Πόλο, Euro Cup: Πρώτη ήττα για τον Απόλλωνα από την πανίσχυρη Μλάντοστ

Ύστερα από δύο πειστικές εμφανίσεις, που συνοδεύτηκαν από άνετες επικρατήσεις, το έργο του Απόλλωνα Σμύρνης στον προκριματικό γύρο του Euro Cup, γινόταν δυσκολότερο, καθώς η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κλήθηκε να αντιμετωπίσει τη διοργανώτρια του γκρουπ και άκρως ενισχυμένη, Μλάντοστ Ζάγκρεμπ, σε ένα – όπως γίνεται αντιληπτό – μεγάλο παιχνίδι.

ΜΛΑΝΤΟΣΤ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 13-6

Το γεμάτο ποιότητα και σούπερσταρ ρόστερ της κροατικής ομάδας αποτέλεσε ένα δυσκολοκατάβλητο εμπόδιο για την ομάδα του Πέταρ Ραντάνοβιτς, καθώς η Μλάντοστ επέβαλλε τον ρυθμό της από πολύ νωρίς και ο Απόλλωνας βρέθηκε σε θέση κυνηγού. Κάρκοφ, Βρλιτς, Μπούκιτς, Μάρτσελιτς, Λάζιτς, Βουκίσεβιτς, Μπάσιτς μερικά από τα ονόματα που έχουν καταστήσει τον αντίπαλο του Απόλλωνα ως ένα από τα φαβορί για να φθάσει ψηλά στη διοργάνωση του Euro Cup. Από την άλλη, πρώτη ήττα για την «Ελαφρά Ταξιαρχία», όμως με νίκη επί της ισπανικής Σαν Αντρέου (3 βαθμοί σε τρία παιχνίδια) το πρωί της Κυριακής στις 11:00, ο Απόλλων Σμύρνης θα «σφραγίσει» μια πολύ μεγάλη πρόκριση στη φάση των Ομίλων.

Σημειώνεται ότι ο Νίκολα Μπογκντάνοβιτς δεν αγωνίστηκε για λογαριασμό του Απόλλωνα Σμύρνης, έχοντας αποκομίσει τραυματισμό και αυτό αποτέλεσε μεγάλη απώλεια για την ομάδα του Ραντάνοβιτς.

Η διακύμανση…

Με ωραίο σουτ του Χονδροκούκη στο διαγώνιο σε παίκτη παραπάνω ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας, ο οποίος προηγήθηκε με 0-1, με τους παίκτες του Ραντάνοβιτς να δείχνουν παράλληλα μεγάλη προσήλωση αμυντικά, στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Αρκετά αργότερα, οι Κροάτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 και εν συνεχεία με ένα εντυπωσιακό σερί που διήρκησε πολλά λεπτά, ξέφυγαν στο σκορ, φθάνοντας στο 6-1 πριν μειώσει ο Ράντοβιτς σε 6-2 σε διπλό παίκτη παραπάνω. Στο 3:42 ο Γαλανόπουλος δεν επέτρεψε στουν Μπούσιτς να σκοράρει με πέναλτι. Ένα χαμένο παραπάνω για τον Απόλλωνα μετά από τάιμ άουτ, ενώ ο Χάρκοφ σε παραπάνω έγραψε το 7-2 πριν απαντήσει ο Μπάμπης Τρούλος σε 7-3 αμέσως μετά.

Μέσα στο τρίτο οκτάλεπτο, οι Κροάτες διεύρυναν τη διαφορά τους στο 9-3, πριν μειώσουν οι Φώσκολος και Μπραΐμης για την ελληνική ομάδα, ενώ στο 2:32 ο Απόλλων Σμύρνης κέρδισε παίκτη παραπάνω, όμως ο Μάρτσελιτς έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ προσπάθεια από το 1ο δοκάρι. Στην επαναφορά, ο Ράντοβιτς είχε άουτ. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 10-5, ενώ στο ξεκίνημα της τέταρτης ο Βρλιτς σκόραρε για το 11-5. Μείωσε ο Διονύσης Μπραΐμης για το 11-6 όμως Βουκίσεβιτς απάντησε για το 12-6. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 13-6.