Πόλο, Euro Cup γυναικών: ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΑ στα προημιτελικά ο ΑΝΟΓ!

Μία ακόμη φανταστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΑΝΟΓ, που κέρδισε με 10-4 την Έγκερ στο ανοιχτό κολυμβητήριο της Γλυφάδας.

by Κώστας Παππάς

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο ΑΝΟΓ που επικράτησε σχετικά εύκολα της Έγκερ με 10-4 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro Cup γυναικών. Κορυφαίες για την ομάδα του Αργύρη Θεοδωρόπουλου ήταν οι Λούδη και Turner με 2 γκολ ενώ τα τέσσερα γκολ της ουγγρικής ομάδας πέτυχαν οι Pogonyi, Szellak, Borsi και Urbin.

ΑΝΟΓ – ΕΓΚΕΡ 10-4

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Turner να σκοράρει για τον ΑΝΟΓ και την Pogonyi να απαντάει για το 1-1. Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν ιδιαίτερα κλειστό και οι άμυνες είχαν το πρώτο λόγο εκατέρωθεν. Όμως, με 2:20 να απομένουν, η Ζωή Τζωρτζακάκη σκόραρε για το 2-1 στον παραπάνω που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Borsi να κάνει το 2-2 στον παραπάνω και την Turner να δίνει εκ νέου προβάδισμα στον ΑΝΟΓ (3-2). Η Ραφαέλα Σαλταμανικα σκόραρε με πέναλτι για το 4-2, 4:11 πριν το ημίχρονο ενώ η Cecily Turner σκόραρε για το 5-2 που ήταν και το σκορ της ανάπαυλας.

Τρίτη περίοδος και ο ΑΝΟΓ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, καθώς με 5:50 να απομένουν, η Αναστασία Λούδη σκόραρε για το 6-2. Η Szellak μείωσε σε 6-3, όμως στο γκολ από Νίνου και Λούδη διαμόρφωσαν το 8-3. Η απάντηση από την Έγκερ ήρθε 26’’ πριν την λήξη του οκταλέπτου με την Urbin να σκοράρει για το 8-4.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο ΑΝΟΓ ήταν εξίσου σοβαρός και δεν έδινε τίποτα εύκολα στην ουγγρική ομάδα. Μάλιστα, με 4:44 πριν την λήξη, η Θωμαΐς Μουστακαρία σκόραρε στον παραπάνω για το 9-4 ενώ η Γκίλλα με ωραίο διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το 10-4 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-1, 3-2, 2-0