Πόλο, Euro Cup γυναικών: «Γλυκιά» ήττα για τον Εθνικό Πειραιά!

Στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής των προκριματικών του Euro Cup γυναικών, ο Εθνικός ηττήθηκε με 9-6 από την ισπανική Καταλούνια στο Βερολίνο.

by Κώστας Παππάς

Ανώδυνη ήττα γνώρισε το πρωί της Κυριακής ο Εθνικός Πειραιά στην τελευταία αγωνιστική των προκριματικών του Euro Cup γυναικών, καθώς η Καταλούνια επικράτησε με 9-6 της ομάδας του Ορέστη Σαλάχα και εξασφάλισε και εκείνη την συμμετοχή της στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Για τον Εθνικό, που είχε εξασφαλίσει την πρόκριση του και τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου, ξεχώρισε η Κανετίδου με 3 τέρματα, ενώ κορυφαία για την ισπανική ομάδα ήταν η Diaz Velazquez που πέτυχε 3 γκολ στην αναμέτρηση.

ΚΑΤΑΛΟΥΝΙΑ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 9-6

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη έμφαση στην άμυνα τους, με το πρώτο δίλεπτο να περνάει χωρίς γκολ. Το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης ήρθε από την Pascual στο 5:25 ενώ η απάντηση του Εθνικού Πειραιά ήρθε από την Ελένη Μπέτα, η οποία με ωραίο τρόπο σκόραρε και διαμόρφωσε το 1-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Diaz Velazquez έδωσε προβάδισμα στην ισπανική ομάδα ενώ λίγο αργότερα (3:44) ήταν η σειρά της Rogers να σκοράρει και να δώσει αέρα δύο γκολ στην Καταλούνια (3-1). Ο Εθνικός δεν μπορούσε να βρει τρόπο να σκοράρει και τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα στο 2:11 της περιόδου, όταν η Falvey σκόραρε για το 4-1 της Καταλούνια. Με 1:24 να απομένουν, η Rogers σκόραρε για μια ακόμη φορά και διαμόρφωσε το 5-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου, η Καταλούνια μπήκε πάλι δυνατά και με την Diaz Velazquezνα σκοράρει, το σκορ πήγε στο 6-1. Η απάντηση του Εθνικού ήταν άμεση και ήρθε με την Άna Milicevic, που σκόραρε για το 6-2, πριν έρθει η Pascual για να κάνει το 7-2 με 3:13 στο ρολόι. Ο Εθνικός απάντησε ξανά, αυτήν την φορά με την Φοίβη Χατζηκυριακάκη που σκόραρε για το 7-3 ενώ λίγο αργότερα ήρθε και το 7-4, αυτήν την φορά από την Ελένη Κανετίδου που διαμόρφωσε και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Diaz Velazquez σκόραρε ξανά για το 8-4 ενώ η Κανετίδου μείωσε σε 8-5 περίπου 4 λεπτά πριν την λήξη. Η Falvey έδωσε ξανά αέρα τεσσάρων τερμάτων στην ομάδα της 2:18 πριν την λήξη ενώ το τελικό 9-6 διαμόρφωσε η Ελένη Κανετίδου 35 δευτερόλεπτα πριν την λήξη.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 4-0, 2-3, 2-2