Πόλο, Champions League: Πρώτη νίκη για τον ΑΝΟΓ που κοιτάζει την επόμενη πρόκληση!

Μόνο στο φινάλε «αγχώθηκε» η ελληνική ομάδα, αλλά στάθηκε ψύχραιμη και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Την πρώτη του νίκη στον προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ πέτυχε το μεσημέρι του Σαββάτου ο ΑΝΟΓ, με την ελληνική ομάδα να κάμπτει την αντίσταση της Καταλούνια, στο δεύτερο παιχνίδι της στο Βερολίνο και πλέον συγκεντρώνει δυνάμεις για την επόμενη πρόκληση σε λίγες ώρες, την ίδια ημέρα.

ΚΑΤΑΛΟΥΝΙΑ – ΑΝΟΓ 11-13

Με σιγουριά και αυτοπεποίθηση εμφανίστηκε στην εν λόγω αναμέτρηση η ομάδα του Αργύρη Θεοδωρόπουλου, ο οποίος διαχειρίζεται ένα νέο, καθώς και νεανικό συνόλο, με τον ΑΝΟΓ να κατακτά επάξια την πρώτη του νίκη και συνεχίζει την πορεία του στον Ε’ Όμιλο, έχοντας μπροστά του μια πολύ μεγάλη πρόκληση, καθώς το απόγευμα του Σαββάτου στις 21:00 αντιμετωπίζει την ενισχυμένη Ντονκ και με νίκη φθάνει σε μια τεράστια πρόκριση. Το έργο της ελληνικής ομάδας απέναντι στις Ολλανδές δεν θα είναι εύκολο, με τη Γλυφάδα να έχει και λιγότερες ώρες ξεκούρασης από τη Ντονκ, η οποία το πρωί ηττήθηκε από τον ΝΟ Βουλιαγμένης με 12-15.

Όσον αφορά το παιχνίδι με την Καταλούνια, εξ αρχής ο ΑΝΟΓ ήταν αυτός που έθεσε το τέμπο της αναμέτρησης, προηγήθηκε από νωρίς και μέχρι λίγα λεπτά πριν το τέλος κρατούσε μια ασφαλή απόσταση από την ισπανική ομάδα, η οποία με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε ακόμη και στο ένα γκολ 2:56 πριν το φινάλε. Ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη, ο ΑΝΟΓ έβγαλε μια σπουδαία άμυνα με παίκτη λιγότερο,  ενώ στο 1:17 κέρδισε ποινή στην περιφέρεια, όμως στα 59 δευτερόλεπτα χάθηκε ευκαιρία από το 2ο δοκάρι. Η Παναγιώτα Νίνου έκανε ένα σημαντικό κλέψιμο αμέσως μετά, η Γλυφάδα κέρδισε αποβολή και στο παραπάνω το τελικό σκορ διαμόρφωσε η Λίλι Τέρνερ για το 11-13!

Πέντε γκολ για την Λίλι Τέρνερ και τρία από τη νεαρή, Ραφαέλα Σαλταμανίκα, οι οποίες ήταν οι πρώτες σκόρερ του ΑΝΟΓ στην αναμέτρηση με την Καταλούνια.