Πόλο, Euro Cup: Πρώτη ήττα για τον Εθνικό!

Την πρώτη του ήττα στα προκριματικά του Euro Cup γυναικών γνώρισε ο Εθνικός, από την Ντε Ζααν, με 9-14.

by Κώστας Παππάς

Την ήττα με 9-14 από την Ολλανδική Ντε Ζααν στο πλαίσιο των προκριματικών του Euro Cup γυναικών γνώρισε ο Εθνικός στο Βερολίνο, παραμένοντας πάντως στο κόλπο της πρόκρισης στον Β όμιλο. Κορυφαία για την Ντε Ζααν ήταν η Rogge με 3 γκολ ενώ από τον Εθνικό ξεχώρισαν οι Μαμόγλου, Τσιμάρα και Χατζηκυριακάκη που σημείωσαν από 2 γκολ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ZV DE ZAAN 9-14

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ντε Ζααν να προηγείται και την Χατζηκυριακάκη να απαντάει για το 1-1. Ακολούθησαν δύο γκολ της ολλανδικής ομάδας για το 1-3 ενώ λίγο αργότερα (2:03), η Κανετίδου μείωσε σε 2-3. Η Rogge έκανε το 2-4 ενώ λίγο αργότερα η ίδια παίχτρια έκανε και το 2-5 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο, η Sam σκόραρε για το 2-6 ενώ η Rogge διαμόρφωσε το 2-7 4:53 πριν το ημίχρονο. Δύο γκολ από Milicevic και Μπέτα έκαναν το 4-7, πριν έρθει η Van der Veen για να διαμορφώσει το 4-8 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, η Τσιμάρα μείωσε σε 5-8 αλλά δύο γκολ από την Ντε Ζααν έφεραν το 5-10 (6:12). Rogge και Koopman σκόραραν, ακολούθησαν οι Den Ouden και Drewes, με αποτέλεσμα το τρίτο οκτάλεπτο να κλείσει στο 5-14.

Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, η Τσιμάρα σκόραρε για το 6-14 ενώ με 3:56 να απομένουν, η Φοίβη Χατζηκυριακάκη σκόραρε για το 7-14. Η Άννα Μαμόγλου μείωσε σε 8-14 ενώ λίγο αργότερα (1:41) η ίδια παίχτρια διαμόρφωσε το 9-14 που ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

TA OKTAΛΕΠΤΑ: 2-5, 2-3, 1-6, 4-0.