Πόλο, Ολυμπιακός: Δεν θα μπορούσε να δουλέψει καλύτερα απ’ό,τι στη Βαρκελώνη

Το ταξίδι στη Βαρκελώνη ωφέλησε τα μέγιστα την ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού, καθώς ο Δημήτρης Κραβαρίτης και ο συνεργάτης του, Βασίλης Κουνδουράκης, είχαν την ευκαιρία να δουλέψουν πάνω σε πολλές λεπτομέρειες που επιθυμούν να έχει το φετινό, ανανεωμένο και νεανικότερο, σύνολο των «ερυθρόλευκων».

Η συγκεκριμένη προετοιμασία αποτέλεσε και το πιο σημαντικό ή χρήσιμο, αν θέλετε, κομμάτι αυτής, ενόψει της πρεμιέρας της αγωνιστικής περιόδου, η οποία για τον Ολυμπιακό θα διεξαχθεί την Πέμπτη, στην αναμέτρηση για το Σούπερ Καπ με αντίπαλο τον Εθνικό στις 20:15.

Οι «ερυθρόλευκες» στη Βαρκελώνη πέραν από ιδανικές συνθήκες προπόνησης, είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους με αντιπάλους την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Σαμπαντέλ, καθώς και με τη συμμετέχουσα στο περυσινό Φάιναλ Φορ, Ματαρό.

View this post on Instagram

A post shared by Olympiacos Piraeus (@olympiacossfp)

Όσον αφορά το πρώτο φιλικό κόντρα στη Σαμπαντέλ, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε δυνατός, παρά την ήττα στο φινάλε με 17-13. Πιο αναλυτικά, ο πρωταθλητής Ελλάδας Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-5, με γκολ της Σιούτη, στο 2:29 της δεύτερης περιόδου. Όμως δέχθηκε 4-0 σερί και «έκλεισε» το ημίχρονο πίσω με -3 (9-6). Το τρίτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με 13-8 προβάδισμα για τις Ισπανίδες. Οι οποίες διατήρησαν το +5 (15-10, 16-11, 17-12) και στην τέταρτη περίοδο, επικρατώντας με 17-13 των «ερυθρόλευκων».

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 6-3, 4-2, 4-5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Ραϊκρόου, Χριστοδούλου-Αουτ, Κουρέτα, Σάντα, Τριχά 1, Αμπι, Σιούτη 4, Μ. Πλευρίτου, Νίνου 3, Β. Πλευρίτου 3, Τορνάρου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Κωνσταντοπούλου, Δρακωτού 1, Μπίκου.

Μια ημέρα μετά, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε ακόμη καλύτερος και επικράτησε με σκορ με 14-8 της Ματαρό, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε υψηλό επίπεδο ετοιμότητας, τόσο για το Σούπερ Καπ, όσο και για την πρεμιέρα της Α1 γυναικών, όπου αναμφίβολα αποτελεί φαβορί για νίκη την 1η αγωνιστική κόντρα στην ΑΕΚ στον Πειραιά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Ραϊκρόου, Χριστοδούλου-Αουτ, Κουρέτα, Σάντα 3, Τριχά 2, Αντριους 1, Σιούτη 3, Μ. Πλευρίτου 1, Νίνου, B. Πλευρίτου 2, Τορνάρου 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Καραγιάννη, Δρακωτού 1, Μπίκου