Πόλο, Euro Cup γυναικών: ΦΟΒΕΡΗ εμφάνιση του ΑΝΟΓ και 2/2!

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των προκριματικών του Εuro Cup, o ANOΓ επικράτησε με 14-5 της Κερουλέτι.

by Κώστας Παππάς

Τις δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια έφτασε ο ΑΝΟΓ, που επικράτησε με 14-5 της ουγγρικής Κερουλέτι με πειστική εμφάνιση και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή του στα προημιτελικά του Euro Cup γυναικών. Κορυφαία για τα κορίτσια του Αργύρη Θεοδωρόπουλου ήταν η φανταστική Turner που σημείωσε 6 γκολ ενώ από την Κερουλέτι ξεχώρισε η Tοrok που σκόραρε 3 τέρματα. Φυσικά, κομβική για τον ΑΝΟΓ ήταν και η φοβερή Williams στο τέρμα που πραγματοποίησε σωρεία εντυπωσιακών επεμβάσεων.

ΑΝΟΓ – ΚΕΡΟΥΛΕΤΙ 14-5

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΑΝΟΓ να μπαίνει καταπληκτικά στο παιχνίδι και με την Turner να σκοράρει δις, το σκορ ήταν 2-0 στο 6:11. Η Νίνου σκόραρε για το 3-0 με την Κερουλέτι να απαντάει με την Torok στον παραπάνω. Η ίδια παίχτρια έκανε το 3-2 ενώ η Ζωή Τζορτζακάκη με ωραίο σουτ σκόραρε για το 4-2 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Turner σκόραρε με άπιαστη εκτέλεση πέναλτι, ενώ η ίδια παίχτρια έκανε και το 6-2, αυτήν την φορά στον παίκτη παραπάνω (6-2). Η Ζωή Τζωρτζακάκη που ήταν σε καλή μέρα για άλλη μια φορά σκόραρε για το 7-2 στον παίκτη παραπάνω ενώ 13’’ πριν το οκτάλεπτο η Dorina Torok με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το 7-3 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Cecily Turner σκόραρε ξανά με εκτέλεση πέναλτι για το 8-3 ενώ η αρχηγός Ελένη Γρηγοροπούλου με γκολ στον παραπάνω έκανε το 9-3. Η Cecily Turner ήταν σε φοβερή κατάσταση καθ όλη την διάρκεια του ματς και με άλλο ένα γκολ της, το σκορ έγινε 10-3 ενώ το 10-4 της περιόδου διαμόρφωσε η Raski στον παραπάνω.

Στην τελευταία περίοδο ο ΑΝΟΓ μπήκε με το πόδι στο γκάζι και σκόραρε με την Λούδη (7:44) ενώ λίγο αργότερα η Γκίλλα έκανε το 12-4 για την ομάδα της. Η Ιωάννα Κανελλοπούλου με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 13-4 ενώ η Patricia Kiss μείωσε σε 13-5. Το τελικό 14-5 διαμόρφωσε η Ελένη Γρηγοροπούλου, με τον ΑΝΟΓ να πραγματοποιεί μια αν μη τι άλλο πολύ πειστική εμφάνιση.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 3-1, 3-1, 4-1.