Πόλο, Euro Cup: ΜΑΤΣΑΡΑ στον Λαιμό και πρώτη νίκη για τον Πανιώνιο με ανατροπή!

Έπειτα από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που έγινε στον Λαιμό, ο Πανιώνιος επικράτησε με 9-10 του ΝΟΒ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Euro Cup ανδρών.

by Κώστας Παππάς

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 9-10

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να βγάζει την πρώτη καλή άμυνα της αναμέτρησης αλλά ο ΝΟΒ σκόραρε το πρώτο γκολ του αγώνα με ωραίο σουτ του Χαλυβόπουλου από το «2». Η απάντηση του Πανιωνίου ήρθε άμεσα, με τον Ιάπωνα Τακάτα να σκοράρει από την περιφέρεια (1-1) αλλά ο ΝΟΒ απάντησε με ωραία κίνηση του Σπάχιτς από τα 2μ (04:20) για το 2-1. Λίγο αργότερα, ο ίδιος παίχτης κέρδισε αποβολή, που την αξιοποίησε ο Αριστείδης Χαλυβόπουλος, σκοράροντας το 2ο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση (3-1). Στο 2:12 o Γκιουβέτσης κέρδισε αποβολή αλλά το γκολ δεν ήρθε για τον Ιστορικό, που δυσκολευόταν να βρει λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και ο ΝΟΒ το εκμεταλλεύτηκε αυτό σκοράροντας ξανά στον παραπάνω, αυτή την φορά με τον Ούμποβιτς. Στα 19’’ πριν το οκτάλεπτο, ο Πανιώνιος απάντησε με ωραίο ψιλοκρεμαστό σουτ από τον Γκιουβέτση και η πρώτη περίοδος τελείωσε στο 4-2.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην άμυνα, με τα πρώτα 2 λεπτά να περνούν χωρίς γκολ. Στο 5:08 ο Γκιουβέτσης μείωσε σε 4-3 με τους γηπεδούχους να ψάχνουν λύσεις στην επίθεση. Αυτές ήρθαν ξανά στον παίχτη παραπάνω, με τον Καλογερόπουλο (5-3), την ίδια ώρα που  ο Ιστορικός είχε να λύσει το πρόβλημα που προέκυψε από την 2η προσωπική ποινή του Takata. Ο Καλογερόπουλος, με το 2ο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, ξανά στον παραπάνω, έδωσε προβάδισμα 3 γκολ στην ομάδα του (6-3). Οι παίχτες του Βουγιατσίνοβιτς ήταν εκπληκτικοί στην άμυνα στο δεύτερο οκτάλεπτο, δέχτηκαν μόνο ένα γκολ και το ημίχρονο έκλεισε στο 6-3.

Με την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου, ο ΝΟΒ αστόχησε στον παραπάνω μετά από πολύ καλή άμυνα του Πανιωνίου. Ο Ιστορικός αστόχησε σε παραπάνω και το 6-3 παρέμεινε μετά από τα 3,5 πρώτα λεπτά, μέχρι να σκοράρει για τον Πανιώνιο ο Γούνας στον παραπάνω (6-4 στο 4:08 της περιόδου). Λίγο αργότερα, ο Πανιώνιος μείωσε στο γκολ μετά από πολύ ωραίο σουτ του Κοπελιάδη στον παραπάνω, την ώρα που ο Γαλανίδης ήταν εκπληκτικός στο τέρμα. Στα 39’’ ο Σπάχιτς κέρδισε πέναλτι, ο Μπουζαλάς αποβλήθηκε με 3η προσωπική ποινή και ο Καλογερόπουλος που ανέλαβε την εκτέλεση, έκανε το 7-5. Το σκορ αυτό δεν έμεινε για πολύ, καθώς ο Γούνας σκόραρε στον παραπάνω για το 7-6 που ήταν και το σκορ του οκταλέπτου.

Με την έναρξη του τελευταίου οκταλέπτου, ο ΝΟΒ σκόραρε με σουτ από την περιφέρεια (8-6) ενώ λίγο αργότερα ο Ντίλαν Γουντχεντ αποβλήθηκε με αντικατάσταση. Ο Πανιώνιος το εκμεταλλεύτηκε αυτό, και με τον Γκιουβέτση να σκοράρει το 3ο του προσωπικό γκολ, το σκορ έγινε 8-7. Στο 6:13 ο Κοπελιάδης σκόραρε ένα ΣΠΑΝΙΑΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ γκολ από την περιφέρεια, με το παιχνίδι να είναι πλέον στα ίσα (8-8). Με 3:58 για την λήξη, ο Γκιουβέτσης έδωσε προβάδισμα στον Πανιώνιο με σουτ από την περιφέρεια (8-9) αλλά ο ΝΟΒ απάντησε με τον Χατζή στον παραπάνω (9-9). Στο 1:08, ο Κώστας Δήμου πήρε τάιμ αόυτ, ο Πανιώνιος είχε ευκαιρία να σκοράρει στον παραπάνω και το έκανε με τον φοβερό Αλέξανδρο Γούνα (9-10). Ο ΝΟΒ δεν κατάφερε να ισοφαρρίσει και ο Πανιώνιος πήρε ένα τεράστιο διπλό, με το 9-10 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα οκτάλεπτα: 4-2 , 2-1, 1-3, 2-4