάλεπτο. Βέβαια, σε αυτό το διάστημα, ο Εθνικός ήταν εκπληκτικός σε άμυνα και επίθεση αλλά στην συνέχεια οι παίκτριες του Δημήτρη Κραβαρίτη ισορρόπησαν την αναμέτρηση, αλλάζοντας τα δεδομένα με πολύ κολύμπι και ενέργεια στο παιχνίδι τους. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός προσπάθησε να μείνει στην διεκδίκηση του παιχνιδιού και τα κατάφερε μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου, όμως το τρόπαιο πήγε εν τελεί στα κορίτσια του Δημήτρη Κραβαρίτη, με την χρονιά να ξεκινάει με ιδανικό τρόπο για τον πρωταθλητή Ελλάδας.

Κορυφαία σκόρερ αναδείχθηκε η Στεφανία Σάντα που σημείωσε πέντε τέρματα, ενώ τέσσερα πέτυχε για τον Εθνικό η Άνα Μιλίσεβιτς.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ…

Με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες στις πρώτες τους επιθέσεις αλλά τον Εθνικό να είναι εκείνος που προηγηθηκε σκοράροντας στον παραπάνω (0-1). Λίγο αργότερα ήρθε και το 0-2 με ωραίο σουτ της Milicevic από το «2» με τον Ολυμπιακό να αδυνατεί να βρει λύσεις στο ξεκίνημα. Ο Εθνικός συνέχισε να είναι φοβερός στο ξεκίνημα και με την Γαλανοπούλου να σκοράρει στην κόντρα, το σκορ πήγε στο 0-3. Στο 2:26 ο Ολυμπιακός μείωσε με την Πλευρίτου (1-3) αλλά ο Εθνικός σκόραρε ξανά με την Milicevic (1-4, 1:14 πριν το οκτάλεπτο) που ήταν και το σκορ του οκταλέπτου, με τα κορίτσια του Ορέστη Σαλάχα να πραγματοποιούν καταπληκτική εμφάνιση στο ξεκίνημα του αγώνα.

Με την έναρξη του δευτέρου οκταλέπτου, ο Ολυμπιακός αντέδρασε σκοράροντας με την Νίνου (2-4) με τον Εθνικό να κολλάει κάπως στην επίθεση και τις «ερυθρόλευκες» να το εκμεταλλεύονται αυτό και να μειώνουν την διαφορά στο γκολ (3-4). Ο Ολυμπιακός ήταν κυριαρχικός στο δεύτερο οκτάλεπτο και με όπλο την Andrews και την Σιούτη έκανε το 5-4. Ο Εθνικός δεν μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να το εκμεταλλέυεται αυτό και να σκοράρει ένα ακόμα τέρμα διαμορφώνοντας το 6-4, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός σκόραρε για το 7-4,όμως η απάντηση του Εθνικού ήταν άμεση και μάλιστα διπλή, καθώς Χατζηκυριακάκη και Milicevic σκόραραν για να διαμορφώσουν το 7-6.Ο  Εθνικός προσπαθούσε να βρει λύσεις για να ισοφαρίσει το παιχνίδι, όμως η Ραϊκροου ήταν εκεί για την ομάδα της με τον Ολυμπιακό να έχει σταθερά κεφάλι στο σκορ (9-6). Τα κορίτσια του Ορέστη Σαλάχα δεν τα παράτησαν και με την Milisevic να σκοράρει (1:49 πριν το οκτάλεπτο), ο Εθνικός μείωσε σε 9-7 που ήταν και το σκορ του τρίτου οκταλέπτου.

Με την έναρξη του τελευταίοι οκταλέπτου, ο Ολυμπιακός σκόραρε με την Πλευρίτου (10-7) έχοντας παράλληλα σφίξει πολύ την άμυνα του. Ο Εθνικός απάντησε με την Μπέττα (10-8 6 λεπτά περίπου πριν την λήξη) μένοντας κοντά στην διεκδίκηση της νίκης. Όμως, 3:44 πριν την λήξη, η Σοφία Τορνάρου με ωραίο σουτ σκόραρε για το 11-8 δίνοντας αέρα τριών γκολ στην ομάδα της.  Λίγο αργότερα, η Τριχά (2:34) σκόραρε στον παραπάνω για τον Ολυμπιακό (12-8) φέρνοντας την ομάδα της, ακόμα πιο κοντά στο τρόπαιο. Το υπόλοιπο 1:30 λεπτό που απέμενε, ήταν τυπική διαδικασία, με τον πρωταθλητή Ελλάδας μάλιστα να σκοράρει για το 13-8 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 5-0, 3-3, 4-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Ραϊκρόου, Χριστοδούλου-Άουτ, Κουρέτα, Σάντα 5, Τριχά 2, Άντριους 1, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 2, Ε. Νίνου 2, Β. Πλευρίτου, Τορνάρου 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Κωνσταντοπούλου, Δρακωτού, Μπίκου.

ΕΘΝΙΚΟΣ Π. (Ορέστης Σαλάχας): Τζούρκα, Ο. Οικονόμου, Γαλανοπούλου 1, Μπέτα 1, Μάμογλου, Ευδ. Τσιμάρα, Χατζηκυριακάκη 1, Μιλίσεβιτς 4, Κλαψιανού, Κανετίδου 1, Ι.Μπενέκου, Κάσσαρη, Μπεκρή, Μαργαρίτη, Θεοφανοπούλου.