Πόλο, Euro Cup γυναικών: Στα προημιτελικά ο Πανιώνιος με «διπλό» στην Γλυφάδα!

ΚΑΙ ο Πανιώνιος προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro Cup, με τα κορίτσια του Τάσου Παπαναστασίου να παίρνουν την νίκη κόντρα στον ΑΝΟΓ.

by Κώστας Παππάς

Το παιχνίδι του Πανιωνίου με την Γλυφάδα ήταν κομβικό για το ευρωπαϊκό μέλλον του ιστορικού καθώς μόνο η νίκη κόντρα στην ομάδα του Αργύρη Θεοδωρόπουλου θα έδινε την πρόκριση στα προημιτελικά του Euro Cup. Τα κορίτσια του Τάσου Παπαναστασίου το γνώριζαν αυτό και πήραν μια σπουδαία νίκη με 6-9 εξασφαλίζοντας την ευρωπαϊκή τους συνέχεια. Κορυφαία για τον Πανιώνιο ήταν η Arima Yumi ενώ για τον καταπληκτικό ΑΝΟΓ που πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις αυτό το τετραήμερο, ξεχώρισαν οι Τζωρτζακάκη και Μουστακαρία με 2 γκολ η καθεμία.

ΑΝΟΓ- ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 6-9

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα και να δυσκολεύονται να σκοράρουν καθώς Τσιάρα και Gangl έκαναν πολύ καλή δουλειά. Ενδεικτικό είναι ότι το πρώτο γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε 2:16 πριν το οκτάλεπτο, με την Μπιτσάκου, ενώ λίγο αργότερα, η Arima Yumi σκόραρε με πέναλτι για να διαμορφώσει το 2-0 της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Yumi χτύπησε δις (0-4), ενώ η Ανδρονίκη Καραγιάννη σκόραρε για το 0-5 του Πανιωνίου. Η απάντηση του ΑΝΟΓ ήρθε με φοβερό γκολ της Ραφαελας Σαλταμανίκα ενώ η Θωμαΐς Μουστακαρία μείωσε σε 2-5. Η Ζωή Τζωρτζακάκη σκόραρε με πέναλτι 5 δευτερόλεπτα πριν το οκτάλεπτο, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 3-5.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Allen να σκοράρει ενώ η ίδια παίχτρια έκανε και το 3-7 του Ιστορικού. Η Μαργαρίτα Μπιτσάκου με γκολ από την θέση του φουνταριστού έκανε 3-8 ενώ ο ΑΝΟΓ απάντησε ξανά με την Ζωή Τζωρτζακάκη για το 4-8 της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Ιστορικός ήλεγχε την κατάσταση αλλά ο ΑΝΟΓ δεν παράτησε το παιχνίδι και μείωσε σε 5-8 με πανέμορφο γκολ της Κανελλοπούλου. Η Θωμαΐς Μουστακαρία σκόραρε ξανά για το 6-8, όμως ένα γκολ της Arima Yumi έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Πανιωνίου με το 6-9 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 3-3, 1-3, 2-1.