Πόλο, Euro Cup γυναικών: Επέβαλε τον ρυθμό του και πήρε την πρώτη του νίκη ο Πανιώνιος!

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro Cup γυναικών, ο Πανιώνιος επικράτησε με 15-8 της γαλλικής Νανσί και πήρε την πρώτη του νίκη στον όμιλο.

by Κώστας Παππάς

Το πρώτπ ροζ φύλλο στο Group A των προκριματικών του Euro Cup γυναικών πήρε ο Πανιώνιος, καθώς επικράτησε με 15-8 της αδύναμης Νανσί στο ανοιχτό κολυμβητήριο της Γλυφάδας, πάιζοντας κατά διαστήματα πολύ ωραίο πόλο. Κορυφαία για το σύνολο του Τάσου Παπαναστασίου που επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό του ήταν η Αrima με 4 γκολ ενώ από την Νανσί ξεχώρισε η Benlekbir που σημείωσε 5 τέρματα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΑΝΣΙ 15-8

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να μπαίνει καλύτερα στην αναμέτρηση και να προηγείται με 2-0 στο 6:08. Η Νανσί μείωσε σε 2-1 με γκολ της Benlekbir, όμως δύο γκολ από Allen και Ρακιντζή διαμόρφωσαν το 4-1 για τον «Ιστορικό». Δύο γκολ από Tiziana και Kinga έφεραν το ματς στο γκολ (4-3), όμως η Μαργαρίτα Μπιτσάκου με πέναλτι, έκανε το 5-3 για τον Πανιώνιο που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Mε την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Arima Yumi σκόραρε στον παραπάνω για το 6-3, με την ίδια παίχτρια να διαμορφώνει και το 7-3, 4:20 πριν το ημίχρονο. Η Μπιτσάκου με πέναλτι σκόραρε για το 8-3, ενώ λίγο αργότερα, ξανά η Arima σκόραρε για το 9-3 του Πανιωνίου. Η Νανσί μείωσε μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Benlekbir, η οποία σκόραρε για το 9-4 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Τρίτο οκταλέπτο και ο Πανιώνιος φαινόταν να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση του παιχνιδιού και στο 6:54, η Arima έκανε το 10-4 με εκτέλεση πέναλτι, ενώ η Παπαδοπούλου, με γκολ από τα 2μ, διαμόρφωσε το 11-4, 3:58 πριν την λήξη της περιόδου. Ο Ιστορικός όμως δεν έμεινε εκεί και σκόραρε ξανά, αυτήν την φορά με την Allen, η οποία με ωραίο σουτ από την περιφέρεια, έκανε το 12-4, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Με την έναρξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, ο Πανιώνιος μπήκε πάλι δυνατά και σκόραρε με την Ειρήνη Σταυρίδου για το 13-4, με την Dubna να μειώνει σε 13-5 περίπου έξι λεπτά πριν την λήξη. Η Benlekbir σκόραρε από τα 2μ για το 13-6, ενώ λίγο αργότερα, η ίδια παίχτρια σκόραρε ξανά για το 13-7. Η Benlekbir ήταν ασταμάτητη και με ένα ακόμη γκολ, 1:52, μείωσε σε 13-8, όμως η Ρακιντζή, με γκολ στον παραπάνω έκανε το 14-8 για τον Πανιώνιο. Η ίδια παίχτρια έκανε και το 15-8, που ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με τον Πανιώνιο, να βγάζει εντός πισίνας την ανωτερότητα του και να παίρνει μια άνετη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 4-1, 3-0, 3-4.